Jakub Żulczyk ostrzega przed fake newsami o Ukrainie. "Zastanówcie się, komu na tym zależy"

- Zanim zamieścicie taką grafikę, zastanówcie się, komu zależy aby wprowadzić do socialmediowego pierdolnika narrację o Europie "różnych prędkości pomagania", w momencie, gdy akurat Unia jak i NATO przez ostatnie dni pokazują, że istnieją i mają sens - przestrzega pisarz Jakub Żulczyk. Zwraca w ten sposób uwagę na ważny problem, jakim jest korzystanie z wiarygodnych informacji.

"Zauważyłem dziś w socjalach modę na mapki Europy, na których zaznaczane jest kolorami, kto udziela Ukrainie jakiej pomocy. Mapki są często fałszywe - widziałem taką, niby po francusku, na której UK i Polska były zaznaczone jako kraje nie udzielające żadnej pomocy" - zaczął wpis Żulczyk, po czym przestrzega:

Chętnie podklepują to różne portale i profile, bo fajnie się klika, ale zanim zamieścicie taką grafikę, zastanówcie się, komu zależy aby wprowadzić do socialmediowego pierdolnika narrację o Europie "różnych prędkości pomagania", w momencie, gdy akurat Unia jak i NATO przez ostatnie dni pokazują, że istnieją i mają sens i są np. dla nas gwarantami bezpieczeństwa. Wy może w nocy sypiacie, ale w farmie trolli w Petersburgu zapierdalają w trybie trzyzmianowym.
Zobacz wideo Przetrwali Holocaust, teraz kryją się w schronie przed rosyjskim atakiem

Wojna w Ukrainie. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji

Już 24 lutego, krótko po ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę, polskie instytucje ostrzegały przed dezinformacją w sieci. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanotował wtedy ogromny wzrost prorosyjskich i antyukraińskich komentarzy. Oprócz fałszywych narracji na temat dramatycznych wydarzeń w Ukrainie, obserwujemy też fake newsy dotyczące codziennego życia w Polsce - np. nieprawdziwe informacje o brakach paliwa czy rzekomych limitach w bankach. Mówi się o tym, że trolle i propagandyści mogą także wykorzystać deepfake - technikę obróbki obrazu, polegająca na łączeniu obrazów twarzy ludzkich przy użyciu technik sztucznej inteligencji.

Dlatego tak ważne jest korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji i weryfikacja treści znalezionych w internecie.

Jak weryfikować wpisy w internecie?Jak weryfikować wpisy w internecie? NASK

Aktualne informacje o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: