reportaż
-
"Jedenaste: Nie daj się złapać": Jak omijać pułapki zastawiane na nas przez służby?
Czy nasza prywatność całkowicie przeszła do historii, a wraz z nią bezpieczeństwo? W oku kamer, z urządzeniami, które bez większych problemów da się śledzić, jesteśmy poddawani nieustannej inwigilacji. Dobrze, jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy zawsze tak jest? Piotr Niemczyk, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, napisał książkę, w której obnaża mechanizmy stosowane przez korporacje, rządy, hakerów i wszechobecnych oszustów i pokazuje, jak się przed nimi bronić.
-
"Nie nasz papież". Zaślepiony jednym celem, jakim była Polska, nie rozumiał funkcjonowania reszty świata
Z każdym rokiem przybywa tytułów, które pokazują pontyfikat Jana Pawła II w coraz szerszym kontekście. Ich autorzy nie boją się zadawać niewygodnych pytań, drążyć w poszukiwaniu prawdy o prawdziwych powodach wielu decyzji podejmowanych przez papieża Polaka i w jego najbliższym otoczeniu. Jedną z nich jest "Nie nasz papież" reportera Mirosława Wlekłego - pierwsza polska książka, która analizuje pontyfikat Karola Wojtyły z międzynarodowej perspektywy. Publikujemy jej fragment dotyczący kontrowersyjnej postaci kolumbijskiego kardynała.
-
Jeździ po Rosji. "Zawsze natykam się na oczy, które nie chcą widzieć, na obojętność, która ukrywa strach"
"Pociąg do Imperium" to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. Publikujemy fragment jej reportażu.
-
Są adoptowane, chociaż według dokumentów to biologiczne potomstwo swoich opiekunów. Może być ich nawet 300 tys.
Chociaż od rodziny lub sąsiadów dowiedzieli się, że zostali adoptowani, w ich dokumentach nie było śladów adopcji, a w aktach urodzenia rodzice adopcyjni figurowali jako biologiczni. Prawnik Enrique Vila Torres nazwał ich hijos falsos (fałszywymi dziećmi), a ich liczbę oszacował na około trzystu tysięcy. Publikujemy fragment książki "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci" Katarzyny Kobylarczyk w przekładzie Katarzyny Marczewskiej, która ukazała się 4 października 2023 roku.
-
"Gdy po latach pytam go o tamten dzień, mówi tylko: Trzeba przeżyć, żeby zrozumieć" [FRAGMENT]
Ewa Wilczyńska przez lata zajmowała się zawodowo sprawą zbrodni miłoszyckiej. Opisywała walkę o odszkodowanie Tomasza Komendy, proces Ireneusza M. i Norberta Basiury, ale książkę "Dziewczyna w czarnej sukience. Historia zbrodni miłoszyckiej" napisała - jak mówi - przede wszystkim, żeby ludzie pamiętali o zamordowanej Małgosi i o tym, że ta sprawa nie jest jeszcze rozwiązana. Publikujemy fragment.
-
"Boję się, że nie jestem wystarczająco dobrą matką - to powiedziały mi prawie wszystkie mamy" [FRAGMENT]
Czego boją się matki na całym świecie? Przeczytaj fragment książki "Mamy do pogadania", nowego reportażu Anny Pamuły.
-
Prezydent Aleksander Kwaśniewski o sobie, a może Łazarewicz o Pyjasie? Prawdziwe historie w sam raz na wakacje
Lubicie czytać reportaże i biografie? A może wolicie komiksy? Wybraliśmy najciekawsze nowości. A na deser nie tylko desery w książkach kulinarnych.
-
Co dzieje się w polskich domach opieki? Fragment książki "Oddam matkę w dobre ręce"
Czy naprawdę Polska stoi rodziną, jak nam się to przedstawia? A co ze starszymi osobami "oddawanymi" przez bliskich do domów opieki? Czy każdy z pensjonariuszy ma za sobą dramatyczną historię? Jak wygląda życie w DPS-ach? Reporterka Magda Jaros postanowiła przyjrzeć się miejscom, które owiane są nie najlepszą sławą. Poniżej publikujemy fragment jej książki "Oddam matkę w dobre ręce", która ukazała się w Wydawnictwie Harde.
-
Samotność często sprawia, że ludzie wzywają karetkę. "On nie jest od tego, by opiekować się starszą panią"
Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. W książce "Ratownik. Nie jestem bogiem" razem z Justyną Dżbik-Kluge pokazują różne strony tego zawodu. - To jest książka z takim dużym znakiem zapytania: jaką rolę oni pełnią w systemie społecznym, nie tylko ochrony zdrowia? - podkreślają.
-
Głucha matka po porodzie nie zawsze ma nawet kogo zapytać, czy z jej dzieckiem wszystko w porządku
Głusi żyją obok nas, są obywatelami tego samego kraju, są naszymi sąsiadami, współpracownikami, niewiele jednak o nich wiemy. Powszechne jest przekonanie, że głusi nie słyszą, ale potrafią czytać. Tymczasem dla wielu głuchych język polski jest językiem obcym.
-
Słowo Roku 2023 już wybrane. Nie wszyscy w Polsce mogą je znać
-
Robert Górski bez litości dla Polsatu. Pokazał skecz "bez cenzury"
-
Przepis na prawdziwą magię? Sprawdź, czy go znasz! [MATERIAŁ PROMOCYJNY]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Santor miała córkę. Trzymała to w tajemnicy przez dekady
-
"Wiadomości" zapomniały o najważniejszej informacji. Tego nie powiedziano
- Nicolas Cage planuje koniec kariery. "Wystąpię jeszcze w 3 lub 4 filmach"
- Poseł PiS zlekceważył dziennikarkę, powtarzał nazwisko Tuska niczym mantrę. Komentarze: To już obsesja
- Wiesz, czym zajmowały się te znane osoby? Jeśli tak, to sprawdź się w tym QUIZIE!
- Wyjechał z Polski i zachorował na nieuleczalną chorobę. Błędnie zdiagnozowało go siedmiu lekarzy
- Znasz twórczość Barei od podszewki? W tym QUIZIE komplet graniczy z cudem!
-
Zwykle tygrysy syberyjskie i ludzie nie wchodzili sobie w drogę. Gdy ten zaatakował myśliwego, wszyscy byli zszokowani [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"W tym stoickim spełnianiu powinności tkwi nabyta za wielką cenę mądrość. To jeden z elementów koniecznych do przetrwania, blisko związany z losem. A los to bardzo ważne pojęcie w Rosji - kraju, w którym kolejne pokolenia ludzi mają nikły wpływ na własne życie. Los bywa nędzny, ale jak właśnie przekonali się Zajcew, Dwornik i Onofriejczuk, może też być okrutny jak tygrys". Prezentujemy przedpremierowo fragment reportażu Johna Vaillanta pt. "Tygrys. Na tropie rosyjskiej bestii". Książka swoją premierę będzie mieć 25 stycznia 2023 roku.
-
W wieku 15 lat uciekła z Niemiec do Syrii, żeby służyć ISIS [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia, nieufność, dążenie do przeforsowania własnych interesów. Przeszłość ciąży, historia narzuca ton najważniejszym sporom. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. Publikujemy fragment książki pt. "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" autorstwa Jerzego Haszczyńskiego.
-
Morderca dziecka proponował matce alkohol podczas "poszukiwań" [FRAGMENT]
Gdy zaginął sześcioletni Jeremy Guillory, cała okolica zaangażowała się w poszukiwania. Dziećmi mieszkańców opiekował się w tym czasie jeden z sąsiadów, Ricky Langley. Nikt jeszcze nie wiedział, że trzy dni później policjanci znajdą w jego szafie zwłoki chłopca. Langley wyznał w czasie procesu, że sześcioletni Jeremy był jego prawdziwą miłością. Publikujemy fragment książki "Pamięć ciała. Przemoc seksualna, morderstwo i kara" napisaną przez Alex Marzano-Lesnevich. Książka pochodzi z serii "amerykańskiej" Wydawnictwa Czarne.
-
"Burmistrz przyznał, że często się budzi, bo ktoś buszuje w jego kubłach na śmieci" [FRAGMENT]
Los Angeles to liczące osiemdziesiąt osiem miast "państwo narodowe" zamieszkiwane przez około jedenaście milionów ludzi mówiących w niemal dwustu językach. Czy LA można w ogóle zdefiniować? Publikujemy fragment książki "Los Angeles. Miasto-państwo w siedmiu lekcjach" autorstwa Rosecransa Baldwina w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
-
Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]
Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.
-
Księżniczka Haya wiedziała, co się stało z córkami szejka. Zdecydowała, że ucieczka to jedyne wyjście [FRAGMENT]
Księżniczka dręczona i terroryzowana to skandal. Dwie księżniczki porwane i zamknięte przez swojego ojca to okropność. Trzy księżniczki maltretowane i zastraszane przez tego samego człowieka? O takim Dubaju pisze w swoim reportażu Tom Steinfort. Przeczytaj fragment książki "Grzechy szejka".
-
Miała siedem lat, kiedy ślubowała dziewictwo. Komu? Jak to komu? Bogu Wszechmogącemu [FRAGMENT]
"Nad rzekę, której nie ma" to relacja z wyprawy w poprzek Ameryki Południowej. To także błyskotliwy reportaż i powieść drogi, której bohater, w obliczu bezlitosnej skończoności ludzkiego życia, wyrusza w podróż. Mierzy się z lękiem przed nieznanym. Zmaga się z hipotermią na lodowcach Andów, klaustrofobią w zapomnianych przez Boga, gęstych od śmierci tunelach inkaskich kopalń. Aby przetrwać, musi doświadczyć bezradności człowieka okradzionego ze wszystkiego, co potrzebne do życia. Odkrywa, że lęk ma swoje dobre strony - jest przecież bratem przygody. Publikujemy fragment reportażu.
-
"Morderca z pikiety" ofiary wybierał z nienawiści. Łódzki zabójca gejów do dziś pozostaje nieuchwytny
Poznawał mężczyzn na pikietach, a później ich mordował i okradał. Sprawa łódzkiego zabójcy gejów zwanego Romanem to największa w polskiej kryminalistyce niewyjaśniona seria zbrodni. Arkadiusz Lorenc ze szczegółami opowiada o niej w reportażu, który - po raz pierwszy na rynku wydawniczym - można równocześnie wysłuchać i przeczytać w formacie reporterskiego serialu audio, książki papierowej i e-booka.
-
O prawdziwych zbrodniach i prawdziwym życiu. Książki true crime i reportaże, które warto przeczytać
Życie niekiedy przerasta naszą wyobrażnię - większość książek gatunku true crime czy reportaży stanowi najlepszy dowód na prawdzowość tego zdania. Wybraliśmy nowości, na które warto zwrócić uwagę.
-
Matka Lalli podkasała sari i pobiegła. Padma i Lalli wisiały na mangowcu [FRAGMENT]
W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, 14-letnia Lalli i 16-letnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Publikujemy fragment reportażu.
-
Patrzy na lekarzy, którzy bez cienia współczucia pytają: "Gut? Dobsie?", i nie wierzy, że są ludźmi [FRAGMENT]
Nowa książka Marty Grzywacz - autorki obsypanego nagrodami reportażu "Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld" - po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nie znaną historię ich powojennego leczenia w USA. Przedpremierowo publikujemy fragment książki.
-
Zakulisowa historia jednej z najpotężniejszych i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich firm
"Facebook. A miało być tak pięknie" to opowieść o firmie oraz o ludziach, którzy ją tworzą. To wnikliwy i fascynujący obraz globalnej korporacji, która realnie wpływa na każdy aspekt naszego życia.
-
Na 52 pacjentów na oddziale jest jeden psycholog. Trzech lekarzy psychiatrów. Sytuację ratują rezydenci
Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym - wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym kraju doświadczało lub doświadcza zaburzeń psychicznych. Ale z powodu słabej dostępności pomocy - i uprzedzeń wobec ludzi chorych - do psychologa lub psychiatry trafiło zaledwie szesnaście procent. Przeczytaj przedpremierowo frament reportażu Anety Pawłowskiej-Krać.