Andrzej Zaucha wycofany z Moskwy. TVN skomentował decyzję

Korespondent TVN Andrzej Zaucha nie będzie już przygotowywał relacji z terytorium Rosji - zdecydowali szefowie stacji. Jak informuje serwis Wirtualne Media, stało się tak "w związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę".

Biuro prasowe stacji poinformowało serwis, że Zaucha nadal będzie przygotowywał relacje dla TVN24 i "Faktów" TVN, ale spoza terytorium Rosji. 

Andrzej Zaucha był stałym korespondentem TVN w Rosji w latach 2007-2021. Na początku zeszłego roku zrezygnowano ze stałej placówki w tym kraju i dziennikarz wrócił do Polski. Zaucha znów wyjechał jednak do Rosji kilka tygodni temu.

Cenzura mediów w Rosji, do 15 lat więzienia grozi dziennikarzom za mówienie prawdy

4 marca wyższa izba rosyjskiego parlamentu (Rada Federacji) zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której za rozpowszechnianie fałszywych informacji o działaniach rosyjskich sił zbrojnych może grozić nawet 15 lat więzienia. Władimir Putin ekspresowo ustawę podpisał, w związku z czym weszła w życie.

Aktualne informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Za "zdyskredytowanie użycia sił zbrojnych" jest według nowego prawa uważane np. "celowe działania mające na celu podważenie autorytetu Sił Zbrojnych, wizerunku i zaufania do Sił Zbrojnych i umniejszanie ich zasług". Kreml właściwie całkowicie cenzuruje tym samym przekazywanie przez dziennikarzy przebywających w Rosji prawdziwych informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę i dąży do tego, by do Rosjan trafiały jedynie propagandowe treści.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani

W myśl ustawy odpowiedzialność karną (grzywnę lub do trzech lat więzienia) można ponieść także za "wezwania do nałożenia sankcji na Rosję".

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: