To miały być spokojne "Wiadomości" TVP. Jednak nie omieszkali wbić "subtelnych" szpil

"Wiadomości" TVP od kilku lat budzą kontrowersje wśród wielu telewidzów. Przez trwającą jeszcze ciszę wyborczą spodziewaliśmy się, że niedzielne wydanie dziennika telewizyjnego będzie bardzo spokojne. Jednakże tak się nie stało. Chociaż nie usłyszeliśmy nic o Donaldzie Tusku, to oberwało się m.in. Telewizji TVN.

Niedzielne wydanie "Wiadomości" rozpoczęło się od zrelacjonowania frekwencji wyborczej. Pracownicy TVP dostrzegli, że jest bardzo wysoka, a kolejki do komisji tworzą się także za granicą. Pokazano przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęca do spełnienia obywatelskiego obowiązku. 

Więcej ciekawych artykułów ze świata telewizji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Twórcy materiału wskazali także, że najwięcej obywateli poszło do urn wyborczych w największych miastach, co nazwano "dużą mobilizacją". I w tym momencie dostaliśmy garść informacji o rzekomych nieprawidłowościach popełnianych przez członków okręgowych komisji wyborczych w największych metropoliach.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński oddaje głos w wyborach parlamentarnych (źródło: Reuters)

Największa frekwencja w największych miastach. Jednak to tam według TVP dochodzi do nieprawidłowości

Na ekranie telewizorów zobaczyliśmy wypowiedzi mieszkańców, którzy mieli być pytani przez członków komisji o to, czy chcą otrzymać "wszystkie kartki", co jest niezgodne z prawem. W materiale "Wiadomości" postanowiono wskazać jedną z takich komisji w Warszawie, gdzie do takich czynów miało dochodzić. 

Przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej nr 101 w Warszawie wyraźnie nie chciała rozmawiać z reporterem TVP Info, który zarzucał jej komisji niedopuszczalne praktyki. Kobieta krótko odpowiedziała, że nie jest to prawdą i "robią, co w naszej mocy", aby wszystko przebiegło pomyślnie. Następnie pokazano nagrania z internetu, gdzie pracownicy komisji mieli zadawać wyborcom pytanie o wybór kart. 

Prowadząca Anna Bogusiewicz przedstawiła dwóch reporterów stacji, którzy są już w sztabie PiS-u i Konfederacji. To gwiazdy publicystki mediów narodowych - Miłosz Kłeczek i Bartosz Łyżwiński. Oboje zapraszają na wieczór wyborczy z TVP, który rozpocznie się już po godzinie 20 w TVP Info. Czy zobaczymy zdjęcia z innych sztabów wyborczych? Tego niestety nie było dane się dowiedzieć.

Retoryka typowa dla TVP była słyszalna także podczas ciszy wyborczej

Jednym z następnych materiałów był ten o sytuacji z Francji, który miał wyraźnie antyimigrancki wydźwięk. Zapowiedziano, że francuski rząd zdecydował się wyrzucać islamskich ekstremistów z kraju, nawet jeśli będzie się to wiązało ze złamaniem prawa. Podkreślono także, że szwedzki rząd zapowiada zaostrzenie prawa imigracyjnego. Wysłanniczka TVP ze Sztokholmu podkreśliła, że Szwecja "nie potrafi sobie poradzić z wojną gangów, która nasila się z tygodnia na tydzień".

Natomiast w materiale opowiadającym o wojnie Izreala z Hamasem opowiedziano historię Polki, która mieszka na stałe w Niemczech. Kobieta chwaliła polskie wojsko, które sprawnie przeprowadziło akcję ewakuacji swoich obywateli w przeciwieństwie do Niemiec, którzy jej zdaniem w ogóle nie pomyśleli o rodakach, którzy w trakcie trwania konfliktu znajdują się na terenie Izraela.

Nie zapomniano także o rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, która będzie obchodzona 16 października. Jednakże w wielu miejscach w Polsce ludzie świętują już teraz, co bacznie obserwowały kamery TVP. Wspomniano także o zbiórce, z której środki mają pójść na polepszenie warunków ubogich uczniów. Twórca materiału nie zapomniał odnieść się do pokłosia reportażu produkcji TVN24 pt. "Franciszkańska 3" o nadużyciach, których miał dopuszczać się Jan Paweł II.

W kontekście opowiadania się za obroną życia przez papieża-Polaka, wspomniano o "wiosennym ataku" stacji TVN na Jana Pawła II, która miała dopuścić się "oskarżania go o tuszowanie pedofilii". Stwierdzono, że pracownicy stacji posłużyli się manipulacjami i kłamstwami, a według badania przeprowadzonego przez CBOS "zdecydowana większość" Polaków uważa, że papież-Polak jest wciąż dla nich ważnym autorytetem moralnym.

Sondaż nt. Jana Pawła II w 'Wiadomościach TVP'Sondaż nt. Jana Pawła II w 'Wiadomościach TVP' Materiały promocyjne TVP1

Na sam koniec pokazano materiał o polskiej pomocy dla dzieci w Kamerunie, które niosą Siostry Opatrzności Bożej. Wspomniano również o propalestyńskich wiecach w Europie Zachodniej oraz wyemitowano materiał mówiący o tym, że dzięki prokuratorom IPN został wydany europejski nakaz aresztowania osoby podejrzanej o morderstwo Czesława Kukuczki, które dokonało się w Berlinie niemal pół wieku temu. 

Więcej o: