piotr gliński
-
Polski rząd planuje specjalny podatek cyfrowy. Obłoży nim seriale i filmy, które oglądamy w sieci
Polski rząd rozważa wprowadzenie nowego podatku cyfrowego, którym obłożyłby platformy streamingowe takie jak Netflix czy HBO Go. Wpływy z opłat trafiać miałyby docelowo do budżetu PISF - dosnosi portal spidersweb.pl. Ministerstwo kultury odmawia komentarza.
-
Jan Klata mówi o "czarnej liście". Gliński: Ale się pan nagadał
Reżyser teatralny Jan Klata udzielił ostatnio wywiadu, w którym stwierdził, że decyzja o zwolnieniu dyrektora łódzkiego Teatru Jaracza jest polityczna i wiąże się z tym, że wystawia tam swoje przedstawienie. Uważa, że jest na "czarnej liście" ministerstwa, a samego ministra nazwał "grabarzem kolejnych teatrów". Jest odpowiedź wicepremiera.
-
MKiDN przedłużyło termin na składanie wniosków do programu "Kultura w sieci". Przez problemy techniczne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury przedłużyły terminy złożenia wniosków w programie "Kultura w sieci". Instytucje kultury mają dodatkowy dzień, a na jeszcze jedną dobę mogą liczyć osoby fizyczne. A to wszystko dlatego, że serwery nie wytrzymały obciążenia.
-
Gliński o dotacjach dla artystów: Mamy 20 mln zł, ale przy takim zainteresowaniu to może być za mało
O północy mija termin składania wniosków o stypendia i dotacje w ramach programu "Kultura w sieci". Piotr Gliński przekazał, że do poniedziałkowego poranku zarejestrowano 1641 wniosków dla podmiotów i mniej więcej tyle samo dla osób fizycznych. Minister przyznaje, że pieniędzy może nie starczyć w związku z liczbą zgłoszeń.
-
Gliński: Artyści i twórcy w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc od ministerstwa kultury
Minister kultury Piotr Gliński napisał list do twórców, artystów i ludzi kultury, którzy z powodu koronawirusa stracili środki do życia. "Artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - zapewnia.
-
Teatry zamknięte z powodu koronawirusa. Aleksandra Popławska: Wielu moich kolegów zostało bez środków do życia
Z powodu epidemii koronawirusa decyzją rządu zostały zamknięte wszystkie placówki kulturalne w Polsce: teatry, muzea i kina, koncerty są odwołane. "Artyści, którzy pracują tylko w teatrze, nie grają spektakli, nie będą mieli za co żyć" - napisała Barbara Kurdej-Szatan. Część środowiska zapowiada, że będzie występować o rekompensatę od ministra Glińskiego.
-
Oscary 2020. "Boże Ciało" bez statuetki. Minister Piotr Gliński skomentował wyniki
Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy nie został nagrodzony Oscarem w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Statuetką nagrodzono południowokoreański obraz "Parasite". Minister kultury Piotr Gliński skomentował wyniki Oscarów 2020.
-
"Boże Ciało" nominowane do Oscara. Piotr Gliński: To świadczy o sile polskiej kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński cieszy się z nominacji "Bożego Ciała" do Oscara. Film Jana Komasy jest wśród 5 nominowanych w kategorii najlepszy film międzynarodowy. "To świadczy o sile polskiej kultury i polskich twórców" - napisał minister.
-
Gliński: Argumenty Tokarczuk o PiS są przykładem obraźliwej, wykluczającej inwektywy
Piotr Gliński zapewnił, że choć nie udało mu się jeszcze przeczytać niczego poza wykładem noblowskim Olgi Tokarczuk, to chętnie porozmawiałby z pisarką. W wywiadzie dla "Sieci" podkreślił, że mimo łączących go pewnych podobieństw z noblistką, to widzi, że dużo ich jednak też dzieli. Uważa np., że jej twierdzenie, iż PiS jest totalitaryzmem jest "stoi w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem".
-
Małgorzata Ludwisiak żegna się z CSW. "Sprzeciwiam się doraźnej instrumentalizacji sztuki do celów politycznych". W jej miejsce "figura sztuki smoleńskiej"
Dyrektorka Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie Małgorzata Ludwisiak w rozmowie z portalem Onet.pl mówi, że jako historyczka sztuki sprzeciwia się przypisywaniu sztuki do agend politycznych konkretnych partii. W grudniu żegna się ze stanowiskiem, minister Piotr Gliński nie przedłużył jej kadencji.
-
Kaskader Radcliffe'a doznał wypadku. To zmieniło jego życie
-
Kiedy dzieje się "Znachor"? Widz zwrócił uwagę na pewną nieścisłość
-
"Familiada". Odpowiedź uczestniczki zaskoczyła Strasburgera. "Nieźle"
-
Kolejny film z Lichotą będzie hitem Netfliksa? Recenzenci są podzieleni
-
Literacka Nagroda Nike 2023. Jurorzy konkursu w koszulkach wspierających Holland
- Kasia Moś wzburzyła fanów jednym zdjęciem. "Blokuję"
- Jak dobrze znasz polskie kino z lat 80.? W tym quizie 8/12 to już dobry wynik!
- "Kabarety są za wulgarne? "Wulgarna jest polityka i zachowanie polityków"
- Zapytali o dzieła Szekspira, drużyna "bibliotekarek" nie znała odpowiedzi. "Mam nadzieję, że mnie nie zwolnią"
- Co pamiętasz z serialu "Miodowe Lata"? To quiz dla prawdziwych fanów!
-
"RZ": Asystent polityczny Glińskiego pracował wcześniej tylko w KFC. "To niedopełnienie standardów"
Wicepremier Piotr Gliński na stanowisku asystenta politycznego zatrudnił mężczyznę, który do tej pory pracował jedynie w KFC - donosi "Rzeczpospolita". Jak mówi szef gabinetu ministra kultury, na zatrudnienie mężczyzny wpływ miało m.in. wykształcenie zdobyte w "najlepszym w Polsce ośrodku kształcącym politologów".
-
Jerzy Miziołek nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Gliński przyjął jego rezygnację
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjął rezygnację prof. dr. hab. Jerzego Miziołka ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie.
-
Gliński pogratulował Tokarczuk Nagrody Nobla. Zobowiązał się, że wróci do jej książek
Kilka dni temu minister kultury Piotr Gliński przyznał, że nie dokończył żadnej z książek Olgi Tokarczuk, które próbował czytać. - W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki - zapowiedział, kiedy okazało się, że to Polka została wyróżniona Nagrodą Nobla za rok 2018.
-
Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński
Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla. Autorka powieści takich jak "Prowadź swój pług przez kości umarłych" i "Księgi Jakubowe" zbiera zasłużone gratulacje, a po ogłoszeniu laureatów tego wyróżnienia w sieci zabrali głos aktorzy i politycy.
-
Gliński stawia warunek dyrektorowi Luwru: Wypożyczymy "Damę z gronostajem" w zamian za "Mona Lisę"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pochwalił się, że wystosował list do dyrektora Luwru - słynne muzeum od dwóch lat zabiega o wypożyczenie "Damy z gronostajem" ze zbiorów Muzeum Narodowego. - Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam "Mona Lisę" - przyznał Gliński.
-
Studio Filmowe Kadr odpowiada na opinię MKiDN w sprawie likwidacji studiów filmowych
Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego studia filmowe, m.in. Tor i Kadr, zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce powstanie jedna Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Przedstawiciele Studia Kadr odpowiedzieli ministerstwu w wydanym oświadczeniu.
-
Katarzyna Kozyra o usunięciu jej pracy z Muzeum Narodowego: Dyrektor może zmieniać ekspozycje, ale nie może zmienić historii
Praca Katarzyny Kozyry została w ubiegłym tygodniu usunięta z Muzeum Narodowego razem z pracą Natalii LL, co spotkało się z licznymi protestami i zaowocowało happeningiem, w którym ludzie jedli banany przed muzeum. Także sama Katarzyna Kozyra wypowiedziała się o całej sprawie w obszernym wpisie. Artystka przypuszcza, że być może pracownicy instytucji nie są zbyt dobrze zaznajomieni z historią sztuki współczesnej.
-
Wysyp polskich filmów historycznych. Interes mają w tym i producenci, i władza. A co z widzami?
- Około 40 filmów historycznych jest w różnych fazach produkcji - mówi minister Piotr Gliński. Co roku w kinach ma premierę właśnie około 40 polskich filmów. Czy to oznacza, że przez najbliższe lata historia zdominuje sale kinowe?
-
Piotr Gliński zapewnia, że pasażerowie LOT-u zobaczą najlepsze polskie filmy. Ruszył specjalny program
Polskie Linie Lotnicze, Ministerstwo Kultury i PISF wprowadziły w życie program "Kino na 100!". Dzięki temu pasażerowie z całego świata, którzy zdecydują się na wybór naszych linii lotniczych, będą mieli okazję zobaczyć 100 najlepszych polskich filmów, które powstał w ciągu ostatnich 100 lat. Na liście są m.in. produkcje Andrzeja Wajdy, ale i "Dzień świra", "Potop", "Rejs" czy "Body/ Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.
-
"Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscara. Gratulacje od zespołu Mazowsze i radość aktorów
Wielki, historyczny sukces "Zimnej wojny" - film Pawła Pawlikowskiego otrzymał trzy nominacje do Oscara. Gratulacje płyną z całego świata - od Brytyjskiego Instytutu Filmowego, przez polskich polityków, aż po zespół Mazowsze.
-
Gliński odwołał szefową PISF. W liście otwartym zaprotestowali Stuhr, Linda, Holland i 400 innych
Pod listem otwartym do wicepremiera Glińskiego podpisało się ponad 400 osób związanych ze środowiskiem filmowym. Wspólnie stają w obronie odwołanej w tym tygodniu szefowej PISF, Magdaleny Sroki.
-
Minister Gliński chce kupić "Damę z łasiczką". Państwo wydałoby na obraz fortunę
To jedno z najcenniejszych dzieł sztuki w kraju. Jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci od lat można oglądać w krakowskim muzeum. Skąd pomysł, aby teraz kupowało go Ministerstwo?