-
"Wielcy artyści kradną, nie składają hołdów". Tak Tarantino zapewnił sobie należne miejsce w Hollywood
Można powiedzieć, że miłość do kina Quentin Tarantino wyssał wraz z mlekiem matki. Podobno już jako dwulatek uczęszczał z nią na seanse filmowe.
-
Polak i Bułgar ukradli trumnę z ciałem Charliego Chaplina. Brzmi jak clickbait, ale to zdarzyło się naprawdę!
Mało kto wie, że bardziej filmowa od jego życia okazała się śmierć, a konkretnie skandal, który wybuchł dwa miesiące po jego pogrzebie. 2 marca 1978 roku na cmentarzu Corsier-sur-Vevey w Szwajcarii, w miejscu nagrobka Charliego Chaplina, znaleziono rozkopany, pusty dół i ani śladu po szczątkach aktora.
-
Nawet macocha Bale'a krytykowała "American Psycho". On jednak powiedział: idę w to
Prawie nikt nie chciał Christiana Bale'a w tej produkcji, a mimo to zagrał za najniższą stawkę. Dziś wspomina, że wiele osób odradzało mu angaż w filmie.
-
Matka Audrey Hepburn popierała Hitlera. Wybuch wojny zmienił wszystko
W trakcie jej choroby, Matka Teresa z Kalkuty zorganizowała całodobowe czuwanie, a Ronald Reagan nazwał ją "prawdziwą wielkością". Trzydzieści lat temu, 20 stycznia 1993 roku, zmarła Audrey Hepburn.
-
Co dwie minuty "k***a", a na koniec "nie chce mi się z tobą gadać". "Psy" Pasikowskiego kończą 30 lat
Od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad 30 lat, a "Psy" są prawdopodobnie jednym z najlepszych obrazów, próbujących rozliczyć się z tamtym okresem. Mimo fali krytyki i oburzenia, jaka spłynęła na twórców, film Władysława Pasikowskiego otrzymał miano kultowego, stając się symbolem tamtych lat.
-
Spielberg miał robić "Ostry dyżur", ale usłyszał o "Parku Jurajskim". Szczęśliwe przypadki w świecie kina
Jako widzowie nie zdajemy sobie sprawy, jak naprawdę niewiele brakowało, by najsłynniejsze i najpopularniejsze przeboje kinowe wcale nie powstały albo żeby wyglądały zupełnie inaczej. Wyobrażacie sobie, że w filmie "Bodyguard" śpiewa ktoś inny niż Whitney Houston i że śpiewa coś innego niż "I Will Always Love You"? Albo, że Spielberg nie zrobiłby "Parku Jurajskiego"?
-
Mickey Rourke kończy 70 lat. Raz po raz podnosił się i upadał na oczach całego świata
Szukając związków filmu i boksu, nie sposób pominąć tytułów takich jak "Rocky", "Fighter" czy Oscarowe "Za wszelką cenę" i "Wściekły byk". Jest jednak postać w świecie kina, która w szczególny sposób rozwinęła tę relację. Mowa o obchodzącym 16 września 2022 roku 70. urodziny Mickeyu Rourke'u.
-
Producent radził twórcom, żeby spalili negatywy filmu. Gdyby go posłuchali, nie byłoby "Dirty Dancing"
W 1987 roku na ekranach kin królowały produkcje takie jak "Full Metal Jacket", "Fatalne zauroczenie" czy "Nietykalni". Kiedy twórcy "Dirty Dancing" szykowali się do premiery, jeden z producentów tak ich nastraszył i zniechęcił do tego, co nakręcili, że postanowili film pokazywać w kinach tylko przez tydzień. Nie docenili i siebie i widzów. 21 sierpnia mija 35 lat od premiery jednego z bardziej kultowych obrazów ubiegłego wieku.
-
"Muzyka Nicka Cave'a zdefiniowała ten serial". W jego ślady poszli Thom Yorke i Jonny Greenwood
Idealnie skrojone garnitury, ukryte żyletki i whisky lejące się strumieniami. Brzmi znajomo? Mowa o serialu "Peaky Blinders", którego ostatni sezon ma polską premierę 10 czerwca. Za sukcesem produkcji stoi oczywiście świetnie napisana historia autorstwa Stevena Knighta, doborowy casting, ale i również klimatyczna muzyka, która jest kwintesencją brytyjskiego rocka ostatnich lat.
-
Świat potrzebował takich superbohaterów? "Avengers" był pierwszym filmem Marvela z miliardem na koncie
Kino superbohaterskie od zawsze miało swoich wiernych fanów, jak i krytyków, do których dołączył nawet sam Martin Scorsese. Głos legendarnego reżysera raczej nie wpłynął znacząco na tego typu produkcje i pewnie mało co może je zatrzymać.
-
"Twin Peaks" zawdzięcza sukces szalonej wizji i wielu przypadkom. Laura Palmer miała się pojawić tylko w jednej scenie
Chyba nikt, łącznie ze stacją ABC, nie spodziewał się po "Twin Peaks" tak wielkiego sukcesu. Obok milionów fanów jest wielu widzów, którzy zarzucają serialowi np. zwyczajny brak sensu. "Miasteczko Twin Peaks", które miało premierę 8 kwietnia 1990, niezależnie od wszelkich "ale" na zawsze pozostanie produkcją kultową. A pomyśleć, że David Lynch i Mark Frost napisali scenariusz w zasadzie od niechcenia, zrezygnowani kilkoma wcześniejszymi niepowodzeniami.
-
"Po obejrzeniu tej sceny dałam reżyserowi w twarz i uciekłam". "Nagi instynkt" przyniósł Sharon Stone sławę i traumę
Paul Verhoeven stworzył w latach 90. kultowy już thriller erotyczny, opowiadający o mrocznej relacji śledczego i kobiety podejrzanej o morderstwo. Mimo upływu 30 lat od premiery dopiero niedawno światło dzienne ujrzały przerażające wspomnienia z planu, o których grająca główną rolę Sharon Stone opowiedziała w swojej autobiografii.
-
Coppola prawie wyleciał z planu "Ojca Chrzestnego". "Byłem kiedyś w toalecie, usłyszałem: co za amatorstwo"
W 1972 roku 33-letni wówczas Francis Ford Coppola stworzył jedno z najważniejszych dzieł światowej kinematografii, ekranizację bestsellerowej powieści Mario Puzo, opowiadającej o sycylijskiej rodzinie mafijnej mieszkającej w Ameryce. Droga do sukcesu "Ojca Chrzestnego" nie była usłana różami, a znany nam dziś obraz nie byłby taki sam, gdyby nie upór młodego reżysera.
-
Poszedł z pomysłem na "Vabank" do uznanego reżysera. A on zasugerował teatr telewizji: Załamałem się
Złośliwi mówili już po bardzo udanej premierze, że "Vabank" Juliuszowi Machulskiemu tak naprawdę wyreżyserował jego ojciec, który zagrał tam przecież główną rolę. W rzeczywistości jednak aktor dorzucił od siebie tylko kilka powiedzonek z warsztatu, w którym kiedyś pracował. Prawdziwym ojcem chrzestnym tej gangsterskiej komedii, która powstała jakby z przypadku, był Jerzy Kawalerowicz.