Powstanie Warszawskie
-
Gdy wybuchło powstanie, miała 11 lat. Pies osłonił ją swoim ciałem od kuli. "Leżałam cała w krwi"
Zofia Czerwińska zapisała się na kartach polskiej kinematografii, grając liczne komediowe role, ale w życiu prywatnym los jej nie oszczędzał. Wojenne doświadczenia naznaczyły ją na zawsze i choć uchodziła za optymistkę, to "w środku przeżywała wielki dramat".
-
"Jak przestanę grać, to wtedy już mogę umrzeć". Danuta Szaflarska spędziła 80 lat na scenie
Jeszcze trzy miesiące przed śmiercią - w wieku 102 lat! - można było podziwiać jej talent. Danuta Szaflarska kochała scenę, ale kochała także życie.
-
Babcia Wolańska z filmu "Kogel-Mogel" miała trudne życie. Jej mąż kilka razy próbował popełnić samobójstwo
Pamiętacie babcię Wolańską z kultowego filmu "Kogel Mogel"? Małgorzata Lorentowicz zapisała się w pamięci widzów, a jej role dystyngowanych dam przeszły do historii polskiej kinematografii. Jednak prywatne życie aktorki było dalekie od sielanki.
-
Jeśli lubisz filmy wojenne, to na pewno znasz "Miasto 44". Zdobędziesz 10/10?
Jeśli interesujesz się historią, to na pewno znasz ten film
-
"W kinie orkiestra gra, wszyscy wstają. Na ekranie czołówka: Warszawa walczy!" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed "krową" nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Na te i inne pytania odpowiadają historycy i historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego w książce "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944". W Gazeta.pl prezentujemy fragment przygotowanego przez specjalistów kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych.
-
Dowódca wojsk niemieckich dał pół godziny na ewakuację szpitala. Orszak robił "makabryczne wrażenie" [FRAGMENT]
Powstaniec wielkopolski i śląski Franciszek Rataj, pomysłodawca nazwy Szare Szeregi harcmistrz Józef Wiza, organizator spektakularnej ewakuacji Szpitala Maltańskiego doktor Leon Strehl, piłkarz Warty i Lecha Poznań Henryk Czapczyk, jeden z największych amantów przedwojennego kina Franciszek Brodniewicz - to tylko kilka przykładów, jak mieszkańcy Wielkopolski zaangażowali się w ten narodowy zryw. Agnieszka Cubała pisze o nich w książce "Wielkopolanie '44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim" (Rebis). Publikujemy fragment.
-
"Otworzyłam drzwi, tak jak ostatnio... tam ciemno od hitlerowskich mundurów. Nawet mi w oczach nie zdążyło pociemnieć"
"Dzięki swojej ogromnej pracowitości i nie mniejszemu talentowi Irena Kwiatkowska stała się ikoną polskiej sceny, estrady, a także filmu. Zanim to jednak nastąpiło, przeszła przez wiele niezwykle trudnych doświadczeń okupacyjnych i powstańczych" - pisze Agnieszka Cubała w książce "Artyści '44" (premiera 27 lipca 2022). Publikujemy fragment.
-
Kwiat Jabłoni i jego "Wolne Serca" na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Kwiat Jabłoni - jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia - do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem współpracy jest płyta oraz koncert. Album "Wolne serca" w wykonaniu zespołu Kwiat Jabłoni i Gości to niezwykłe wydarzenie i muzyczna opowieść o wolności, przygotowana z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania.
-
"Fotograf Brok". Organek pokazał klip do singla z płyty upamiętniającej Powstanie Warszawskie
30 lipca miał swoją premierę album, który jest efektem tej współpracy Organka i Muzeum Powstania Warszawskiego - "Ocali nas miłość". Teraz ukazał się teledysk do singla "Fotograf Brok", który promuje tę płytę.
-
Filmy o Powstaniu Warszawskim. Które z nich musisz zobaczyć?
Filmy o Powstaniu Warszawskim to nie tylko produkcje dokumentalne, ale także coraz częściej obrazy fabularne, które odnoszą znaczne sukcesy, przyciągając rzesze widzów do kin i przed telewizory.
-
Był gwiazdą "Stawki większej niż życie". Jego śmierć pozostaje zagadką
-
Patryk Vega ma teraz pseudonim. Pokazał zwiastun filmu o Putinie - jest srogo
-
Z ofiar stali się sprawcami. Ich historia zainspirowała Krauzego
-
Arnold Schwarzenegger zawsze podziwiał Bruce'a Willisa: Takim go zapamiętamy
-
Sprząta domy na emigracji. "Zacisnęła pięści, a z jej wnętrza wydarł się długo tłumiony krzyk" [FRAGMENT]
- Widzowie: To najbardziej przerażający film roku. Horror zniknął z kin tuż przed premierą
- Tom Cruise "jest wkurzony" premierą "Oppenheimera". "Uważa, że został potraktowany niesprawiedliwie"
- Grał Łukasza w "M jak miłość". Teraz wspomina dzieciństwo na planie
- Wiesz, że Żwirek kręci z Muchomorkiem?! To dopasuj cytaty do postaci ze "Shreka"
- Tego widzowie mieli nie usłyszeć. Telewizja przeprasza za wpadkę w "Mam talent"
-
Fotograf Powstania Warszawskiego zainspirował Organka. Tak powstał album "Ocali nas miłość"
Eugeniusz Lokajski ps. Brok - wybitny sportowiec, genialny fotograf, żołnierz i Powstaniec. To on zainspirował Tomasza Organka do stworzenia płyty "Ocali nas miłość".
-
"Dziadka traumy bardziej wzmacniały, niż osłabiały". W Powstaniu Ścibor-Rylski po raz pierwszy walczył w mieście
- Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście - mówił w swoim pożegnalnym przemówieniu 100-letni wtedy generał Zbigniew Ścibor-Rylski, uczestnik i strażnik pamięci o Powstaniu. Publikujemy fragment nowej biografii tego niezwykłego Polaka.
-
Organek zagra piosenki inspirowane fotografiami z Powstania Warszawskiego. "Teksty pisały się same"
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Tomasza Organka do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tytuł koncertu i płyty przygotowanej z tej okazji to "Ocali nas miłość".
-
Krew drzewa zatrzymuje piły mechaniczne. Mela Koteluk i Kwadrofonik przeciw wycince w Puszczy Karpackiej
"Drzewa" to drugi singiel promujący album "Astronomia poety. Baczyński" Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik, który ukazał się 24 lipca 2020 z okazji 76. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Teledyskiem chcą zwrócić uwagę na problem masowych wycinek drzew. Jest też manifest.
-
"Kartka z Powstania" w wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze takie widowisko historyczne w Polsce
"Kartka z Powstania" to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Teraz można je przeżyć w Zamku Królewskim w Warszawie. "Kartka" opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały", który przed walką dostał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.
-
Baczyński w nowej odsłonie. Mela Koteluk i Kwadrofonik wydali płytę na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowe wydarzenie muzyczne - album "Astronomia poety. Baczyński" z oryginalnymi interpretacjami wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.
-
Filmy o Powstaniu Warszawskim, które trzeba zobaczyć
Filmy o Powstaniu Warszawskim to poruszające obrazy, o których trudno zapomnieć po zakończeniu seansu. Uczcij pamięć o bohaterach, zagłębiając się w dramatyczne historie o trudnych czasach w polskich dziejach.
-
Michał Urbaniak i sample piosenki Władysława Szpilmana - posłuchaj singla wydanego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego
"Red Bus to Freedom" to tytuł singla promującego płytę "For Warsaw with love" Michała Urbaniaka, która ukazuje się 26 lipca w ramach obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W utworze wykorzystany został sampel z nagrania Władysława Szpilmana zatytułowanego "Czerwony Autobus".
-
"For Warsaw with love" - Michał Urbaniak wydaje płytę związaną z Powstaniem Warszawskim
"For Warsaw with love" to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ukaże się 26 lipca 2019 roku w ramach corocznego cyklu Pamiętamy'44 i obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gościnnie na płycie wystąpili wybitni muzycy m.in. Marcus Miller, David Gilmore czy Lenny White.
-
Przeżyli na zgliszczach miasta, bez dostępu do pożywienia i wody... [FRAGMENT]
"Nie umieraj do jutra" to portret warszawskich robinsonów. Książka napisana przez niezłomnego człowieka, który walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku przez kilkadziesiąt dni ukrywał się w ruinach tak jak wielu warszawiaków, którzy mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa nie opuścili swojego miasta.
-
71. rocznica powstania warszawskiego. Trzy filmy, trzy historie - niezwykły dokument Komasy, ogromne straty w ludności cywilnej i powstanie kobiet [OGLĄDAJ ONLINE]
Przypominamy trzy filmy dokumentalne - "Powstanie Warszawskie" Jana Komasy, "Powstanie zwykłych ludzi" Pawła Kędzierskiego i "Konspiratorki" Paula Meyera w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. To obrazy, które odsłaniają mniej eksponowane dotychczas elementy wydarzeń 1944 roku i sprawiają, że przestają być one odległą historią. Filmy możesz obejrzeć na Kinoplex.pl.