Marcin Kozłowski

W Gazeta.pl od 2016 r. Pisze o tym, co ważne, aktualne, ze szczególnym naciskiem na jawność i transparentność działania państwowych instytucji.

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości związany zawodowo m.in. z Radiem Kolor, Superstacją i dziennikiem Metro. Publikował na łamach Charakterów i Kalendarza Beskidzkiego. Obecnie współpracuje z kwartalnikiem Przekrój. W Gazeta.pl zajmuje się m.in. sprawami z zakresu dostępu do informacji publicznej, a także tematyką kryminalną. Odpowiada za koordynację cykli tematycznych. Współautor napisanej z dr Katarzyną Bąkowicz książki Rozmowy o rozmowach, czyli miej głos i nie wahaj się go użyć. Strona na Facebooku: facebook.com/MarcinKozlowskiDziennikarz. Kontakt do autora: m.kozlowski@agora.pl lub inf_dok@protonmail.com

 • Były wydawca "PnŚ" odpowiada na stanowisko TVP ws. tęczowej flagi. "Poproszę o dowody"

  Były wydawca "PnŚ" odpowiada na stanowisko TVP ws. tęczowej flagi. "Poproszę o dowody"

  "Ludzie LGBT to nie ideologia ani polityka. Szacunek do widzów to mówienie im prawdy, a nie kłamstwa" - tak oświadczenie Telewizji Polskiej komentuje w SMS-ie przesłanym portalowi Gazeta.pl były już wydawca programu "Pytanie na śniadanie" Radosław Bielawski. TVP zakończyła współpracę z nim po występie słowackiej wokalistki Karin Ann, która zaprezentowała na wizji tęczową flagę. Według Telewizji Polskiej mógł być to "zaprogramowany happening doświadczonego wydawcy".

 • TVP odpowiada ws. tęczowej flagi w "PnŚ". "Zaprogramowany happening doświadczonego wydawcy"

  TVP odpowiada ws. tęczowej flagi w "PnŚ". "Zaprogramowany happening doświadczonego wydawcy"

  "Redakcja "Pytania na śniadanie" ma prawo do kształtowania wizerunku audycji, która stara się nie obrażać niczyich uczuć" - przekazała Telewizja Polska w oświadczeniu przesłanym portalowi Gazeta.pl, odnosząc się do ubiegłotygodniowego występu słowackiej wokalistki Karin Ann. Artystka zaprezentowała m.in. tęczową flagę. TVP po emisji programu zakończyła współpracę z wydawcą "PnŚ" Radosławem Bielawskim.

 • To miał być dowód w batalii z Niedźwieckim. Polskie Radio przedstawiło e-maile ws. Listy Przebojów Trójki

  To miał być dowód w batalii z Niedźwieckim. Polskie Radio przedstawiło e-maile ws. Listy Przebojów Trójki

  W niedoszłym procesie byłego dziennikarza Trójki Marka Niedźwieckiego z Polskim Radiem spółka chciała wykorzystać e-maile, które Niedźwiecki wymieniał ze swoim współpracownikiem Bartoszem Gilem. Zdaniem Polskiego Radia, korespondencja miała świadczyć o tym, że kształt Listy Przebojów Trójki nie zawsze pokrywał się wolą słuchaczy oddających głosy. Do akt sądowych trafiły m.in. e-maile z 15 maja ub.r., kiedy to pierwsze miejsce na liście zajął utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

 • Znamy wnioski z audytu ws. Listy Przebojów Trójki. "Nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami"

  Znamy wnioski z audytu ws. Listy Przebojów Trójki. "Nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami"

  Portal Gazeta.pl dotarł do wniosków z audytu przeprowadzonego przez Polskie Radio ws. 1998. wydania Listy Przebojów Trójki, w którym pierwsze miejsce zajął utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Prezes PR Agnieszka Kamińska stwierdziła w piśmie do Krajowej Radiofonii i Telewizji podsumowującym audyt, że "zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami". Odpowiedzialni za listę byli już dziennikarze Trójki - Marek Niedźwiecki i Bartosz Gil - wielokrotnie utrzymywali, że głosy były liczone uczciwie.

 • Marek Niedźwiecki komentuje wycofany pozew przeciwko Polskiemu Radiu. "Chcę zamknąć za sobą ten rozdział"

  Marek Niedźwiecki komentuje wycofany pozew przeciwko Polskiemu Radiu. "Chcę zamknąć za sobą ten rozdział"

  Były dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki w przesłanym do Gazeta.pl oświadczeniu odniósł się do wycofanego przez siebie pozwu przeciwko Polskiemu Radiu. Jak stwierdził, nie chce zajmować się już przeszłością. "Teraz jestem już w innym miejscu i czasie" - czytamy. Pozew miał związek z ubiegłorocznym wydaniem Listy Przebojów Trójki, w którym zwyciężył utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

 • Marek Niedźwiecki wycofał pozew przeciwko Polskiemu Radiu. "Strony zrzekły się wzajemnych zarzutów"

  Marek Niedźwiecki wycofał pozew przeciwko Polskiemu Radiu. "Strony zrzekły się wzajemnych zarzutów"

  Były dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki wycofał złożony w ubiegłym roku pozew o ochronę dóbr osobistych skierowany przeciwko Polskiemu Radiu, Agnieszce Kamińskiej i Tomaszowi Kowalczewskiemu - dowiedział się portal Gazeta.pl. Doszło do zawarcia ugody pozasądowej. Pozew miał związek z ubiegłorocznym wydaniem Listy Przebojów Trójki, w którym zwyciężył utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Dotarliśmy do szczegółów sprawy.

 • Kurski obiecywał, że zmniejszy liczbę reklam w TVP ABC. I zmniejszył. O niecałą jedną reklamę na godzinę

  Kurski obiecywał, że zmniejszy liczbę reklam w TVP ABC. I zmniejszył. O niecałą jedną reklamę na godzinę

  Prezes TVP Jacek Kurski zapowiadał w ubiegłym roku zmniejszenie liczby reklam w kanale TVP ABC przeznaczonym dla najmłodszych. W efekcie w 2020 r. ten spadek wyniósł średnio 18 reklam dziennie przy blisko 500 emisjach. Z pisma przekazanego posłowi Lewicy Krzysztofowi Gawkowskiemu wynika również, że Kurski zaczął się wycofywać z deklaracji o całkowitej likwidacji reklam w kanale dla dzieci.

 • Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Poprosiliśmy resort Glińskiego o listę z dotacjami dla artystów. Nie wiedzieliśmy, co nas czeka

  Lista artystów i instytucji z dotacjami z Funduszu Wsparcia Kultury wciąż jest niejawna. Po fali krytyki, która spadła na resort Piotra Glińskiego po listopadowej prezentacji pierwszej listy, ministerstwo kultury kolejnej już nie opublikowało. Nasze kontakty z urzędnikami dowodzą, że FWK stał się dla rządu kwestią niewygodną. Oto, jak wyglądała nasza korespondencja z resortem.

 • Phil Spector nie żyje. Amerykański producent muzyczny odsiadywał wyrok za morderstwo
 • Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje

  Gliński w maju organizował naradę z władzami Trójki. Teraz twierdzi, że nie może ingerować w jej decyzje

  Emisja programów i audycji, kształtowanie kwestii zatrudnienia bądź współpracy z dziennikarzami, należą do wyłącznej kompetencji zarządu - tak sytuację w radiowej Trójce komentuje w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji minister kultury Piotr Gliński. Szef resortu dodaje, że "nie ma instrumentów", by wpływać na decyzje zarządu. A jeszcze kilka miesięcy wcześniej - w maju - sam zwoływał naradę z udziałem władz Polskiego Radia i Rady Mediów Narodowych.