pwsftvit

 • Komisja w filmówce ma wnioski: nawet rozwiązanie umowy o pracę. 'Ciężkie naruszenie obowiązków'
 • Komisja w łódzkiej filmówce po rozmowie z kolejnym wykładowcą. 'Wpłynęło około 10 nowych zgłoszeń'

  Komisja w łódzkiej filmówce po rozmowie z kolejnym wykładowcą. "Wpłynęło około 10 nowych zgłoszeń"

  W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie komisji antymobbingowej w łódzkiej szkole filmowej. Wysłuchany został jeden z wykładowców, który pojawił się w liście otwartym Anny Paligi. Jak mówi Gazeta.pl pełnomocniczka rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji łódzkiej filmówki Monika Żelazowska, do komisji wpłynęło około 10 kolejnych zgłoszeń.

  oprac. Marta Korycka
 • Weronika Rosati i inni aktorzy piszą do rektorki filmówki: Próby wyciszania sprawy uważamy za niedopuszczalne
 • Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. 'Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów'

  Komisja antymobingowa już rozmawiała z Anną Paligą. "Celem doprecyzowanie postawionych zarzutów"

  W poniedziałek miało odbyć się pierwsze spotkanie komisji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi z Anną Paligą. Komisja, na czele z pełnomocniczką ds. przeciwdziałania dyskryminacji, miała zająć się sprawą zarzutów wobec wykładowców, z którymi wcześniej wystąpiła absolwentka uczelni. Na prośbę tej ostatniej spotkanie przełożono, odbyło się 23 marca.

  oprac. Marta Korycka
 • Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Coś jest mocno nie tak

  Aleksandra Konieczna o przemocy w szkołach filmowych: Coś jest mocno nie tak

  "Uczę na Wydziale Aktorskim w tej szkole od dwóch lat. I domyślam się po stanie, w którym znajduję studentów na moich zajęciach, że coś jest mocno nie tak" - pisze aktorka Aleksandra Konieczna w mediach społecznościowych i wysuwa śmiałą propozycję: "Zróbmy egzamin wszystkim profesorom Szkoły Filmowej w Łodzi". To jej reakcja na doniesienia o przemocowych zachowaniach niektórych wykładowców.

  Marta Korycka
 • Dejmek mawiał, że 'aktor jest do grania, a dupa do srania'. Młodzi mają dość [WYWIAD]

  Dejmek mawiał, że "aktor jest do grania, a dupa do srania". Młodzi mają dość [WYWIAD]

  "W szkołach artystycznych jest bardzo dużo strachu i stresu. (...) Aktorzy są bardzo często uczeni, że reżyser jest alfą i omegą, że mają się go słuchać. To dla mnie i wielu osób z mojego pokolenia jest absurdalne" - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Zdunik, młody reżyser teatralny, a do tego dramaturg, laureat Nagrody Talanton i Bronze Remi oraz kompozytor muzyki teatralnej. Rozmawiamy na fali dyskusji wywołanej przez list absolwentki łódzkiej filmówki, która otwarcie pisze o przypadkach przemocy psychicznej i fizycznej, której doświadczali studenci szkoły.

  Justyna Bryczkowska
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dr Kania dla Gazeta.pl: Proces dochodzenia do nagości

  Anna Paliga jest absolwentką łódzkiej filmówki. 24-latka oskarża szkołę o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej. Na jej wpis zareagowało wielu młodych aktorów, którzy popierają jej działania i żałują, że nie reagowano w tej sprawie już wcześniej. Skontaktowaliśmy się z jedną z wymienionych w poście Paligi osób i mamy jej oświadczenie. Dr Kania pisze, że sprawa została opisana w wypaczony sposób.

  Marta Korycka
 • Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  Przemoc w łódzkiej filmówce? Dla Gazeta.pl: Nie wiedzieliśmy, jesteśmy zbulwersowani i zszokowani

  "Zdejmiesz stanik albo cię wyrzucę" - miała usłyszeć od wykładowczyni jedna ze studentek łódzkiej filmówki. O sprawie dowiedzieliśmy się dzięki wpisowi absolwentki, Anny Paligi. Aktorka podała też inne przykłady, o których poinformowała we wtorek władze uczelni. Szkoła zaangażowała do pomocy m.in. pełnomocnika ds. dyskryminacji. Jej przedstawiciel mówi Gazeta.pl: Cała społeczność szkoły jest zbulwersowana i zszokowana.

  Marta Korycka
 • Przemocowe zachowania w łódzkiej filmówce? Rektorka zabrała głos: Przepraszamy i prosimy o zaufanie
 • Szkoły artystyczne i uniwersytety nawołują do protestu m.in. przeciwko Czarnkowi. 'Musimy uporządkować nasz dom'

  Szkoły artystyczne i uniwersytety nawołują do protestu m.in. przeciwko Czarnkowi. "Musimy uporządkować nasz dom"

  - Poruszone milczeniem rektorów w sprawie planowanej przez rząd nominacji na stanowisko Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego człowieka, którego mizoginiczne i homofobiczne wypowiedzi urągają przyzwoitości w cywilizowanym świecie, postanowiłyśmy wspólnie z panią prof. Grażyną Borkowską poprosić kobiety-rektorki o poparcie naszego stanowiska w tej bulwersującej sprawie - mówi Dorota Segda, rektorka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Za "Wyborczą" publikujemy pełną treść listu i listę podpisów, na której znalazło się prawie 500 nazwisk.

  oprac. Maja Piskadło
Więcej o:

pwsftvit

 • Realizatorzy

  MARCIN ZIĘBIŃSKI (REŻYSERIA) Ur. 28 VIII 1967 w Gdańsku. Reżyser. Już jako nastolatek zwrócił na siebie uwagę filmami amatorskimi, nagradzanymi na festiwalach krajowych i zagranicznych. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi (1992), ceniony realizator filmów reklamowych i wideoklipów. W

 • Ryszard Bugajski nie żyje. Reżyser "Przesłuchania" miał 76 lat

  Ryszard Bugajski studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi, którą ukończył w 1973 roku. Zaczynał od asystowania przy filmach Krzysztofa Zanussiego. Od 1976 należał do kierowanego przez Andrzeja Wajdę zespołu filmowego X, gdzie zrealizował pierwsze swoje filmy

 • Historie z naszej-klasy w filmie

  II Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, koproducentem dokumentu będzie Odra Film, Instytucja Kultury Województwa Dolnośląskiego. Obraz wyreżyseruje operator Kamil Król, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jestem bardzo ciekawa, jakie "zjawiska społeczne" przedstawi film. Czy nie będzie wspaniale zobaczyć na ekranie

 • Filmografie

  " na podstawie własnego scenariusza. (scena PWST w Warszawie, 2001). Zdjęcia Marian Prokop, rocznik 1967. W 1993 roku ukończył wydział operatorski PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem zdjęć lub/i operatorem kamery do filmów takich, jak: "Pora na czarownice", "Pożegnanie z Marią", "Polska śmierć", "Horror w wesołych