Andrzej Zaucha wycofany z Moskwy. TVN skomentował decyzję

Korespondent TVN Andrzej Zaucha nie będzie już przygotowywał relacji z terytorium Rosji - zdecydowali szefowie stacji. Jak informuje serwis Wirtualne Media, stało się tak "w związku z godzącą w także w zagraniczne media ustawą i możliwością ataku wobec niezależnych dziennikarzy, którzy wykonywaliby dalej swoją pracę".

Biuro prasowe stacji poinformowało serwis, że Zaucha nadal będzie przygotowywał relacje dla TVN24 i "Faktów" TVN, ale spoza terytorium Rosji. 

Andrzej Zaucha był stałym korespondentem TVN w Rosji w latach 2007-2021. Na początku zeszłego roku zrezygnowano ze stałej placówki w tym kraju i dziennikarz wrócił do Polski. Zaucha znów wyjechał jednak do Rosji kilka tygodni temu.

Aplikacja serwisu NetflixWojna w Ukrainie. Netflix zawiesza działalność w Rosji

Cenzura mediów w Rosji, do 15 lat więzienia grozi dziennikarzom za mówienie prawdy

4 marca wyższa izba rosyjskiego parlamentu (Rada Federacji) zatwierdziła przyjęty już wcześniej przez Dumę projekt ustawy, na mocy której za rozpowszechnianie fałszywych informacji o działaniach rosyjskich sił zbrojnych może grozić nawet 15 lat więzienia. Władimir Putin ekspresowo ustawę podpisał, w związku z czym weszła w życie.

Aktualne informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Za "zdyskredytowanie użycia sił zbrojnych" jest według nowego prawa uważane np. "celowe działania mające na celu podważenie autorytetu Sił Zbrojnych, wizerunku i zaufania do Sił Zbrojnych i umniejszanie ich zasług". Kreml właściwie całkowicie cenzuruje tym samym przekazywanie przez dziennikarzy przebywających w Rosji prawdziwych informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę i dąży do tego, by do Rosjan trafiały jedynie propagandowe treści.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani

W myśl ustawy odpowiedzialność karną (grzywnę lub do trzech lat więzienia) można ponieść także za "wezwania do nałożenia sankcji na Rosję".

Nalot nietoperzy przerwał pokaz 'Batmana'Na każdym innym filmie byłaby panika. Nietoperze przerwały nowego "Batmana"

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: