łódzka filmówka

 • Komisja antymobbingowa opublikowała raport ws. łódzkiej filmówki. Zarzuty wobec 27 nauczycieli

  Komisja antymobbingowa opublikowała raport ws. łódzkiej filmówki. Zarzuty wobec 27 nauczycieli

  Powołana wiosną Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna Szkoły Filmowej w Łodzi opublikowała raport podsumowujący rok akademicki 2020/2021. Z dokumentu wynika, że studenci i studentki zgłosili zarzuty wobec 27 nauczycieli akademickich oraz trzech innych osób. W dwóch przypadkach do prokuratury trafiły zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

  mpi
 • Kolejna aktorka o współpracy z wykładowcą łódzkiej filmówki. 'Nie mogę milczeć, doświadczyłam tego'

  Kolejna aktorka o współpracy z wykładowcą łódzkiej filmówki. "Nie mogę milczeć, doświadczyłam tego"

  "Nie mogę milczeć. Doświadczyłam takiego traktowania. Nie tylko ja" - napisała Bogusława Pawelec, była aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. To kolejna osoba, która zabiera głos w sprawie przemocy w świecie filmowym i teatralnym. Aktorka stwierdziła, że "na własną prośbę" zrezygnowała ze współpracy z Mariuszem Grzegorzkiem, który jest oskarżany o stosowanie agresji słownej wobec studentów.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Dejmek mawiał, że 'aktor jest do grania, a dupa do srania'. Młodzi mają dość [WYWIAD]

  Dejmek mawiał, że "aktor jest do grania, a dupa do srania". Młodzi mają dość [WYWIAD]

  "W szkołach artystycznych jest bardzo dużo strachu i stresu. (...) Aktorzy są bardzo często uczeni, że reżyser jest alfą i omegą, że mają się go słuchać. To dla mnie i wielu osób z mojego pokolenia jest absurdalne" - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Zdunik, młody reżyser teatralny, a do tego dramaturg, laureat Nagrody Talanton i Bronze Remi oraz kompozytor muzyki teatralnej. Rozmawiamy na fali dyskusji wywołanej przez list absolwentki łódzkiej filmówki, która otwarcie pisze o przypadkach przemocy psychicznej i fizycznej, której doświadczali studenci szkoły.

  Justyna Bryczkowska
 • Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. 'Jestem sprawcą przemocy'

  Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. "Jestem sprawcą przemocy"

  "Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci przez moje działania" - napisał aktor Bartosz Bielenia. Od kilku dni trwa dyskusja na temat nagannych praktyk w szkołach filmowych. Wywołał ją wpis Anny Paligi, który zawierał opisy przemocy ze strony wykładowców. Głos w sprawie zabierają kolejni aktorzy, w tym Bartosz Bielenia, który przeprosił teraz za to, że jako student krakowskiej AST brał udział w tzw. fuksówkach.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Falk: 'Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów'. Nie tylko on broni Grzegorzka

  Falk: "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów". Nie tylko on broni Grzegorzka

  Feliks Falk, twórca m.in. "Wodzireja", z niedowierzaniem przyjął informacje zawarte w liście Anny Paligi. "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów. Na ogół boją się ich i są bardzo grzeczni" - pisze w dyskusji pod postem filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej, a reżyserka Małgorzata Burzyńska-Keller, która jest zarówno absolwentką i wykładowczynią na łódzkiej filmówce, broni byłego rektora Mariusza Grzegorzka i pyta: "Kim jest Anna Paliga? W jakich filmach grała? Proszę wziąć pod uwagę syndrom chęci zaistnienia. A nie tak powinno się wchodzić w świat filmu, nie tędy droga".

  aj
 • Maria Dębska o łódzkiej filmówce: Szkołę kończyłam na lekach uspokajających

  Maria Dębska o łódzkiej filmówce: Szkołę kończyłam na lekach uspokajających

  Anna Paliga opisała w liście otwartym przypadki stosowania przemocy psychicznej i fizycznej przez kadrę pedagogiczną najbardziej znanej uczelni filmowej w Polsce. Na ten wstrząsajcy wpis zareagowały osoby ze środowiska filmowego, w tym aktorka Maria Dębska, która także jest absolwentką łódzkiej filmówki. "Jesteś turbo odważna. Dużo odważniejsza niż ja" - pisze do Paligi.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Protest w sprawie spotkania z Romanem Polańskim. Rektor łódzkiej filmówki wydał oświadczenie

  Protest w sprawie spotkania z Romanem Polańskim. Rektor łódzkiej filmówki wydał oświadczenie

  Część studentów łódzkiej filmówki sprzeciwiła się wizycie Romana Polańskiego w szkole i zaapelowali do władz uczelni, by odwołały spotkanie. Rektor uczelni, Mariusz Grzegorzek wydał oświadczenie w tej sprawie, gdzie napisał m.in., że nie do końca podziela punkt widzenia oburzonych oraz, że Roman Polański jest wielkim artystą sztuki filmowej i uczelnia ma wobec niego ogromny dług wdzięczności.

  jab
Więcej o:

łódzka filmówka