reportaż

 • Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki 'Oddam matkę w dobre ręce'

  Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki "Oddam matkę w dobre ręce"

  Czy naprawdę Polska stoi rodziną, jak nam się to przedstawia? A co ze starszymi osobami "oddawanymi" przez bliskich do domów opieki? Czy każdy z pensjonariuszy ma za sobą dramatyczną historię? Jak wygląda życie w DPS-ach? Reporterka Magda Jaros postanowiła przyjrzeć się miejscom, które owiane są nie najlepszą sławą. Poniżej publikujemy fragment jej książki "Oddam matkę w dobre ręce", która ukazała się w Wydawnictwie Harde.

  Fragment promocyjny Publio.pl
 • Samotność często sprawia, że ludzie wzywają karetkę. 'On nie jest od tego, by opiekować się starszą panią'
 • Głucha matka po porodzie nie zawsze ma nawet kogo zapytać, czy z jej dzieckiem wszystko w porządku
 • Zwykle tygrysy syberyjskie i ludzie nie wchodzili sobie w drogę. Gdy ten zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Zwykle tygrysy syberyjskie i ludzie nie wchodzili sobie w drogę. Gdy ten zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "W tym stoickim spełnianiu powinności tkwi nabyta za wielką cenę mądrość. To jeden z elementów koniecznych do przetrwania, blisko związany z losem. A los to bardzo ważne pojęcie w Rosji - kraju, w którym kolejne pokolenia ludzi mają nikły wpływ na własne życie. Los bywa nędzny, ale jak właśnie przekonali się Zajcew, Dwornik i Onofriejczuk, może też być okrutny jak tygrys". Prezentujemy przedpremierowo fragment reportażu Johna Vaillanta pt. "Tygrys. Na tropie rosyjskiej bestii". Książka swoją premierę będzie mieć 25 stycznia 2023 roku.

  Fragment książki
 • W wieku 15 lat uciekła z Niemiec do Syrii, żeby służyć ISIS [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  W wieku 15 lat uciekła z Niemiec do Syrii, żeby służyć ISIS [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia, nieufność, dążenie do przeforsowania własnych interesów. Przeszłość ciąży, historia narzuca ton najważniejszym sporom. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. Publikujemy fragment książki pt. "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" autorstwa Jerzego Haszczyńskiego.

  Fragment książki
 • Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas 'poszukiwań' [FRAGMENT]

  Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas "poszukiwań" [FRAGMENT]

  Gdy zaginął sześcioletni Jeremy Guillory, cała okolica zaangażowała się w poszukiwania. Dziećmi mieszkańców opiekował się w tym czasie jeden z sąsiadów, Ricky Langley. Nikt jeszcze nie wiedział, że trzy dni później policjanci znajdą w jego szafie zwłoki chłopca. Langley wyznał w czasie procesu, że sześcioletni Jeremy był jego prawdziwą miłością. Publikujemy fragment książki "Pamięć ciała. Przemoc seksualna, morderstwo i kara" napisaną przez Alex Marzano-Lesnevich. Książka pochodzi z serii "amerykańskiej" Wydawnictwa Czarne.

  Fragment książki
 • 'Burmistrz przyznał, że często się budzi, bo ktoś buszuje w jego kubłach na śmieci' [FRAGMENT]
 • Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał 'pamiątkę' [FRAGMENT]

  Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]

  Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.

  Fragment książki
 • Księżniczka Haya wiedziała, co się stało z córkami szejka. Zdecydowała, że ucieczka to jedyne wyjście [FRAGMENT]
 • Miała siedem lat, kiedy ślubowała dziewictwo. Komu? Jak to komu? Bogu Wszechmogącemu [FRAGMENT]

  Miała siedem lat, kiedy ślubowała dziewictwo. Komu? Jak to komu? Bogu Wszechmogącemu [FRAGMENT]

  "Nad rzekę, której nie ma" to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej. To także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się z lękiem przed nieznanym. Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów, klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich kopalń. Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony - jest przecież bratem przygody. Publikujemy fragment reportażu.

  Fragment książki
 • Pełen życia 24-letni Andrzej słyszy druzgocącą diagnozę. Tu jest tylko jeden cel - przetrwać
 • 'Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki'. Wspólna książka polskich dziennikarzy

  "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Wspólna książka polskich dziennikarzy

  "Cenzura to ich najmniejszy problem. Niezależni dziennikarze na Białorusi trafiają do więzień, są bici, nigdy nie wiedzą, czy wrócą wieczorem do domu, regularnie tracą sprzęt, tracą swoje archiwa" - zwracają uwagę polscy dziennikarze, którzy wspólnie przygotowali książkę "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Premierze książki towarzyszy zbiórka na białoruskich dziennikarzy.

  oprac. Karolina Mianecka
 • 'Nikt by się nie dowiedział, że uczymy się w domu, gdyby nie ekspedientka w wioskowym sklepiku'. Jacek jest dzieckiem hipisów

  "Nikt by się nie dowiedział, że uczymy się w domu, gdyby nie ekspedientka w wioskowym sklepiku". Jacek jest dzieckiem hipisów

  Tomek od lat nie chce znać swego ojca. Jacek wciąż mieszka w głuszy, jak jego rodzice. Anka, matka dwojga małych dzieci, potrzebuje w swym życiu przede wszystkim porządku. Małgosia, niegdyś "królowa wędrówek", zmieniła życie hipi na Zen. Iza Klementowska prowadzi czytelnika przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów, a przede wszystkim ich dzieci i wnuków. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów".

  Fragment promocyjny
Więcej o:

reportaż