Rosjanie szukają informacji wolnych od propagandy. BBC bije rekordy w Rosji

Nowe dane pokazują, że miliony ludzi w Rosji czerpią z BBC News niezależne, oparte na faktach informacje o wojnie w Ukrainie. Rosyjskojęzyczny serwis informacyjny BBC bije w ostatnich dniach rekordy popularności.

Jak informuje BBC, średnia tygodniowa liczba odbiorców serwisu zwiększyła się ponad trzykrotnie od początku roku, osiągając rekordowy zasięg 10,7 mln osób w ostatnim tygodniu (w porównaniu z 3,1 mln). W języku angielskim liczba odwiedzających bbc.com w Rosji wzrosła w zeszłym tygodniu o 252 proc. (do 423 tysięcy).

Zobacz wideo Jak się chronić przed łańcuszkową dezinformacją? Bildziukiewicz: Musimy zaufać swojemu rozumowi

Dyrektor generalny BBC zapewnia: Będziemy nadal dawać Rosjanom dostęp do prawdy

Strona informująca o tym, co się dzieje w Ukrainie na żywo w języku rosyjskim była najczęściej odwiedzaną witryną w całym serwisie BBC World Service w języku innym niż angielski. Miała 5,3 mln wyświetleń.

Aktualne informacje o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Serwis w języku ukraińskim także odnotował znaczący wzrost - statystyki wejść są ponad dwukrotnie większe niż na początku roku. W ubiegłym tygodniu serwis miał zasięg 3,9 mln (w porównaniu do 1,7 mln), a oglądalność serwisu bbc.com w Ukrainie wzrosła o 154 proc.

Liczby te uwzględniają bezpośredni ruch na stronach internetowych BBC i prawdopodobnie znacznie by wzrosły, gdyby uwzględniono odbiorców w mediach społecznościowych.

W sumie 77,4 mln unikalnych użytkowników obejrzało online relacje BBC z Ukrainy w języku angielskim w ciągu pierwszych pięciu dni inwazji (z prawie 200 milionami wyświetleń strony na żywo na terenie Ukrainy).

Dyrektor generalny BBC Tim Davie mówi:

Często mówi się, że prawda jest pierwszą ofiarą wojny. W konflikcie, w którym szerzą się dezinformacja i propaganda, istnieje wyraźna potrzeba dostarczenia rzeczowych i niezależnych wiadomości, którym ludzie mogą zaufać – a przy znaczącym rozwoju kolejne miliony Rosjan zwracają się do BBC.

- Będziemy nadal dawać Rosjanom dostęp do prawdy, jakkolwiek tylko będziemy w stanie to robić - dodał. Davie wyraził też szacunek w kierunku dziennikarzy pracujących w Ukrainie i w Rosji, mówiąc:

Odważni i zaangażowani dziennikarze – z wielu organizacji informacyjnych – wykonują ważną pracę relacjonując wydarzenia w Ukrainie. Nie tylko ci, którzy przyjechali tam relacjonować, ale dziennikarze, dla których Ukraina jest domem, w tym nasi utalentowani koledzy z ukraińskiej służby BBC.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: