Muzeum Narodowe
-
Noc Muzeów 2023 w Warszawie. Jest lista wydarzeń. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Tegoroczna Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się ekscytująco. Już w nocy z 13 na 14 maja swoje podwoje otworzy rekordowa liczba placówek, bo aż 267, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Znamy listę wszystkich miejsc, które tej nocy będziecie mogli odwiedzić bezpłatnie. Co ciekawe, część z nich jest na co dzień niedostępna dla zwiedzających.
-
"Wszystko wszędzie naraz". Fani zwrócili uwagę na ciekawy detal. Ma związek z Polską
"Wszystko wszędzie naraz" święci triumfy na festiwalach i zdobywa kolejne nagrody. Siedem statuetek Oscarów i dwa Złote Globy to tylko niewielka część z nich. Hit przyciąga widzów w kinach, można go też obejrzeć na platformie Prime Video. Wiedzieliście, że w produkcji znaleźć można polski akcent?
-
Odkryto nową metodę przywracania barw starym obrazom. Opracowali ją chemicy z UW
Chemicy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Pozwala ona w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich. Zabieg ten powoduje z reguły przywrócenie obrazom pierwotnych barw.
-
Blisko 500 prac Witkacego w warszawskim Muzeum Narodowym. Wiele form, wiele wrażeń
Od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie można zwiedzać wystawę "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia". Do 9 października odwiedzający mają szansę podziwiać blisko 500 prac jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku; kuratorzy uwzględnili w ekspozycji obrazy, rysunki, pastele i fotografie ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych.
-
Muzea. Warszawa ma się czym pochwalić. Co warto zobaczyć w stolicy?
Warto zwiedzać ciekawe miejsca, takie jak różne muzea. Warszawa to dobry kierunek dla tych, którzy chcą podążyć szlakiem historii i poszukiwaczy wrażeń. Kolekcjonerska oferta stolicy zaprasza w uniwersalną podróż z indywidualnym programem. O szczegółach piszemy poniżej.
-
Zofia Gołubiew nie żyje. Historyczka sztuki przez 41 lat była związana z Muzeum Narodowym w Krakowie
Zmarła Zofia Gołubiew - historyczka sztuki związana z Muzeum Narodowego w Krakowie przez 41 lat. "Od 1996 roku była wicedyrektorem do spraw naukowych a od 2000 roku - przez 15 lat - pełniła funkcję dyrektora" - pisze instytucja.
-
Mumia Tajemniczej Damy jest w Polsce od 197 lat, ale dopiero teraz ją prześwietlono. Przełomowe odkrycie
W warszawskim Muzeum Narodowym znajduje się mumia, która miała zostać znaleziona w królewskich grobowcach w Tebach. Przez lata wszyscy myśleli, że to zwłoki kapłana Hor-Dżehutiego. Mumia do Polski trafiła jeszcze w 1826 roku, ale dopiero niedawno poddano ją badaniu radiologicznemu. Okazało się, że tak naprawdę to ciało kobiety w ciąży. "Odkrycie to jest jedynym znanym przypadkiem zabalsamowanej ciężarnej kobiety" - czytamy na stronie Warsaw Mummy Project.
-
Spora kolejka przed Muzeum Narodowym w Warszawie. Tłum chętnych wykraczał poza bramę
Od wtorkowego poranka przed Muzeum Narodowym w Warszawie czekały tłumy chętnych. Placówka wznowiła tego dnia działalność w wyniku poluzowania rządowych obostrzeń. "Od rana naliczyliśmy ponad 1500 wejść do naszych galerii" - przekazano przed godz. 15.
-
Wypożyczyli go na tydzień, wrócił po 74 latach. "Gryka" trafiła do Muzeum Narodowego
Akwarela "Gryka" Stanisława Masłowskiego, która zaginęła dwukrotnie, po 74 latach wróciła do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz - wystawiony w maju na jednym ze stołecznych domów aukcyjnych - rozpoznali pracownicy działającego w resorcie kultury Wydziału do spraw Restytucji Dóbr Kultury.
-
Krytyk sztuki o rzeźbie papieża z głazem w krwawej sadzawce: To żenujące
- To żenujące, że Jerzy Kalina się nie wstydzi - wyraził swoją opinię na temat najnowszej i bardzo głośnej instalacji Jerzego Kaliny pt. "Zatrute źródło" krytyk sztuki Bogusław Deptuła. Ta przedstawia figurę Jana Pawła II ciskającego głazem w czerwoną wodę. Kalina podkreśla, że praca, zamiast nobilitować papieża, tylko go deprecjonuje. I wyjaśnia dokładniej, dlaczego jego zdaniem rzeźba jest "licha" na kilku poziomach.
-
Dorociński zagrał w koreańskim filmie. Jego rola już robi furorę
-
Cezary Szczygielski nie żyje. Grał w "Klanie", "M jak miłość" i "Ojcu Mateuszu"
-
Przepis na prawdziwą magię? Sprawdź, czy go znasz! [MATERIAŁ PROMOCYJNY]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kabarety wracają do telewizji, ale nie do Polsatu. Inna stacja wchodzi do gry
-
Rekordzista z "Jeden z dziesięciu" pojawi się w "Milionerach"? Odpowiedział
- "Na odprawie wyjdzie lepiej niż na dniach zdjęciowych". Kabareciarz bez litości o Chorosińskiej
- Prezent dla 3-latki, 3-latka i młodszych dzieci? Polecamy najciekawsze książki - same nowości
- Zmiany w telewizji naziemnej. Widzowie mogą stracić dostęp do części kanałów
- Znamy datę premiery nowego "The Voice Senior". Będą zmiany na fotelach trenerów
- Dorota Gawryluk przestaje kierować informacjami. Medioznawcy: Idzie nowe
-
Jan Paweł II ciskający głazem w czerwoną sadzawkę. Kontrowersyjna rzeźba papieża stanęła pod Muzeum Narodowym
Rzeźba stanęła pod Muzeum Narodowym w Warszawie, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jej autorem jest Jerzy Kalina, który stworzył także projekt schodów smoleńskich na placu Piłsudskiego. Jego najnowsza praca jest jednocześnie polemiką z rzeźbą przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem, którą zniszczyli polscy posłowie w 1999 roku.
-
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" zaginął podczas II wojny światowej. Dzieło wróciło do Polski
Podczas II wojny światowej obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" zaginął. Po kilkudziesięciu latach dzieło wróciło do swojego pierwotnego miejsca - poinformowała instytucja.
-
Jerzy Miziołek nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Gliński przyjął jego rezygnację
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
-
24 dzieła sztuki czekają na adopcję. Wyjątkowa aukcja w Muzeum Narodowym w Warszawie
Już dzisiaj odbędzie się aukcja, podczas której można będzie "zaadoptować" obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Ci, którzy zapłacą najwięcej, zostaną opiekunami takich arcydzieł jak "Stańczyk" Jana Matejki czy "Lassitude/ Znużenie" Tamary Łempickiej.
-
Gliński stawia warunek dyrektorowi Luwru: Wypożyczymy "Damę z gronostajem" w zamian za "Mona Lisę"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pochwalił się, że wystosował list do dyrektora Luwru - słynne muzeum od dwóch lat zabiega o wypożyczenie "Damy z gronostajem" ze zbiorów Muzeum Narodowego. - Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam "Mona Lisę" - przyznał Gliński.
-
Do Muzeum Narodowego trafił obraz wart 1,3 mln euro. To dzieło Romana Opałki
Roman Opałka jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Wsławił się szczególnie cyklem malarskim, który miał przedstawić upływ czasu za pomocą odliczania. Poszczególne prace wchodzące w jego skład są warte zawrotne sumy i właśnie jedną z nich, za którą zapłacono 1,3 mln euro będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie. To obecnie najdroższy obraz tam dostępny.
-
Katarzyna Kozyra o usunięciu jej pracy z Muzeum Narodowego: Dyrektor może zmieniać ekspozycje, ale nie może zmienić historii
Praca Katarzyny Kozyry została w ubiegłym tygodniu usunięta z Muzeum Narodowego razem z pracą Natalii LL, co spotkało się z licznymi protestami i zaowocowało happeningiem, w którym ludzie jedli banany przed muzeum. Także sama Katarzyna Kozyra wypowiedziała się o całej sprawie w obszernym wpisie. Artystka przypuszcza, że być może pracownicy instytucji nie są zbyt dobrze zaznajomieni z historią sztuki współczesnej.