reportaż
-
Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki "Oddam matkę w dobre ręce"
Czy naprawdę Polska stoi rodziną, jak nam się to przedstawia? A co ze starszymi osobami "oddawanymi" przez bliskich do domów opieki? Czy każdy z pensjonariuszy ma za sobą dramatyczną historię? Jak wygląda życie w DPS-ach? Reporterka Magda Jaros postanowiła przyjrzeć się miejscom, które owiane są nie najlepszą sławą. Poniżej publikujemy fragment jej książki "Oddam matkę w dobre ręce", która ukazała się w Wydawnictwie Harde.
-
Samotność często sprawia, że ludzie wzywają karetkę. "On nie jest od tego, by opiekować się starszą panią"
Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. W książce "Ratownik. Nie jestem bogiem" razem z Justyną Dżbik-Kluge pokazują różne strony tego zawodu. - To jest książka z takim dużym znakiem zapytania: jaką rolę oni pełnią w systemie społecznym, nie tylko ochrony zdrowia? - podkreślają.
-
Głucha matka po porodzie nie zawsze ma nawet kogo zapytać, czy z jej dzieckiem wszystko w porządku
Głusi żyją obok nas, są obywatelami tego samego kraju, są naszymi sąsiadami, współpracownikami, niewiele jednak o nich wiemy. Powszechne jest przekonanie, że głusi nie słyszą, ale potrafią czytać. Tymczasem dla wielu głuchych język polski jest językiem obcym.
-
Zwykle tygrysy syberyjskie i ludzie nie wchodzili sobie w drogę. Gdy ten zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"W tym stoickim spełnianiu powinności tkwi nabyta za wielką cenę mądrość. To jeden z elementów koniecznych do przetrwania, blisko związany z losem. A los to bardzo ważne pojęcie w Rosji - kraju, w którym kolejne pokolenia ludzi mają nikły wpływ na własne życie. Los bywa nędzny, ale jak właśnie przekonali się Zajcew, Dwornik i Onofriejczuk, może też być okrutny jak tygrys". Prezentujemy przedpremierowo fragment reportażu Johna Vaillanta pt. "Tygrys. Na tropie rosyjskiej bestii". Książka swoją premierę będzie mieć 25 stycznia 2023 roku.
-
W wieku 15 lat uciekła z Niemiec do Syrii, żeby służyć ISIS [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia, nieufność, dążenie do przeforsowania własnych interesów. Przeszłość ciąży, historia narzuca ton najważniejszym sporom. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. Publikujemy fragment książki pt. "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" autorstwa Jerzego Haszczyńskiego.
-
Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas "poszukiwań" [FRAGMENT]
Gdy zaginął sześcioletni Jeremy Guillory, cała okolica zaangażowała się w poszukiwania. Dziećmi mieszkańców opiekował się w tym czasie jeden z sąsiadów, Ricky Langley. Nikt jeszcze nie wiedział, że trzy dni później policjanci znajdą w jego szafie zwłoki chłopca. Langley wyznał w czasie procesu, że sześcioletni Jeremy był jego prawdziwą miłością. Publikujemy fragment książki "Pamięć ciała. Przemoc seksualna, morderstwo i kara" napisaną przez Alex Marzano-Lesnevich. Książka pochodzi z serii "amerykańskiej" Wydawnictwa Czarne.
-
"Burmistrz przyznał, że często się budzi, bo ktoś buszuje w jego kubłach na śmieci" [FRAGMENT]
Los Angeles to liczące osiemdziesiąt osiem miast "państwo narodowe" zamieszkiwane przez około jedenaście milionów ludzi mówiących w niemal dwustu językach. Czy LA można w ogóle zdefiniować? Publikujemy fragment książki "Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach" autorstwa Rosecransa Baldwina w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
-
Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]
Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.
-
Księżniczka Haya wiedziała, co się stało z córkami szejka. Zdecydowała, że ucieczka to jedyne wyjście [FRAGMENT]
Księżniczka dręczona i terroryzowana to skandal. Dwie księżniczki porwane i zamknięte przez swojego ojca to okropność. Trzy księżniczki maltretowane i zastraszane przez tego samego człowieka? O takim Dubaju pisze w swoim reportażu Tom Steinfort. Przeczytaj fragment książki "Grzechy szejka".
-
Miała siedem lat, kiedy ślubowała dziewictwo. Komu? Jak to komu? Bogu Wszechmogącemu [FRAGMENT]
"Nad rzekę, której nie ma" to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej. To także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się z lękiem przed nieznanym. Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów, klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich kopalń. Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony - jest przecież bratem przygody. Publikujemy fragment reportażu.
-
Kochały się w nim wszystkie, mimo że nie był niewierny. Taki był Łapicki
-
Zapłakana Doda i bójki za kulisami. Oto najgłośniejsze skandale w Opolu
-
Dlaczego nic nam nie zastąpi festiwalu z muzyką na żywo. Co lubimy w nich najbardziej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wojciech Mann porusza się z balkonikiem. Syn komentuje stan zdrowia dziennikarza
-
Zwycięzca "Mam talent" w ciężkim stanie trafił do szpitala. Żona informuje, że jest w śpiączce
- Henry Cavill przyjedzie do Polski. Mamy zwiastun i zdjęcia z jego ostatniego sezonu "Wiedźmina"
- Złoty przycisk dla niewidomej uczestniczki "Mam talent". Cowell z wrażenia wbiegł do niej na scenę
- Wpadka Piotra Kraśki. Dziennikarz "padł z wrażenia" na korcie. "Szanuję"
- Piekielnie trudny quiz ekstremalny zagnie wszystkich. Komplet punktów? Zapomnij
- Jest nowa lista najbogatszych kobiet w USA. Wśród nich uznane wokalistki
-
"Morderca z pikiety" ofiary wybierał z nienawiści. Łódzki zabójca gejów do dziś pozostaje nieuchwytny
Poznawał mężczyzn na pikietach, a później ich mordował i okradał. Sprawa łódzkiego zabójcy gejów zwanego Romanem to największa w polskiej kryminalistyce niewyjaśniona seria zbrodni. Arkadiusz Lorenc ze szczegółami opowiada o niej w reportażu, który - po raz pierwszy na rynku wydawniczym - można równocześnie wysłuchać i przeczytać w formacie reporterskiego serialu audio, książki papierowej i e-booka.
-
O prawdziwych zbrodniach i prawdziwym życiu. Książki true crime i reportaże, które warto przeczytać
Życie niekiedy przerasta naszą wyobrażnię - większość książek gatunku true crime czy reportaży stanowi najlepszy dowód na prawdzowość tego zdania. Wybraliśmy nowości, na które warto zwrócić uwagę.
-
Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]
W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.
-
Patrzy na lekarzy, którzy bez cienia współczucia pytają: "Gut? Dobsie?", i nie wierzy, że są ludźmi [FRAGMENT]
Nowa książka Marty Grzywacz - autorki obsypanego nagrodami reportażu "Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld" - po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nie znaną historię ich powojennego leczenia w USA. Przedpremierowo publikujemy fragment książki.
-
Zakulisowa historia jednej z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm
"Facebook. A miało być tak pięknie" to opowieść o firmie oraz o ludziach, którzy ją tworzą. To wnikliwy i fascynujący obraz globalnej korporacji, która realnie wpływa na każdy aspekt naszego życia.
-
Na 52 pacjentów na oddziale jest jeden psycholog. Trzech lekarzy psychiatrów. Sytuację ratują rezydenci
Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym - wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy - i uprzedzeń wobec ludzi chorych - do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent. Przeczytaj przedpremierowo frament reportażu Anety Pawłowskiej-Krać.
-
Gdy szwagier i bracia Tobara kopali mu grób, jego matka stała spokojnie. Dopiero potem zaczęła krzyczeć
To reportaż o najokrutniejszym gangu świata Mara Salvatrucha 13 terroryzującym Salwador. Juanowi José Martinezowi udało się przeniknąć do struktur Mara Salvatrucha 13, w efekcie czego możemy przyglądać się funkcjonowaniu gangu od środka. Krytyka zagraniczna uznała "Młodego z Hollywood" za wzór reportażu literackiego.
-
Spotykamy się tu w związku z tym, że jest pan homoseksualistą - powiedział śledczy. Fragment reportażu "Hiacynt"
Akcja "Hiacynt" - trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985-1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia. Tego reportażu nie czyta się łatwo, ale bez wątpienia jest ważny. Publikujemy przedpremierowo - ukaże się 8 grudnia - fragment książki Remigiusza Ryzińskiego.
-
Marcin Gutowski laureatem Nagrody Radia ZET za reportaż "Don Stanislao". "Sporo ciemności przybyło"
- Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało. I się nie uda. Pracujemy dalej. Są tematy, których się nie zostawia - podkreślił podczas przemowy Marcin Gutowski. Dziennikarz TVN24 został tegorocznym laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
-
O Górnym Śląsku, wyspie trędowatych, a może przemocy rytualnej? Wybraliśmy najciekawsze reportaże
Obok klasycznej literatury historycznej coraz popularniejsze stają się książki reporterskie, w których miejsce wykładu zajmuje ludzka historia. To także świetne prezenty świąteczne. Wybraliśmy najciekawsze.
-
Pełen życia 24-letni Andrzej słyszy druzgocącą diagnozę. Tu jest tylko jeden cel - przetrwać
Poruszająca i do głębi szczera opowieść o walce z chorobą. 24-latek wyczynowo trenujący pływanie słyszy druzgocącą diagnozę - chłoniak limfoblastyczny z komórek T. Rozpoznanie przyjmuje z niedowierzaniem, później przychodzi czas na złość i bunt.
-
"Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Wspólna książka polskich dziennikarzy
"Cenzura to ich najmniejszy problem. Niezależni dziennikarze na Białorusi trafiają do więzień, są bici, nigdy nie wiedzą, czy wrócą wieczorem do domu, regularnie tracą sprzęt, tracą swoje archiwa" - zwracają uwagę polscy dziennikarze, którzy wspólnie przygotowali książkę "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Premierze książki towarzyszy zbiórka na białoruskich dziennikarzy.
-
"Nikt by się nie dowiedział, że uczymy się w domu, gdyby nie ekspedientka w wioskowym sklepiku". Jacek jest dzieckiem hipisów
Tomek od lat nie chce znać swego ojca. Jacek wciąż mieszka w głuszy, jak jego rodzice. Anka, matka dwojga małych dzieci, potrzebuje w swym życiu przede wszystkim porządku. Małgosia, niegdyś "królowa wędrówek", zmieniła życie hipi na Zen. Iza Klementowska prowadzi czytelnika przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów, a przede wszystkim ich dzieci i wnuków. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów".