polski himalaizm zimowy
-
"Broad Peak". Krótka historia o kłamstwie i jego następstwach
Nowy film Leszka Dawida ucieka od kontrowersji i oceny moralnej himalaistów, ale robi w tym jeden wyjątek: poświęca dużo miejsca kłamstwu, które zaważyło na ostatnich 25 latach życia Macieja Berbeki. Dziś ci, którzy nie mieli wtedy odwagi powiedzieć Berbece prawdy, dyskutują na festiwalach kultury górskiej o etyce.
-
Zdobywali najwyższe szczyty, a świat śledził ich wyprawy z zapartym tchem. 5 biografii najsłynniejszych himalaistów ostatnich lat
Książki o himalaizmie opowiadają nie tylko o tym, jak technicznie zdobywa się najwyższe górskie szczyty. Znajdziecie w nich o wiele więcej: emocje, pasję, zaczynające się w górach - i kończące również - przyjaźnie. Sportowe wyzwania zakończone sukcesem oraz trudności w odnalezieniu się "w dolinach". Do tego zaś mnóstwo barwnych osobowości. Polecamy zatem pięć biografii, które ukazały się nakładem wydawnictwa Agora.
-
"Sala samobójców. Hejter" w kinach, "Fosse/Verdon" w HBO, a "Lekarze w górach" w księgarniach - polecamy premiery
Nie ma wątpliwości, że premiera kinowa tego tygodnia to "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, ale jeśli ktoś zostaje w domu, może wybierze HBO i nowy miniserial "Fosse/Verdon" z Michelle Williams i Samem Rockwellem albo sięgnie po książkę "Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu"?
-
Polscy himalaiści jako pierwsi weszli na Everest zimą. "Nie słyszę! Powtórz, powtórz, gdzie jesteście?!"
"Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli" - to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!