przemoc w szkołach aktorskich

 • 'Mówił: Gdyby nie moja żona, tobym cię brał'. Zuzanna Lit też mówi o wykładowcach filmówki

  "Mówił: Gdyby nie moja żona, tobym cię brał". Zuzanna Lit też mówi o wykładowcach filmówki

  Zuzanna Lit jest aktorką teatralną i telewizyjną, widzowie znają ją choćby z serialu TVP "Stulecie winnych". Odniosła się do doniesień na temat przemocy psychicznej i fizycznej, o której w zeszłym tygodniu opowiedziała władzom łódzkiej filmówki i w mediach społecznościowych Anna Paliga. "Byłam świadkiem dwóch z wymienionych sytuacji" - potwierdza i przytacza więcej przykładów nadużyć wykładowców wobec studentów.

  oprac. Marta Korycka
 • Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. 'Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów'

  Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. "Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów"

  W poniedziałek miało odbyć się pierwsze spotkanie komisji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi z Anną Paligą. Komisja, na czele z pełnomocniczką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, miała zająć się sprawą zarzutów wobec wykładowców, z którymi wcześniej wystąpiła absolwentka uczelni. Na prośbę tej ostatniej spotkanie przełożono, odbyło się 23 marca.

  oprac. Marta Korycka
 • Aleksandra Popławska o nadużyciach wykładowców filmówki: Przemoc rodzi przemoc - nie sztukę!

  Aleksandra Popławska o nadużyciach wykładowców filmówki: Przemoc rodzi przemoc - nie sztukę!

  Aleksandra Popławska to kolejna już aktorka, która komentuje sprawę nadużyć wykładowców względem studentów wydziałów aktorskich, które stały się tematem medialnym po tym, jak Anna Paliga wystąpiła z zarzutami przed władzami łódzkiej filmówki. Popławska pisze ostro: "Nie można pozwolić na tego typu przemocowe praktyki, nazywając je 'metodami'".

  oprac. Marta Korycka
 • Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Coś jest mocno nie tak

  Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Coś jest mocno nie tak

  "Uczę na Wydziale Aktorskim w tej szkole od dwóch lat. I domyślam się po stanie, w którym znajduję studentów na moich zajęciach, że coś jest mocno nie tak" - pisze aktorka Aleksandra Konieczna w mediach społecznościowych i wysuwa śmiałą propozycję: "Zróbmy egzamin wszystkim profesorom Szkoły Filmowej w Łodzi". To jej reakcja na doniesienia o przemocowych zachowaniach niektórych wykładowców.

  Marta Korycka
 • Była asystentka Beaty Fudalej: Byłam świadkiem ataków słownych i fizycznych na studentów. Jest odpowiedź

  Była asystentka Beaty Fudalej: Byłam świadkiem ataków słownych i fizycznych na studentów. Jest odpowiedź

  "Byłam świadkiem ataków słownych i fizycznych na studentów. Dotyczyły nie tylko oceny wykonywanych zadań aktorskich, ale też wyglądu, orientacji seksualnej" - napisała aktorka Wiktoria Wolańska. Nadużyć wobec studentów Akademii Teatralnej w Warszawie miała dopuszczać się Beata Fudalej, wykładowczyni, którą o mobbing oskarżał również Dawid Ogrodnik. "Wiktorio, chciałam Ci tylko napisać, że to podłość!" - odpowiedziała Fudalej na zarzuty.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Maciej Stuhr o przemocy w środowisku filmowym: 'Złamanie' aktora nigdy nie przyniosło pozytywnych rezultatów

  Maciej Stuhr o przemocy w środowisku filmowym: "Złamanie" aktora nigdy nie przyniosło pozytywnych rezultatów

  "Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, w której upokorzenie, przemoc psychiczna czy, jak to się ładnie, nazywa 'złamanie', czy też 'otwieranie przez złamanie' aktora, zwłaszcza młodego i niedoświadczonego, dało jakiekolwiek pozytywne rezultaty" - napisał Maciej Stuhr, aktor i wykładowca. To kolejna osoba, która zabrała głos na temat mobbingu i przemocy wobec studentów uczelni filmowych i teatralnych.

  oprac. Wiktoria Beczek
 • Uczelnia reaguje na słowa Dawida Ogrodnika o mobbingu. Dorota Segda pisze o 'wstrętnych aktach przemocy'

  Uczelnia reaguje na słowa Dawida Ogrodnika o mobbingu. Dorota Segda pisze o "wstrętnych aktach przemocy"

  "Znam ten strach i znam ten wstyd, znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości" - pisał na Instagramie Dawid Ogrodnik, oskarżając o mobbing aktorkę i swoją wykładowczynię z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Beatę Fudalej. Rektorka uczelni wydała oświadczenie, w którym potępiła wszelkie przejawy przemocy, zachęciła do ich zgłaszania i poprosiła o zaufanie.

  oprac. Marta Burza
 • Dejmek mawiał, że 'aktor jest do grania, a dupa do srania'. Młodzi mają dość [WYWIAD]

  Dejmek mawiał, że "aktor jest do grania, a dupa do srania". Młodzi mają dość [WYWIAD]

  "W szkołach artystycznych jest bardzo dużo strachu i stresu. (...) Aktorzy są bardzo często uczeni, że reżyser jest alfą i omegą, że mają się go słuchać. To dla mnie i wielu osób z mojego pokolenia jest absurdalne" - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Zdunik, młody reżyser teatralny, a do tego dramaturg, laureat Nagrody Talanton i Bronze Remi oraz kompozytor muzyki teatralnej. Rozmawiamy na fali dyskusji wywołanej przez list absolwentki łódzkiej filmówki, która otwarcie pisze o przypadkach przemocy psychicznej i fizycznej, której doświadczali studenci szkoły.

  Justyna Bryczkowska
 • Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. 'Jestem sprawcą przemocy'

  Bartosz Bielenia o studiach w Akademii Sztuk Teatralnych. "Jestem sprawcą przemocy"

  "Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci przez moje działania" - napisał aktor Bartosz Bielenia. Od kilku dni trwa dyskusja na temat nagannych praktyk w szkołach filmowych. Wywołał ją wpis Anny Paligi, który zawierał opisy przemocy ze strony wykładowców. Głos w sprawie zabierają kolejni aktorzy, w tym Bartosz Bielenia, który przeprosił teraz za to, że jako student krakowskiej AST brał udział w tzw. fuksówkach.

  oprac. Sebastian Rosłon
 • Falk: 'Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów'. Nie tylko on broni Grzegorzka

  Falk: "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów". Nie tylko on broni Grzegorzka

  Feliks Falk, twórca m.in. "Wodzireja", z niedowierzaniem przyjął informacje zawarte w liście Anny Paligi. "Pierwszy raz słyszę, że reżyserzy tak traktują aktorów. Na ogół boją się ich i są bardzo grzeczni" - pisze w dyskusji pod postem filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej, a reżyserka Małgorzata Burzyńska-Keller, która jest zarówno absolwentką i wykładowczynią na łódzkiej filmówce, broni byłego rektora Mariusza Grzegorzka i pyta: "Kim jest Anna Paliga? W jakich filmach grała? Proszę wziąć pod uwagę syndrom chęci zaistnienia. A nie tak powinno się wchodzić w świat filmu, nie tędy droga".

  aj
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Anna Paliga jest absolwentką łódzkiej filmówki. 24-latka oskarża szkołę o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Na jej wpis zareagowało wielu młodych aktorów, którzy popierają jej działania i żałują, że nie reagowano w tej sprawie już wcześniej. Skontaktowaliśmy się z jedną z wymienionych w poście Paligi osób i mamy jej oświadczenie. Dr Kania pisze, że sprawa została opisana w wypaczony sposób.

  Marta Korycka
 • Wichłacz odeszła z uczelni: 'Nękanie'. Ogrodnik wymienia nazwisko: 'Koniec z mobbingiem'

  Wichłacz odeszła z uczelni: "Nękanie". Ogrodnik wymienia nazwisko: "Koniec z mobbingiem"

  Po tym, jak absolwentka łódzkiej filmówki Anna Paliga opisała w mediach społecznościowych nadużycia, jakich wykładowcy uczelni mieli się dopuszczać wobec studentów, z aktorskiej społeczności wypłynęła fala głosów poparcia. W sieci wypowiedzieli się Dawid Ogrodnik czy Zofia Wichłacz, która zrezygnowała z nauki w warszawskiej Akademii Teatralnej po pierwszym semestrze. "Zrobiłam, co było dla mnie najlepsze i odeszłam" - opisuje aktorka.

  oprac. Maja Piskadło
 • Anna Paliga o wykładowcy: 'Nazywał mnie pier**loną szmatą, ku*wą'. Ten reaguje: To nieprawda
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  "Zdejmiesz stanik albo cię wyrzucę" - miała usłyszeć od wykładowczyni jedna ze studentek łódzkiej filmówki. O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki wpisowi absolwentki, Anny Paligi. Aktorka podała też inne przykłady, o których poinformowała we wtorek władze uczelni. Szkoła zaangażowała do pomocy m.in. pełnomocnika ds. dyskryminacji. Jej przedstawiciel mówi Gazeta.pl: Cała społeczność szkoły jest zbulwersowana i zszokowana.

  Marta Korycka
 • Przemocowe zachowania w łódzkiej filmówce? Rektorka zabrała głos: Przepraszamy i prosimy o zaufanie
 • 'Zdejmiesz stanik albo wyrzucę cię z uczelni'. Aktorka oskarża łódzką filmówkę o przemoc fizyczną i psychiczną

  "Zdejmiesz stanik albo wyrzucę cię z uczelni". Aktorka oskarża łódzką filmówkę o przemoc fizyczną i psychiczną

  Anna Paliga jest absolwentką łódzkiej filmówki - najbardziej znanej uczelni w Polsce, która kształci przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów czy scenarzystów. 24-latka oskarża szkołę o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Na jej wpis zareagowało wiele młodych aktorów, którzy popierają jej działania i żałują, że nie reagowano w tej sprawie już wcześniej.

  Natalia Pacholczyk
Więcej o:

przemoc w szkołach aktorskich