nobel
-
Literacka Nagroda Nobla 2022 przyznana. Wygrywa Annie Ernaux
Akademia Szwedzka ogłosiła, że w 2022 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Annie Ernaux. Tym samym pisarka dołącza do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.
-
Literacka Nagroda Nobla 2021 przyznana. Wygrywa Abdulrazak Gurnah
Akademia Szwedzka ogłosiła, że w 2021 roku Literacką Nagrodę Nobla przyznano Abdulrazakowi Gurnahnowi. Tym samym pisarz dołącza do grona takich autorek i autorów, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro, Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez czy Bob Dylan.
-
Literacka Nagroda Nobla 2021. W czwartek poznamy nazwisko zwycięzcy. Media spekulują o laureacie z Afryki
W czwartek, 7 października Akademia Szwedzka poda nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. Zostanie on ogłoszony o godzinie 13.00 przez Matsa Malma - szwedzkiego literaturoznawcę oraz sekretarza Akademii Szwedzkiej. Jak informują szwedzkie media, być może w tym roku nagroda trafi do kandydata z kontynentu afrykańskiego.
-
Berlin. Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. W bagażu noblistki szukano bomby
"Swietłana Aleksijewicz miała przylecieć do Wrocławia wczoraj przed północą. Późnym wieczorem dowiedzieliśmy się, że została zatrzymana na lotnisku w Berlinie, podobno dlatego, że miała przy sobie bombę" - czytamy na facebookowej stronie Fundacji Olgi Tokarczuk.
-
Literacka Nagroda Nobla 2020. Pierwsze reakcje po ogłoszeniu wyniku: Znowu pominęli Zagajewskiego
Amerykańska poetka Louise Glück dostała Literacką Nagrodę Nobla za 2020 rok. Wybór laureatki tej prestiżowej nagrody spotkał się z dużym zainteresowaniem międzynarodowej społeczności. Szybko pojawiły się pierwsze gratulacje oraz komentarze, także w Polsce. Wśród reakcji znajdujemy głosy w obronie pisarzy pominiętych.
-
Literacka Nagroda Nobla 2020. Louise Glück to jedna z najbardziej uznanych amerykańskich poetek
W tym roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla amerykańskiej poetce Louise Glück. Uważana przez wielu za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych twórczyń Ameryki, Glück jest znana z literackiej precyzji, niezwykłej wrażliwości i wnikliwego spojrzenia na samotność, relacje rodzinne czy śmierć.
-
Louise Glück zdobywa Literacką Nagrodę Nobla. "Niepodrabialny poetycki głos"
Amerykanka Louise Glück dostaje Literacką Nagrodę Nobla 2020 - tak zdecydowała Akademia Szwedzka. Tym samym pisarka dołącza do grona takich autorek, jak m.in. Olga Tokarczuk, Toni Morrison, Alice Munro i Wisława Szymborska.
-
Sławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy
Franz Kafka, J.R.R. Tolkien, Lew Tołstoj, James Joyce, Władmir Nabokow, Wirginia Woolf i Anton Czechow: to tylko kilka postaci z listy wybitnych pisarzy, których twórczość miała niebagatelny wpływ na kulturę na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. A co zaskakujące, żadna z tych osób nigdy literackiej nagrody Nobla nie dostała. Kto jeszcze znalazł się w gronie "wielkich pominiętych"?
-
L.U.C. napisze muzykę do malowanych "Chłopów". I mówi o powieści to, co my wszyscy kiedyś myśleliśmy [TYLKO U NAS]
- Tak jak Reymont w "Chłopach" używa prostego chłopskiego języka i bawi się nim wirtuozersko, tworząc piękne i bogate warkocze słowne, tak i my chcielibyśmy użyć prostych ludowych instrumentów, by stworzyć piękne i bogate kompozycje nawiązujące do polskiej muzyki korzeni, ale przede wszystkim do specyficznej formy literackiej tej powieści - mówi nam Łukasz L.U.C. Rostkowski, który skomponuje muzykę do "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli.
-
"The New Yorker" opublikował esej Olgi Tokarczuk. "Wróciliśmy do normalnego rytmu życia?"
Na łamach "The New Yorkera" ukazało się angielskie tłumaczenie eseju Olgi Tokarczuk. Polska noblistka w tekście dzieli się swoimi refleksjami o wpływie epidemii koronawirusa na świat i życie ludzi - to ten tekst wywołał wiele kontrowersji, kiedy prawicowe media cytowały fragmenty wyrwane z kontekstu.
-
"Harry Potter". Doznał wypadku na planie. Dziś jest sparaliżowany
-
Kiedy dzieje się "Znachor"? Widz zwrócił uwagę na pewną nieścisłość
-
Wpadka w "Familiadzie". Strasburger wiedział, że "będzie z tego znana"
-
Dwa filmy z Lichotą w top 10 Netfliksa. Będzie hit na miarę "Znachora"?
-
Kabaret w Polsacie żartuje ze Zbigniewa Ziobry. Na scenę wyszła "Agnieszka Holland"
- Kasia Moś wzburzyła fanów jednym zdjęciem. "Blokuję"
- Jak dobrze znasz polskie kino z lat 80.? W tym quizie 8/12 to już dobry wynik!
- "Kabarety są za wulgarne? "To nie my pierwsi obywatelom pokazaliśmy znak 'f..k'"
- Zapytali o dzieła Szekspira, drużyna "bibliotekarek" nie znała odpowiedzi. "Mam nadzieję, że mnie nie zwolnią"
- Co pamiętasz z serialu "Miodowe Lata"? To quiz dla prawdziwych fanów!
-
Witold Gombrowicz miał aż trzy razy duże szanse na Nobla. Akademia Szwedzka ujawniła kolejne archiwa
Akademia Szwedzka odtajniła po 50 latach swoje archiwum za 1969 rok. Okazało się, że Witold Gombrowicz nie tylko w 1966 i 1968 roku, ale także w 1969 był rozpatrywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety pisarz zmarł, nim kapituła zapoznała się z jego twórczością w pełni, a wygrał ostatecznie Samuel Beckett.
-
Gliński: Argumenty Tokarczuk o PiS są przykładem obraźliwej, wykluczającej inwektywy
Piotr Gliński zapewnił, że choć nie udało mu się jeszcze przeczytać niczego poza wykładem noblowskim Olgi Tokarczuk, to chętnie porozmawiałby z pisarką. W wywiadzie dla "Sieci" podkreślił, że mimo łączących go pewnych podobieństw z noblistką, to widzi, że dużo ich jednak też dzieli. Uważa np., że jej twierdzenie, iż PiS jest totalitaryzmem jest "stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem".
-
Nobel dla Olgi Tokarczuk. Od przyznania nagrody pisarka sprzedała milion książek
Książki Olgi Tokarczuk cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Do momentu zdobycia Literackiej Nagrody Nobla pisarka sprzedała ich milion. Po otrzymaniu tego wyróżnienia liczba ta podwoiła się.
-
Olga Tokarczuk wyróżniona na okładce szwedzkiego dziennika - media o polskiej noblistce
Wczoraj w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla. Szwedzkie media są pod wrażeniem polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk, która pojawiła się nie tylko na okładkach popularnych dzienników, ale jest też bohaterką wielu materiałów i wywiadów.
-
Angielska tłumaczka Tokarczuk o wręczeniu pisarce Nobla: Byłam głęboko poruszona, płakałam jak na ślubie
Antonia Lloyd-Jones, angielska tłumaczka książek Olgi Tokarczuk, oczywiście oglądała wręczenie polskiej pisarce Nagrody Nobla. - Nie spodziewałam się, że tak to będę przeżywać - powiedziała w rozmowie z Onetem.
-
Nobel Literacki 2018. Co dokładnie dostanie Olga Tokarczuk?
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla z rąk szwedzkiego króla. To wyróżnienie to dowód uznania - fundator chciał, by odznaczano nim osoby, które stworzą "najbardziej wyróżniające się dzieło w kierunku idealistycznym". Każdy laureat oprócz wysokiej nagrody pieniężnej dostaje także pamiątkowy medal i dyplom.
-
Oto, co dokładnie powiedziała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej. Cały esej "Czuły narrator"
10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla, którą wręczy jej król Szwecji Karol XVI Gustaw. W sobotę pisarka odczytała w Akademii Szwedzkiej w ramach swojego noblowskiego wykładu esej "Czuły narrator". Jej przemówienie zostało bardzo ciepło przyjęte, a zagraniczne media podkreślały, że było dużo lepsze niż drugiego laureata, Petera Handkego. Oto esej polskiej noblistki w całości.
-
TVP Info pokaże ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Olechowski: Zapraszam na relację
Olga Tokarczuk 7 grudnia wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski, jednak tego dnia nie wspomniano o tym na antenie TVP. Pojawiły się więc przypuszczenia, że telewizja publiczna nie pokaże także, jak polska pisarka odbiera swoją nagrodę. Zaprzeczył tym doniesieniom szef TAI Jarosław Olechowski - relacja ma być na antenie TVP Info.
-
Wykład noblowski Olgi Tokarczuk. Pisarka odczytała esej "Czuły narrator" [WIDEO]
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok, wygłosiła w Sztokholmie wykład noblowski.
-
Olga Tokarczuk obiecuje: "Moja nowa książka wszystkich zaskoczy"
Olga Tokarczuk dopiero co dostała literacką Nagrodę Nobla za 2019 rok, a już zapowiada następną powieść. Na spotkaniu z czytelnikami we Wrocławiu zdradziła: "Mam rozpoczętą nową książkę, tylko od jakiegoś czasu nie mam kiedy do niej wrócić; ta książka wszystkich zaskoczy".
-
Krytyka laureata literackiego Nobla. Peter Handke: Zostaw mnie w spokoju!
Peter Handke zdobył literacką nagrodę Nobla za 2019 rok. Decyzja Szwedzkiej Akademii spotkała się z ostrą krytyką, bo pisarz miał sugerować poparcie dla jugosłowiańskiego i serbskiego przywódcy Slobodana Miloševicia. Literat w końcu odpowiedział prasie na zarzuty dotyczące jego poglądów politycznych.
-
Wpisy o Noblu dla Olgi Tokarczuk są warte blisko 12 mln złotych
Ponad 38,5 tys. publikacji o Oldze Tokarczuk pojawiło się w sieci, po tym jak ogłoszono, że została laureatką literackiej nagrody Nobla. Instytut Monitorowania Mediów wyliczył, że ich reklamowy ekwiwalent wynosi blisko 12 mln złotych.
-
Olga Tokarczuk Powieść to jeden z największych wynalazków człowieka, jak koło
Olga Tokarczuk na konferencji prasowej w Dusseldorfie stwierdziła, że zawód tłumacza jest słabo opłacany i niedoceniany. Jej zdaniem tłumacze pełnią bardzo ważną funkcję. Tym bardziej, że "powieść jest jednym z największych wynalazków człowieka".