muzeum narodowe w warszawie
-
Odkryto nową metodę przywracania barw starym obrazom. Opracowali ją chemicy z UW
Chemicy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Pozwala ona w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich. Zabieg ten powoduje z reguły przywrócenie obrazom pierwotnych barw.
-
Blisko 500 prac Witkacego w warszawskim Muzeum Narodowym. Wiele form, wiele wrażeń
Od 8 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie można zwiedzać wystawę "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia". Do 9 października odwiedzający mają szansę podziwiać blisko 500 prac jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku; kuratorzy uwzględnili w ekspozycji obrazy, rysunki, pastele i fotografie ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych.
-
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
-
Jan Paweł II ciskający głazem w czerwoną sadzawkę. Kontrowersyjna rzeźba papieża stanęła pod Muzeum Narodowym
Rzeźba stanęła pod Muzeum Narodowym w Warszawie, by upamiętnić setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Jej autorem jest Jerzy Kalina, który stworzył także projekt schodów smoleńskich na placu Piłsudskiego. Jego najnowsza praca jest jednocześnie polemiką z rzeźbą przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem, którą zniszczyli polscy posłowie w 1999 roku.
-
Brodka, Gortat i Kamiński w pięknej kampanii pokazują, dlaczego warto chodzić do muzeum
"A Ty, co zobaczysz?" to najnowsza kampania Muzeum Narodowego, która przypomina, że sztukę można rozumieć tak, jak się chce - bez teoretycznych stwierdzeń i strachu, że czegoś nie zrozumiemy.