literacki Nobel
-
"Przez niecałe dwa lata działalności byliśmy w permanentnym kryzysie". Teraz mają Nobla
Literacka Nagroda Nobla 2023 ma bardzo uroczy i budujący wątek polski, choć otrzymał ją Norweg, Jon Fosse. Dlaczego? Bo małe i niezależne wydawnictwo ArtRage, które tworzy grupa zaraźliwie entuzjastycznych pasjonatów, jako jedyne w Polsce książkę "Septologia" świeżo upieczonego noblisty już wypuściło. Co więcej, z drobnymi przygodami, prawa do powieści kupiło w piątym miesiącu działalności. A jeszcze w marcu 2022 roku Krzysztof Cieślik i Michał Michalski z ArtRage pisali do siebie - "Ten Fosse by nam pasował, szkoda, że nie mamy hajsu".
-
Jon Fosse jako 7-latek otarł się o śmierć. "Cudem ocalałem, niemal się wykrwawiłem"
Norweski pisarz i dramaturg zdobył Literacką Nagrodę Nobla. Autor "Septologii" dołączył do grona najwybitniejszych pisarzy i pisarek. Jaka była jego droga na szczyt?
-
Jon Fosse zachwycił Akademię. "Jak zaczynasz go czytać, to nie możesz przestać"
Literacki Nobel 2023 wręczony! W tym roku bezkonkurencyjny okazał się Jon Fosse. Czym zachwycił Akademię? Przewodniczący Komitetu Noblowskiego mówił o nim w pięknych słowach.
-
Annie Ernaux z Literacką Nagrodą Nobla. Polska tłumaczka pisarki: Ona pisze o tematach, które w tej chwili także w Polsce są na czasie
Annie Ernaux jest laureatką Literackiej Nagrody Nobla w 2022 roku. "Konsekwentnie i z różnych perspektyw przygląda się życiu naznaczonemu podziałami płciowymi, językowymi i klasowymi" - podkreślali przedstawiciele Akademii Szwedzkiej. Rozmawiamy z polską tłumaczką francuskiej pisarki.
-
Literacka Nagroda Nobla 2022 przyznana. Wygrywa Annie Ernaux
Akademia Szwedzka ogłosiła, że w 2022 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Annie Ernaux. Tym samym pisarka dołącza do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.
-
Laureat Nagrody Nobla o podejściu Europy do migrantów: Więcej współczucia, mniej drutu kolczastego
Abdulrazak Gurnah otrzymał literackiego Nobla m.in. za dzieła pokazujące losy uchodźców. W wywiadzie po otrzymaniu wyróżnienia skrytykował podejście Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii do migrantów, szczególnie sianie strachu i wrogości wobec nich.
-
Literacka Nagroda Nobla 2021 przyznana. Wygrywa Abdulrazak Gurnah
Akademia Szwedzka ogłosiła, że w 2021 roku Literacką Nagrodę Nobla przyznano Abdulrazakowi Gurnahnowi. Tym samym pisarz dołącza do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.
-
Literacka Nagroda Nobla 2021. W czwartek poznamy nazwisko zwycięzcy. Media spekulują o laureacie z Afryki
W czwartek, 7 października Akademia Szwedzka poda nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. Zostanie on ogłoszony o godzinie 13.00 przez Matsa Malma - szwedzkiego literaturoznawcę oraz sekretarza Akademii Szwedzkiej. Jak informują szwedzkie media, być może w tym roku nagroda trafi do kandydata z kontynentu afrykańskiego.
-
"Tragedia sztokholmska". Jak Wisława Szymborska przeżywała Literackiego Nobla w 1996 roku [ZDJĘCIA]
W 2019 roku Olga Tokarczuk została drugą Polką, która odebrała Literacką Nagrodę Nobla. 23 lata wcześniej, 3 października 1996 roku, dostaliśmy wielkie powody do radości dzięki wyróżnieniu mądrej, skromnej poetki - Wisławy Szymborskiej. Ona jednak nie była wtedy aż tak szczęśliwa jak my.
-
Akademia przyznająca literackiego Nobla próbuje podnieść się po skandalu. Właśnie zrobiła kolejny ważny krok
Ingrid Carlberg oraz Steve Sem-Sandberg dołączyli do grupy osób, które w imieniu Akademii Szwedzkiej decydują, w czyje ręce trafia literacki Nobel. Wolne miejsca pojawiły się w wyniku skandalu, który doprowadził do nieprzyznania tego wyróżnienia w 2018 roku, po raz pierwszy od czasów II wojny światowej.
-
Kabarety wracają do telewizji, ale nie do Polsatu. Inna stacja wchodzi do gry
-
Cezary Szczygielski nie żyje. Grał w "Klanie", "M jak miłość" i "Ojcu Mateuszu"
-
Nie masz pomysłu na weekend? Pomyśl "kino". Pomyśl "Ridley Scott". Już wiesz?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Takiego występu w "The Voice of Poland" nie było nigdy wcześniej. "Wyłem"
-
Książę William oniemiał, gdy zobaczył ją w tym stroju. Scena trafi do "The Crown"
- Zac Efron gwiazdą nowego filmu. Zagra w historii o rodzinie von Erich
- "Jak rozkapryszony 5-latek". Tak Urbański wspomina pracę z Wiśniewskim
- Nie żyje Jarosław Mikulski. Był znany z Chłopców z Placu Broni i programu "Bar VIP"
- Nowa reporterka w "Wiadomościach" TVP. To też dzięki niej fikcyjny projektant Christian Paul stał się memem
- Fani kryminałów będą zachwyceni. Netflix zapowiedział nowy polski serial
-
Literacka Nagroda Nobla 2020. Pierwsze reakcje po ogłoszeniu wyniku: Znowu pominęli Zagajewskiego
Amerykańska poetka Louise Glück dostała Literacką Nagrodę Nobla za 2020 rok. Wybór laureatki tej prestiżowej nagrody spotkał się z dużym zainteresowaniem międzynarodowej społeczności. Szybko pojawiły się pierwsze gratulacje oraz komentarze, także w Polsce. Wśród reakcji znajdujemy głosy w obronie pisarzy pominiętych.
-
Literacka Nagroda Nobla 2020. Louise Glück to jedna z najbardziej uznanych amerykańskich poetek
W tym roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla amerykańskiej poetce Louise Glück. Uważana przez wielu za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych twórczyń Ameryki, Glück jest znana z literackiej precyzji, niezwykłej wrażliwości i wnikliwego spojrzenia na samotność, relacje rodzinne czy śmierć.
-
Louise Glück zdobywa Literacką Nagrodę Nobla. "Niepodrabialny poetycki głos"
Amerykanka Louise Glück dostaje Literacką Nagrodę Nobla 2020 - tak zdecydowała Akademia Szwedzka. Tym samym pisarka dołącza do grona takich autorek, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro i Wisława Szymborska.
-
Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy
Franz Kafka, J.R.R. Tolkien, Lew Tołstoj, James Joyce, Władmir Nabokow, Wirginia Woolf i Anton Czechow: to tylko kilka postaci z listy wybitnych pisarzy, których twórczość miała niebagatelny wpływ na kulturę na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. A co zaskakujące, żadna z tych osób nigdy literackiej nagrody Nobla nie dostała. Kto jeszcze znalazł się w gronie "wielkich pominiętych"?
-
Wyrok za gwałt, oskarżenia o wycieki i serbski nacjonalizm. Akademia Szwedzka nadal walczy z kryzysem
W 2018 roku, po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, Akademia Szwedzka postanowiła odłożyć na kolejny rok przyznanie nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wszystko z powodu wielkiego skandalu, który skończył się odejściem z 18-osobowej akademii aż ośmiu członków i wpłynął na Literackiego Nobla w zeszłym oraz w tym roku.
-
Literacki Nobel 2020. Kto ma największe szanse? Specjaliści stawiają na kobiety
Według bukmacherów w tym roku literacka Nagroda Nobla przypadnie pisarzowi lub pisarce, którzy nie wzbudzają większych kontrowersji. Największe szanse mają mieć kobiety: Anne Carson, Maryse Conde, Ludmiła Ulicka i Margaret Atwood.
-
"The New Yorker" opublikował esej Olgi Tokarczuk. "Wróciliśmy do normalnego rytmu życia?"
Na łamach "The New Yorkera" ukazało się angielskie tłumaczenie eseju Olgi Tokarczuk. Polska noblistka w tekście dzieli się swoimi refleksjami o wpływie epidemii koronawirusa na świat i życie ludzi - to ten tekst wywołał wiele kontrowersji, kiedy prawicowe media cytowały fragmenty wyrwane z kontekstu.
-
Andrzej Wajda i Olga Tokarczuk pisali do siebie listy. Reżyser chciał z pisarką zrobić film o Chopinie
"Zeszyty Literackie" opublikowały na swoich łamach fragmenty korespondencji, którą prowadzili ze sobą reżyser Andrzej Wajda i przyszła noblistka, Olga Tokarczuk. Reżyser już w latach 90. cenił sobie jej pisarstwo i chciał, żeby razem z nim zajęła się projektem filmu o Fryderyku Chopinie. Po kilku latach zaproponował jej także współpracę przy tworzeniu scenariusza do "Tataraku". Tokarczuk zaangażowała się w projekt, ale ostatecznie nie chciała zostać wymieniona w napisach po filmie.
-
Witold Gombrowicz miał aż trzy razy duże szanse na Nobla. Akademia Szwedzka ujawniła kolejne archiwa
Akademia Szwedzka odtajniła po 50 latach swoje archiwum za 1969 rok. Okazało się, że Witold Gombrowicz nie tylko w 1966 i 1968 roku, ale także w 1969 był rozpatrywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety pisarz zmarł, nim kapituła zapoznała się z jego twórczością w pełni, a wygrał ostatecznie Samuel Beckett.
-
Gliński: Argumenty Tokarczuk o PiS są przykładem obraźliwej, wykluczającej inwektywy
Piotr Gliński zapewnił, że choć nie udało mu się jeszcze przeczytać niczego poza wykładem noblowskim Olgi Tokarczuk, to chętnie porozmawiałby z pisarką. W wywiadzie dla "Sieci" podkreślił, że mimo łączących go pewnych podobieństw z noblistką, to widzi, że dużo ich jednak też dzieli. Uważa np., że jej twierdzenie, iż PiS jest totalitaryzmem jest "stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem".
-
Olga Tokarczuk oddaje medal noblowski. Co to będzie za aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Srebrna pozłacana replika medalu, który Olga Tokarczuk otrzymała w Sztokholmie, już trafiła na licytację na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
-
Olga Tokarczuk jako figurka Lego. "Powinna być cała seria noblistów"
Olga Tokarczuk 10 grudnia odebrała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Dowody sympatii, gratulacje, prośby o autografy i wspólne zdjęcia to ostatnio codzienność pisarki. Na swoim instagramie dzieli się także niezwykłymi pomysłami fanów jej twórczości.
-
Literacki Nobel 2018. Minister edukacji Dariusz Piontkowski: Nauczyciele mogą wykorzystywać teksty Tokarczuk jak chcą
Jak podaje TVN24, podczas konferencji prasowej 11 grudnia minister edukacji Dariusz Piontkowski został zapytany o poszerzenie obowiązującej listy lektur szkolnych o twórczość Olgi Tokarczuk. Minister odpowiedział, że w podstawie programowej jest już jedna z pozycji pisarki. Wspomniał przy tym o swobodzie nauczycieli w kształtowaniu scenariuszy lekcji.