reportaż
-
Pełen życia 24-letni Andrzej słyszy druzgocącą diagnozę. Tu jest tylko jeden cel - przetrwać
Poruszająca i do głębi szczera opowieść o walce z chorobą. 24-latek wyczynowo trenujący pływanie słyszy druzgocącą diagnozę - chłoniak limfoblastyczny z komórek T. Rozpoznanie przyjmuje z niedowierzaniem, później przychodzi czas na złość i bunt.
-
"Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Wspólna książka polskich dziennikarzy
"Cenzura to ich najmniejszy problem. Niezależni dziennikarze na Białorusi trafiają do więzień, są bici, nigdy nie wiedzą, czy wrócą wieczorem do domu, regularnie tracą sprzęt, tracą swoje archiwa" - zwracają uwagę polscy dziennikarze, którzy wspólnie przygotowali książkę "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki". Premierze książki towarzyszy zbiórka na białoruskich dziennikarzy.
-
"Nikt by się nie dowiedział, że uczymy się w domu, gdyby nie ekspedientka w wioskowym sklepiku". Jacek jest dzieckiem hipisów
Tomek od lat nie chce znać swego ojca. Jacek wciąż mieszka w głuszy, jak jego rodzice. Anka, matka dwojga małych dzieci, potrzebuje w swym życiu przede wszystkim porządku. Małgosia, niegdyś "królowa wędrówek", zmieniła życie hipi na Zen. Iza Klementowska prowadzi czytelnika przez trzy kontynenty, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak ruch hipisowski wpłynął na życie dzieci kwiatów, a przede wszystkim ich dzieci i wnuków. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów".
-
O nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego zawalczy pięć autorek. "Czy ktoś już powiedział, że reportaż jest kobietą?"
Podczas Pleneru Literackiego w Warszawie zaprezentowano pięć książek, które zostały nominowane do wielkiego finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż. 12. edycja konkursu bez wątpienia przejdzie do historii - zgłoszona została do niego bowiem rekordowa liczba wydawnictw, a w finale po raz pierwszy w historii nagrody znalazły się wyłącznie kobiety.
-
Oni najlepiej wiedzą, jak Polacy zachowują się na wakacjach. "Wyjątkowo roszczeniowymi klientami są górnicy" [FRAGMENT]
"Czy każdy Polak na wczasach to stereotypowy 'Janusz', a Polka - typowa 'Grażyna'? Czy dzięki otwarciu na świat nauczyliśmy się poznawać inności?" - takie pytania nurtowały dziennikarkę radiową i telewizyjną Justynę Dżbik-Kluge. Stwierdziła, że o Polakach na wakacjach najwięcej wiedzą ci, którzy opiekują się nimi podczas wyjazdów - piloci wycieczek, ale również rezydenci, przewodnicy i animatorzy. Tak powstała książka, której fragment publikujemy w dniu premiery.
-
"Nie wierzyłam, że to się kwalifikuje jako gwałt" [Fragment książki]
Jeannie Vanasco od wielu lat śni ten sam koszmar. Zawsze jest o nim: jednym z jej najbliższych licealnych przyjaciół. Chłopaku, który ją zgwałcił? Czy to, co zrobił, można tak określić? Kto lub co o tym decyduje?
-
"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Gdzie i o której obejrzeć?
"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" będzie ponownie transmitowany na antenie TVN w czwartek (12 listopada). O której będzie można obejrzeć dokument poświęcony przestępstwom seksualnym duchownych?
-
Hanna Krall miała dostać jubileuszowy list od Andrzeja Dudy. "Jak się dziękuje za nieotrzymane listy?"
20 maja 2020 roku prezydent Andrzej Duda napisał życzenia dla Hanny Krall z okazji jubileuszu 85. urodzin. Choć treść dokumentu ukazała się na stronie Kancelarii Prezydenta, pisarka nigdy nie dostała przesyłki. Postanowiła więc poprosić o pomoc.
-
Przyczyną śmierci turystów była "potężna siła". Fragment książki "Tragedia na Przełęczy Diatłowa"
Książka Alice Lugen to rewelacja! Czyta się ją jak horror. I jak w horrorze ma się ochotę krzyczeć do bohaterów: "Nie idźcie tam".
-
Przez dwa miesiące 1963 roku Wrocław był zamkniętym miastem. Tak walczyli z epidemią ospy prawdziwej
Przez dwa letnie miesiące 1963 roku nikt nie mógł przyjechać do Wrocławia ani wyjechać z miasta. O zamkniętym mieście, a także tym, jak wpłynęło to na relacje między ludźmi, opowiada "Zaraza" Jerzego Ambroziewicza. Publikujemy fragment tej reporterskiej opowieści.
-
Ewa Farna we łzach u Wojewódzkiego. Tak zareagowała na słowa Holland
-
Nowego "Squid Game" jeszcze nie ma, a już wywołał mnóstwo kontrowersji. "Nieludzkie"
-
Zapytaliśmy was, co myślicie o "Zielonej granicy" od razu po seansie. "To jest film bardzo propolski"
-
Smutny upadek? To mało powiedziane. Gargamel miał otoczkę guru i właśnie stracił wszystko
-
Była na zielonej granicy. Teraz zderza rzeczywistość z filmem Agnieszki Holland
- "Hotel Paradise". Internauci oburzeni zachowaniem Pawła wobec Łucji: Żenada
- Ekstremalnie trudny quiz o "Znachorze"! Jak wiele razy oglądaliście ten klasyk?
- "Jestem przeszczęśliwy, że Artur Barciś u nas zagrał. Ale nie porównywaliśmy się"
- Lichota: Znachor to jest nasz polski superbohater i to jeden z niewielu [WYWIAD]
- To najsłynniejsze filmy z lat 90. Rozpoznasz je po jednym kadrze?
-
Polska wieś kopie w żydowskich dołach śmierci. "Płuczki" to być może najlepsza książka reporterska minionego roku
Za wykopaną złotą koronkę z żydowskiej szczęki można było kupić papę na nowy dach. A jak dzień był słaby starczyło na torebkę cukierków. Przeczytajcie "Płuczki", być może najlepszą książkę reporterską minionego roku.
-
Martwi także mają prawa... Wywiad z Katarzyną Kobylarczyk, autorką reportażu "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"
W polskich podręcznikach historii wojna domowa w Hiszpanii jest epizodem. Można wręcz odnieść wrażenie, że ten leżący na uboczu Europy kraj wyszedł obronną ręką z ideologicznego szaleństwa, które w XX wieku pochłonęło miliony ofiar. Reportaż Katarzyny Kobylarczyk, "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", przeczy jednak temu obrazowi. Z autorką rozmawiamy o tym, dlaczego nawet po 80 latach od tamtych wydarzeń rozliczenie z przeszłością jest konieczne.
-
Jak przeżyć w Ameryce, kiedy jesteś samotną matką pracującą za grosze?
"Żadna praca nie hańbi" - słyszeliśmy to od dzieciństwa. Mówiono nam też, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy uwierzyliśmy, że ubóstwo to rodzaj patologii, a biedni sami są sobie winni? Książka Stephanie Land skutecznie weryfikuje te sądy.
-
"Gad. Spowiedź klawisza". Paweł Kapusta wsadza czytelnika do więzienia. I nie da się z niego uciec
Nowa książka Pawła Kapusty wciska w śmierdzącą pryczę. Opisuje pracę klawiszy: ich kontakty - także seksualne - z więźniami, przestępstwa za kratami, procedury na oddziałach dla psychicznie chorych, wykonywanie kary śmierci. Po kilku stronach samemu cuchnie się więzieniem. Wstrząsający reportaż o niewydolnym, chorym systemie.
-
Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019. Otrzymał dwie statuetki za "Nie ma"
Nagroda Literacka Nike 2019 powędrowała do reportażysty Mariusza Szczygła. Pisarz otrzymał najważniejszą nagrodę literacką w Polsce za reportaż pt. "Nie ma".
-
Portret statystycznej dzieciobójczyni: kompletnie bezradna życiowo. Nie zabija swojego pierwszego dziecka [FRAGMENT]
Podobno żyjemy w świeckim kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa. Joanna Podgórska w swojej książce miażdżąco demaskuje to stwierdzenie i udowadnia, że Polska jest świecka tylko w teorii.
-
Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze. [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Młody lekarz chce zdobyć doświadczenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Tam skonfrontuje się z realiami, które ukształtują go na zawsze. Jego opowieść pozwala poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.
-
Ci, którzy ubliżają wioskowym, ubliżają sami sobie [FRAGMENT]
Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska wyruszają w teren, by przywrócić do społecznego bytu te osoby, które zazwyczaj pozostają niewidoczne i niesłyszane.
-
Tamtego życia już nie ma... Przeczytaj fragment książki Marty Zdzieborskiej
Reportaż o obcych, ale czy rzeczywiście nieobliczalnych i niebezpiecznych, a może przede wszystkim o nas. Zaleją Polskę, wysadzą się w powietrze. Każdy o nich mówił i każdy był na ich temat ekspertem.
-
"W XVII wieku każda armia grabiła. Szwedzi sztukę rabunku doprowadzili do perfekcji" [WYWIAD]
Potop szwedzki to jedna z najmroczniejszych kart naszej historii. Skala zniszczeń i rabunków była porażająca. Książka "Uratowane z potopu" pokazuje, dlaczego do tego doszło. Jest też zapisem historycznego śledztwa i ekspedycji mającej ocalić pozostałości zrabowanych przez Szwedów skarbów. Z Marcinem Jamkowskim, jednym z autorów tej pasjonującej opowieści, rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Homofobię i antysemityzm łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Ryziński wraca z nowym reportażem [FRAGMENT]
Poruszająca reportażowa opowieść o obcości i samotności, a także podróż po warszawskich ulicach lat wojny i PRL-u, które pod pozorem szarego życia kryły zaskakująco tęczową wolność.
-
Człowiek jest martwym pikselem w naturze. Rozmowa z Iloną Wiśniewską
"Przybysz z zewnątrz musi przede wszystkim odrzucić jakąkolwiek europejską miarę, która porządkuje jego świat, nie oceniać i nie starać się czegokolwiek zmieniać" - rozmowa z Iloną Wiśniewską, która w swoim najnowszym reportażu "Lud" opowiada o mieszkańcach grenlandzkiej wyspy Uummannaq.
-
Radziecka Socjalistyczna Republika Babilonu
Zawsze uwielbiałem te zigurratoidy z sierpami i młotami, te niby-Babele z Leninami i gwiazdami na fasadach przeplatanymi z tradycyjnymi ormiańskimi motywami zdobniczymi. To wszystko naprawdę było piękne. Uwielbiałem za to Armenię.