paul mccartney

 • Puściłam pogrobowcowy numer The Beatles 19-latkom. 'Ta piosenka jest przeklęta'

  Puściłam pogrobowcowy numer The Beatles 19-latkom. "Ta piosenka jest przeklęta"

  Po blisko 50 latach czekania udało się na bazie taśmy, którą zostawił po sobie John Lennon, nagrać ostatnią prawdziwie wspólną piosenkę Beatlesów. "Now and Then" w 22 godziny od premiery na YouTubie zebrało ponad pięć mln wyświetleń tylko na tej platformie, a zagorzali wielbiciele pieją nad nią z zachwytu. Poprosiłam 19-latków, by przesłuchali ze mną ten już w sumie historyczny numer i podzielili się swoimi wrażeniami. Są nader intrygujące.

  Justyna Bryczkowska
 • Dlaczego 'Hey Jude' Beatlesów brzmi właśnie tak? Przez pęcherz Ringo Starra

  Dlaczego "Hey Jude" Beatlesów brzmi właśnie tak? Przez pęcherz Ringo Starra

  Historia powstania kultowego utworu "Hey Jude" jest wzruszająca. Paul McCartney napisał tę piosenkę dla syna Johnna Lennona, by pocieszyć go po rozwodzie ojca, który właśnie związał się z Yoko Ono. Wyjątkowe brzmienie jednak udało się uzyskać podczas nagrania przez pewien przypadek, bo Ringo Starr o mało co nie przegapił swojego momentu na nagraniach. O dziwo, właśnie dzięki temu jego partia muzyczna zaczyna się tak doskonale.

  Justyna Bryczkowska
 • Angelo Badalamenti nie żyje. Królowa Elżbieta II uwielbiała serial, do którego skomponował muzykę
 • Oto przepis na przebój od The Beatles. Najciekawsza jest rada od Lennona

  Oto przepis na przebój od The Beatles. Najciekawsza jest rada od Lennona

  W ciągu 10 lat działalności The Beatles skomponowali jedne z najbardziej znaczących kompozycji w historii muzyki, które wpłynęły na późniejszy kształt muzyki popularnej i awangardowej. Sposobów na pisanie przebojów nie zachowali jednak wyłącznie na siebie. W przeszłości wielokrotnie dzielili się swoimi patentami. Oto wybrane z nich.

  Iga Gromska
 • McCartney miał zagrać dla Elżbiety II. Powiedziała mu, że nie może zostać, bo zaraz zaczyna się jej serial

  McCartney miał zagrać dla Elżbiety II. Powiedziała mu, że nie może zostać, bo zaraz zaczyna się jej serial

  Kompozytor ścieżki dźwiękowej do kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" podzielił się w jednym z wywiadów uroczą anegdotą o zmarłej królowej Elżbiecie II. Opowiedział mu ją sam Paul McCartney, który został zaangażowany do tego, by zagrać prywatny koncert na jej urodzinach. Jak się okazuje, monarchini nie miała problemu z tym, żeby powiedzieć muzykowi prosto w twarz, że nie może zostać na jego występie. Zbliżała się bowiem pora emisji jej ulubionego serialu.

  Justyna Bryczkowska
 • Paul McCartney w duecie z wirtualnym Lennonem. Syn artysty: To niekomfortowe
 • Paul McCartney pisał historię każdą minutą swojego występu w Glastonbury

  Paul McCartney pisał historię każdą minutą swojego występu w Glastonbury

  Najważniejszą gwiazdą tegorocznego festiwalu w Glastonbury okazał się Paul McCartney. Obchodzący tydzień wcześniej 80. urodziny muzyk, jeden z legendarnych Beatlesów, był najstarszym headlinerem w dziejach tej imprezy. Bardzo szybko pokazał też, że jest headlinerem wyjątkowym, być może najważniejszym w całej historii angielskiego festiwalu. Zagrał koncert, który z pewnością zapisze się w jej annałach.

  Mateusz Sikora
 • Gitara Paula McCartneya pobiła światowy rekord na aukcji. Nigdy wcześniej bas nie kosztował tak dużo
 • Paul McCartney nazwał Rolling Stones zespołem od coverów. A Mick Jagger z niego żartuje
 • Czy to Beck, czy to McCartney? Teledysk do utworu 'Find My Way' miesza w głowie

  Czy to Beck, czy to McCartney? Teledysk do utworu "Find My Way" miesza w głowie

  Właśnie ukazała się fizyczna wersja albumu "McCartney III Imagined", w którego ramach znani i lubiani artyści dołączyli do Paula McCartneya w nowych aranżacjach utworów z jego najnowszej solowej płyty. Na liście gości znalazł się m.in. Beck, który wykonał kawałek "Find My Way". W teledysku możemy podziwiać... roztańczonego młodziutkiego McCartneya. Ach, ta technologia!

  oprac. Maja Piskadło
Więcej o:

paul mccartney