Wystartowało Radio RMF Ukraina. Nadaje po ukraińsku dla uchodźców w kolejkach do Polski

Od 2 marca na częstotliwości 98,6 FM nadaje z Przemyśla kanał Radio RMF Ukraina z informacjami i poradami dla uchodźców czekających w gigantycznych kolejkach na wjazd do Polski. Program Radia RMF Ukraina przygotowują osoby mówiące biegle po ukraińsku, które do współpracy przy projekcie zaprosiła Grupa RMF. Nadawanie trwa całą dobę.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

Zobacz wideo Kijów. Rosyjskie rakiety uszkodziły wieżę telewizyjną. Są ofiary

Program nadawany w języku ukraińskim zawiera najpotrzebniejsze informacje i porady na temat procedur podczas wjazdu do Polski oraz o możliwościach uzyskania pomocy od organizacji charytatywnych już w naszym kraju.

 Właśnie wystartowało Radio RMF Ukraina

Na antenie są również podawane wiadomości na temat przepisów i ułatwień, jakie wprowadziła Polska, m.in. na temat opieki zdrowotnej dla uchodźców czy możliwości poszukiwania pracy. Część informacji będzie podawana również w języku angielskim, by dotrzeć z przekazem do osób nie ukraińskojęzycznych uciekających przed wojną. Program nie będzie zawierał przekazów reklamowych.

Radio RMF Ukraina udało się uruchomić w ciągu 30 godzin od powstania pomysłu. Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF, mówi:

Urząd Komunikacji Elektronicznej błyskawicznie dobrał częstotliwość i wydał decyzję na czasową emisję, która została uzgodniona z Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jesteśmy też bardzo wdzięczni spółce Emitel, która w ciągu kilku godzin przygotowała stację nadawczą, z której emitowany jest program

To kolejny kanał po ukraińsku w ofercie polskich nadawców. Wcześniej m.in. Player, jeden z największych polskich serwisów VOD, dołączył do swojej oferty kanał informacyjny Ukraina 24. Dostęp do stacji nie wymaga opłat ani logowania. Wystarczy wejść na stronę pod tym linkiem. "Stacja dostarcza najważniejsze informacje przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Liderzy opinii, przedstawiciele administracji rządowej i opozycji odpowiadają na najistotniejsze pytania, komentują wydarzenia w kraju i na świecie" - to opis telewizji Ukraina 24.

W multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej pojawił się także UA Perszy (UA1) - to pierwszy kanał ukraińskiej telewizji publicznej. Dostępny jest także za darmo online na TVP VoD i TVP GO. Poza tym w Polsce można oglądać za darmo po ukraińsku następujące kanały: Ukraina 24 dostępna jest online i bez logowania, a także w Polsat Box i Polsat Box Go (w telewizji to kanał 914, jest bezpłatny dla klientów operatora), w Netii (telewizyjny kanał 197 - darmowy dla klientów operatora), online w WP Pilot, Orange (w telewizji za darmo dla klientów operatora) i na YouTubie.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

W tym tekście piszemy "w Ukrainie" zamiast wyrażenia "na Ukrainie", do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Od lat trwa debata, która forma jest odpowiedniejsza i niesie większy ładunek szacunku dla narodów (skoro mówimy "we Francji", "w Szwajcarii", czemu mówić "na Słowacji" czy "na Ukrainie"?). Część językoznawców podkreśla, że użycie "w" nie jest językowo niepoprawne i zależy w zasadzie od woli mówiącego, czy piszącego.

Protesty w wyrazie solidarności z Ukrainą (zdjęcie ilustracyjne)Dlaczego piszemy "w Ukrainie"? Wyjaśnienia językoznawców

Więcej o: