Dagmara Dąbek

 • Jak wygląda życie głuchych w Polsce? 'To są historie sprzed 10, a nie sprzed 100 lat'

  Jak wygląda życie głuchych w Polsce? "To są historie sprzed 10, a nie sprzed 100 lat"

  - Bohaterowie i bohaterki mojej książki zwykle mówią o sobie "głusi". Nie chcą, by nazywano ich głuchoniemymi, bo nie są "niemi", mają swój język, czyli polski język migowy. Język ten ma bogate słownictwo i własną gramatykę, która różni się od gramatyki języka polskiego. Czasem piszą głusi przez duże "G", gdy nawiązują do kultury, języka, tożsamości, a przez małe "g" - gdy odnoszą się do medycznego aspektu głuchoty - mówi Anna Goc. Bartosz Marganiec, jeden z bohaterów książki, mówi tak: "Dzisiaj jest takie modne słowo >nienormatywni. Głusi są właśnie nienormatywni. Normalni, ale inni niż reszta". Głusi czasem pytają: gdy jesteśmy sami z sobą, głusi z głuchymi, i możemy swobodnie się porozumiewać, czym się wtedy różnimy od słyszących?

 • Głucha matka po porodzie nie zawsze ma nawet kogo zapytać, czy z jej dzieckiem wszystko w porządku
 • Pamiętacie Taylor z 'Mody na sukces'? Życie boleśnie ją doświadczyło, dziś nie przypomina dawnej siebie

  Pamiętacie Taylor z "Mody na sukces"? Życie boleśnie ją doświadczyło, dziś nie przypomina dawnej siebie

  Hunter Tylo zrobiła karierę jako modelka i aktorka. Znalazła się na liście 50 najpiękniejszych ludzi na świecie, ogłoszonej przez People Magazine. Jednak jej życie osobiste nie było usłane różami. W dzieciństwie była terroryzowana przez brata, który cierpiał na chorobę psychiczną. Trzykrotnie się rozwodziła, straciła syna, a jej córka stoczyła walkę z rakiem. Hunter za wszelką cenę chciała zatrzymać urodę, w końcu uzależniła się od operacji plastycznych.

 • Słynny Rene z serialu ''Allo 'Allo!' bawił do łez. W jego życiu nie było jednak tak wesoło
 • Ona miała 17 lat, on 30. Małgorzata pierwszą miłość złożyła na ołtarzu Windsorów

  Ona miała 17 lat, on 30. Małgorzata pierwszą miłość złożyła na ołtarzu Windsorów

  Piękna, przebojowa, romantyczna i dowcipna księżniczka Małgorzata słynęła z wielu kontrowersji. Za nic miała królewską etykietę, a o jej romansach rozpisywały się wszystkie media. "Imprezowa arystokratka", czy "czarna owca rodziny królewskiej"? Tuż przed premierą piątego sezonu serialu The Crown na NETFLIX przypominamy sylwetkę tej niezwykle barwnej postaci.