Wsadzili Putina do pudła. Pracownicy muzeum w Paryżu nie chcą u siebie woskowej figury

Paryskie Muzeum Grévin usunęło figurę woskową prezydenta Rosji Władimira Putina w proteście przeciwko jego inwazji na Ukrainę i po tym, jak została uszkodzona przez zwiedzających w weekend.

Posąg, który powstał w 2000 roku, został do odwołania przeniesiony do magazynu, a muzeum rozważa zastąpienie go pomnikiem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zobacz wideo W jaki sposób skutecznie zablokować rosyjską dezinformację?

Putin usunięty z wystawy. To pierwszy taki przypadek w historii Muzeum Grévin

- Dzisiaj nie jest już możliwe pokazywanie postaci takiej jak on… po raz pierwszy w historii muzeum wycofujemy figurę z powodu rozgrywających się w tym momencie wydarzeń historycznych – powiedział radiu France Bleu cytowany przez Euronews dyrektor muzeum Yves Delhommeau.

Dodał, że w weekend figura była atakowany przez odwiedzających i wyglądała na zaniedbaną. - Nie chcemy go tutaj, personel nie chce codziennie obok niego przechodzić. W dodatku został zaatakowany kilka razy w ten weekend i otrzymaliśmy kilka gróźb przez telefon, więc lepiej było go usunąć z grona światowych liderów – dodał dyrektor. Podkreślił także:

Nigdy nie pokazywaliśmy dyktatorów takich jak Hitler w Muzeum Grévin, nie chcemy dziś pokazywać Putina.

Aktualne informacje o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: