przemoc w szkołach aktorskich

 • Utarło się takie przekonanie, że "film jest najważniejszy". Tym się usprawiedliwia najgorsze rzeczy

  Utarło się takie przekonanie, że "film jest najważniejszy". Tym się usprawiedliwia najgorsze rzeczy

  "Rzadko jest tak, że pracuje się z całą ekipą latami. To, z czym ludzie po takim planie będą się mierzyć, jest już tylko ich problemem. Będą to robić sami. Jest przecież cała masa aktorów, których zniszczyła taka praca na planie, którzy się nie podnieśli po takim łamaniu. Dlaczego tak rzadko się o tym mówi? Czas na zmiany" - mówi młoda reżyserka Anastazja Dąbrowska w rozmowie z Gazeta.pl.

  Justyna Bryczkowska
 • Maja Ostaszewska o "fuksówce": Żyjemy w kraju, w którym panuje ciche przyzwolenie na przemoc

  Maja Ostaszewska o "fuksówce": Żyjemy w kraju, w którym panuje ciche przyzwolenie na przemoc

  Maja Ostaszewska wypowiedziała się na temat przemocy w szkołach artystycznych, o której w ostatnim czasie zrobiło się szczególnie głośno po wyznaniach Anny Paligi. "Nie odzywałam się wcześniej, bo czułam, że trzeba oddać pole moim kolegom wykładającym na wspominanych uczelniach. Część z nich zabrała głos, za co bardzo im dziękuję! (...) Ale to sprawa nas wszystkich, bo to nasze środowisko" - pisze aktorka.

  oprac. Kamila Cieślik
 • 10 punktów dla tych, którzy dyskredytują ofiary przemocy w szkołach aktorskich. Autorka - Paulina Młynarska
 • Krystyna Janda o przemocy w szkołach teatralnych: Jak zwykle obraz całego środowiska zostaje zakłamany

  Krystyna Janda o przemocy w szkołach teatralnych: Jak zwykle obraz całego środowiska zostaje zakłamany

  Po wpisie Anny Paligi dotyczącym przemocowych sytuacji w łódzkiej filmówce w przestrzeni publicznej pojawiły się nazwiska konkretnych wykładowców, którzy według absolwentów różnych szkół dopuszczali się nadużyć wobec studentów. Wśród nich jest Beata Fudalej, w której obronie stanął Tadeusz Chudecki. Jego słowa podała dalej Krystyna Janda - w rozmowie z Onetem aktorka zapewnia, że "udostępnia różne głosy" i wyraża ubolewanie wobec oskarżeń, które "rzutują na całe środowisko" i "zabrudzają jego obraz".

  oprac. Maja Piskadło
 • Kolejne zarzuty aktorów wobec Beaty Fudalej. "Nie pokazuj, że to, co mówi, cię dotyka. Inaczej uweźmie się bardziej"

  Kolejne zarzuty aktorów wobec Beaty Fudalej. "Nie pokazuj, że to, co mówi, cię dotyka. Inaczej uweźmie się bardziej"

  W sieci pojawiają się nowe historie byłych studentów szkół teatralnych, którzy mieli okazję spotkać się na zajęciach z Beatą Fudalej. Do grona osób oskarżających wykładowczynię o mobbing dołączył aktor Konrad Cichoń oraz grupa absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. W ich facebookowych wpisach można przeczytać m.in. wspomnienia licznych niewybrednych określeń rzucanych w stronę studentów, jak np. "susząca zęby po ostatnim kliencie" czy "leniwa pizda".

  oprac. Maja Piskadło
 • Justyna Bryczkowska z Gazeta.pl w "DD TVN": Studenci filmówki dostają komunikat, że ktoś tu rządzi, a oni muszą się dostosować

  Justyna Bryczkowska z Gazeta.pl w "DD TVN": Studenci filmówki dostają komunikat, że ktoś tu rządzi, a oni muszą się dostosować

  Po tym, jak Anna Paliga ujawniła przykłady stosowania przemocy psychicznej i fizycznej w łódzkiej filmówce, absolwenci i obecni studenci szkół artystycznych zaczęli głośno mówić o swoich doświadczeniach i wywołali ogólnokrajową dyskusję. W czwartkowy poranek nasza dziennikarka Justyna Bryczkowska mówiła o sprawie w programie "Dzień dobry TVN".

  oprac. Marta Korycka
 • Egzaminy z filmów na reżyserii. "To było prześciganie się profesorów, kto w bardziej elokwentny sposób wyszydzi" [WYWIAD]

  Egzaminy z filmów na reżyserii. "To było prześciganie się profesorów, kto w bardziej elokwentny sposób wyszydzi" [WYWIAD]

  - Czasem mieliśmy poczucie, że dostaniemy dwóje, bo tak po nas jechali, ale dostawaliśmy 4,5 - po prostu okazja, żeby zabłysnąć przed kolegami, była dla niektórych profesorów nie do odpuszczenia, podczas gdy dla większości studentów reżyserii to są przeżycia graniczące z traumą - wspomina w rozmowie z Gazeta.pl swoje egzaminy na Wydziale Reżyserii łódzkiej filmówki reżyser teatralny i filmowy Jędrzej Michalak. To kolejny przykład przemocowych zachowań wykładowców na uczelniach artystycznych.

  Justyna Bryczkowska
 • Szczere wyznanie Weroniki Rosati. "Wyżywali się na mnie"

  Szczere wyznanie Weroniki Rosati. "Wyżywali się na mnie"

  "Mam ciarki do tej pory na plecach, gdy widzę ich twarze" - napisała na portalu społecznościowym Weronika Rosati. Aktorka wyznała, że doświadczyła przemocy psychicznej i fizycznej w Szkole Filmowej w Łodzi, co przyczyniło się do jej odejścia z uczelni.

  oprac. Dominik Moliński
 • Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Nie wiedziałam, że to ma taki rozmiar

  Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Nie wiedziałam, że to ma taki rozmiar

  - To, co zaczęło się teraz wylewać poprzez wpis Anny Paligi, szokuje mnie, poraża - powiedziała Aleksandra Konieczna, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. Aktorka w TVN24 skomentowała oskarżenia o przemoc, jakiej mieli dopuszczać się niektórzy wykładowcy wobec studentów. Według niej wychowanie młodych aktorów "w atmosferze strachu, horroru" może sięgać o wiele dalej w przeszłość.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Przemoc w szkołach aktorskich. Aktorka o zajęciach z Beatą Fudalej: Byłam wyzywana i poniżana, jak wielu

  Przemoc w szkołach aktorskich. Aktorka o zajęciach z Beatą Fudalej: Byłam wyzywana i poniżana, jak wielu

  Coraz więcej aktorów decyduje się opowiedzieć o swoich doświadczeniach ze szkół aktorskich po tym, jak Anna Paliga ujawniła przykłady stosowania przemocy psychicznej i fizycznej w łódzkiej filmówce. W sprawie wypowiedziała się także Katarzyna Russ. Aktorka opublikowała post, w którym opisała zachowanie wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej Beaty Fudalej.

  oprac. Kamila Cieślik
 • Kolejna aktorka o współpracy z wykładowcą łódzkiej filmówki. "Nie mogę milczeć, doświadczyłam tego"

  Kolejna aktorka o współpracy z wykładowcą łódzkiej filmówki. "Nie mogę milczeć, doświadczyłam tego"

  "Nie mogę milczeć. Doświadczyłam takiego traktowania. Nie tylko ja" - napisała Bogusława Pawelec, była aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. To kolejna osoba, która zabiera głos w sprawie przemocy w świecie filmowym i teatralnym. Aktorka stwierdziła, że "na własną prośbę" zrezygnowała ze współpracy z Mariuszem Grzegorzkiem, który jest oskarżany o stosowanie agresji słownej wobec studentów.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • "Mówił: Gdyby nie moja żona, tobym cię brał". Zuzanna Lit też mówi o wykładowcach filmówki

  "Mówił: Gdyby nie moja żona, tobym cię brał". Zuzanna Lit też mówi o wykładowcach filmówki

  Zuzanna Lit jest aktorką teatralną i telewizyjną, widzowie znają ją choćby z serialu TVP "Stulecie winnych". Odniosła się do doniesień na temat przemocy psychicznej i fizycznej, o której w zeszłym tygodniu opowiedziała władzom łódzkiej filmówki i w mediach społecznościowych Anna Paliga. "Byłam świadkiem dwóch z wymienionych sytuacji" - potwierdza i przytacza więcej przykładów nadużyć wykładowców wobec studentów.

  oprac. Marta Korycka
 • Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. "Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów"

  Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. "Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów"

  W poniedziałek miało odbyć się pierwsze spotkanie komisji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi z Anną Paligą. Komisja, na czele z pełnomocniczką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, miała zająć się sprawą zarzutów wobec wykładowców, z którymi wcześniej wystąpiła absolwentka uczelni. Na prośbę tej ostatniej spotkanie przełożono, odbyło się 23 marca.

  oprac. Marta Korycka
Więcej o:

przemoc w szkołach aktorskich