Agata Kulesza i Joanna Kulig - dwie premiery z oscarowymi aktorkami w TVN

W wiosennej ramówce TVN znalazły się aż dwa seriale - "Skazana" i "Pajęczyna" - w których główne role zagrały polskie aktorki z oscarowymi dokonaniami na koncie. Agata Kulesza wcieliła się w komunistyczną prokuratorkę w nagrodzonej przez Amerykańską Akademię Filmową "Idzie", Joanna Kulig zdobyła z kolei międzynarodową popularność dzięki głównej roli w nominowanej do Oscara "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego.

Już tej wiosny TVN pokaże na antenie seriale, które wcześniej oglądać mogli tylko użytkownicy serwisu Player.pl - zgodnie z metodą wypracowaną na przykładzie serii o Joannie Chyłce. Zarówno "Pajęczyna" z Joanną Kulig, jak i "Skazana", która była popisem możliwości Agaty Kuleszy, cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów: obie te pozycje znalazły się na liście najpopularniejszych tytułów serialowych Player Original. Teraz przekonamy się, czy równie dobrze poradzą sobie w tradycyjnej telewizji.

Na wiosnę TVN ma dwie premiery z oscarowymi aktorkami w TVN   

Agata Kulesza w nagrodzonej Oscarem "Idzie" wcielała się w ciotkę tytułowej bohaterki - komunistyczną prokuratorkę Wandę Gruz. Warto o tym pamiętać, bo w bijącej rekordy oglądalności na Player.pl "Skazanej" znowu zagrała przedstawicielkę wymiaru sprawiedliwości, sędzię Alicję Mazur. Ta znana jest ze swojej szczególnej surowości wobec przestępców i wysokich wyroków, które przyznaje - jest wręcz lokalną gwiazdą wymiaru sprawiedliwości. Aż pewnego dnia jej świat staje na głowie: podczas swojego wesela znajduje w łazience zamordowaną kobietę. Jest niewinna, ale wskutek okrutnego spisku zostaje oskarżona o jej zabójstwo i skazana na karę wiezienia. Co gorsza, zostaje zesłana dokładnie do tego więzienia, w którym wyroki odsiadują sądzone przez nią kobiety. 

Alicja znajduje się w bardzo trudnej sytuacji: nie tylko załamała się jej wiara w system, który sama tworzyła i reprezentowała. Musi też jakoś poradzić sobie w miejscu, gdzie tak naprawdę ma samych wrogów. Każdy inny by się załamał, ale nie ona. Szybko przekonuje się, że cela to miejsce, które zmienia każdego - ją także. Przy życiu trzymają ją nastoletnia córka oraz chęć zemsty na tych, którzy ją wrobili.

- Było to ciekawe doświadczenie, kiedy szłam na plan, przebierałam się w uniform i od tego momentu większość moich koleżanek aktorek zaczynała mnie, oczywiście w roli, wyzywać - opowiadała Agata Kulesza, kiedy rozmawialiśmy z nią przed premierą serialu. Przypomnijmy, że aktorka nie jest jedyną osobą z oscarowym doświadczeniem, która nad "Skazaną" pracowała. Nie wypada przy okazji nie wspomnieć o tym, że za reżyserię odpowiedzialny był przecież nominowany do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny "Królik po berlińsku" Bartosz Konopka. 

Zobacz wideo Rozmowa z Agatą Kuleszą, aktorką serialu "Skazana"

Scenariusz "Skazanej" powstał na motywach książki Ewy Ornackiej "Skazane na potępienie". Dodatkowo wiele z postaci przedstawionych w serialu inspirowanych jest prawdziwymi przestępczyniami, znanymi z pierwszych stron gazet. Obok Agaty Kuleszy w serialu występują:  Michał Czernecki (Paweł Witkowski, mąż Alicji), Bartłomiej Topa (Piotr Serafin, przyjaciel Alicji), Martyna Byczkowska (Hania, córka Alicji), Aleksandra Adamska (Pati, więźniarka), Tomasz Schuchardt (kierownik penitencjarny), Marta Malikowska ("Kosa", więźniarka), Marta Ścisłowicz (Basia, lekarka w ambulatorium więziennym), Jan Jankowski (Bednarek, prawnik Pawła), Joanna Gonschorek ("Swieta", strażniczka), Maria Kania (Marika, więźniarka), Monika Dawidziuk ("Amfisa", więźniarka), Hanna Klepacka ("Campina", więźniarka) oraz Natalia Sikora (Szkudlarek, strażniczka).

Joanna Kulig na tropie intrygi prosto z PRL-u. W tle polska bomba neutronowa

"Pajęczyna" z Joanną Kulig w roli głównej to serialowy thriller, jakiego w Polsce wcześniej trudno było uświadczyć. Po pierwsze, fabuła inspirowana jest mało znanymi faktami z polskiej historii i opowiada o prowadzonych za czasów Gierka badaniami nad bombą neutronową. Po drugie, fabuła poprowadzona została całkiem umiejętnie na dwóch liniach czasowych, jedna z nich rozgrywa się w PRL-u, druga w roku 2010. Joanna Kulig przy okazji premiery mówiła w wywiadzie z Kultura.gazeta.pl: "Bardzo mi się spodobał scenariusz 'Pajęczyny' i postać Kornelii - nie grałam jeszcze takiej bohaterki". 

Główną bohaterką produkcji jest Kornelia Titko (Joanna Kulig), która obdarzona jest niezwykłą, fotograficzną pamięcią. Poszła w ślady matki i została naukowcem - na co dzień zajmuje się badaniem życia pająków. Ogromny wpływ na jej życie miała przedwczesna śmierć jej rodziców i starszej siostry, która zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Tak przynajmniej wydaje się przez lata Kornelii. Kiedy jest już bowiem dorosła i sama ma już syna na studiach, pewnego dnia dostaje tajemniczą wiadomość od mężczyzny, który wyznaje jej, że był kiedyś oskarżony o zabójstwo jej siostry.

Kornelia - jak to rasowa naukowczyni - zaczyna drążyć w rodzinnej (i nie tylko) historii. Chce koniecznie odkryć, kim naprawdę jest mężczyzna, który powiedział jej o zabójstwie siostry. Musi też ustalić, co wspólnego miał ze śmiercią jej matki, która nie prowadziła spokojnego życia przykładnej gospodyni naukowej. Teresa Titko była specjalistką w zakresie fizyki jądrowej i to tak wybitną specjalistką, że pracowała jako prawa ręka generała-profesora Grzegorza Giedrowicza - głównodowodzącego polskim programem badań atomowych. Przed ukończeniem projektu zginęła w dziwnych okolicznościach.

W ramach prywatnego śledztwa Kornelia odkrywa, że w sprawę zamieszani byli też m.in. oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz. Ociera się też o odkrycie odpowiedzi na pytanie o to, komu zależało na tym, żeby Polska nie miała własnej broni atomowej. W obsadzie, poza Joanną Kulig, znaleźli się także: Eryk Lubos, Michalina Olszańska, Anna Radwan, Mateusz Banasiuk, Szymon Bobrowski, Marek Kalita, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka czy Edyta Olszówka. Dodajmy, że Andrzej Grabowski wcielił się w sekretarza Edwarda Gierka. 

Więcej o: