reportaż
-
"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Gdzie i o której obejrzeć?
"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" będzie ponownie transmitowany na antenie TVN w czwartek (12 listopada). O której będzie można obejrzeć dokument poświęcony przestępstwom seksualnym duchownych?
-
Hanna Krall miała dostać jubileuszowy list od Andrzeja Dudy. "Jak się dziękuje za nieotrzymane listy?"
20 maja 2020 roku prezydent Andrzej Duda napisał życzenia dla Hanny Krall z okazji jubileuszu 85. urodzin. Choć treść dokumentu ukazała się na stronie Kancelarii Prezydenta, pisarka nigdy nie dostała przesyłki. Postanowiła więc poprosić o pomoc.
-
Przyczyną śmierci turystów była "potężna siła". Fragment książki "Tragedia na Przełęczy Diatłowa"
Książka Alice Lugen to rewelacja! Czyta się ją jak horror. I jak w horrorze ma się ochotę krzyczeć do bohaterów: "Nie idźcie tam".
-
Przez dwa miesiące 1963 roku Wrocław był zamkniętym miastem. Tak walczyli z epidemią ospy prawdziwej
Przez dwa letnie miesiące 1963 roku nikt nie mógł przyjechać do Wrocławia ani wyjechać z miasta. O zamkniętym mieście, a także tym, jak wpłynęło to na relacje między ludźmi, opowiada "Zaraza" Jerzego Ambroziewicza. Publikujemy fragment tej reporterskiej opowieści.
-
Polska wieś kopie w żydowskich dołach śmierci. "Płuczki" to być może najlepsza książka reporterska minionego roku
Za wykopaną złotą koronkę z żydowskiej szczęki można było kupić papę na nowy dach. A jak dzień był słaby starczyło na torebkę cukierków. Przeczytajcie "Płuczki", być może najlepszą książkę reporterską minionego roku.
-
Martwi także mają prawa... Wywiad z Katarzyną Kobylarczyk, autorką reportażu "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"
W polskich podręcznikach historii wojna domowa w Hiszpanii jest epizodem. Można wręcz odnieść wrażenie, że ten leżący na uboczu Europy kraj wyszedł obronną ręką z ideologicznego szaleństwa, które w XX wieku pochłonęło miliony ofiar. Reportaż Katarzyny Kobylarczyk, "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", przeczy jednak temu obrazowi. Z autorką rozmawiamy o tym, dlaczego nawet po 80 latach od tamtych wydarzeń rozliczenie z przeszłością jest konieczne.
-
Jak przeżyć w Ameryce, kiedy jesteś samotną matką pracującą za grosze?
"Żadna praca nie hańbi" - słyszeliśmy to od dzieciństwa. Mówiono nam też, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy uwierzyliśmy, że ubóstwo to rodzaj patologii, a biedni sami są sobie winni? Książka Stephanie Land skutecznie weryfikuje te sądy.
-
"Gad. Spowiedź klawisza". Paweł Kapusta wsadza czytelnika do więzienia. I nie da się z niego uciec
Nowa książka Pawła Kapusty wciska w śmierdzącą pryczę. Opisuje pracę klawiszy: ich kontakty - także seksualne - z więźniami, przestępstwa za kratami, procedury na oddziałach dla psychicznie chorych, wykonywanie kary śmierci. Po kilku stronach samemu cuchnie się więzieniem. Wstrząsający reportaż o niewydolnym, chorym systemie.
-
Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Nike 2019. Otrzymał dwie statuetki za "Nie ma"
Nagroda Literacka Nike 2019 powędrowała do reportażysty Mariusza Szczygła. Pisarz otrzymał najważniejszą nagrodę literacką w Polsce za reportaż pt. "Nie ma".
-
Portret statystycznej dzieciobójczyni: kompletnie bezradna życiowo. Nie zabija swojego pierwszego dziecka [FRAGMENT]
Podobno żyjemy w świeckim kraju, w którym panuje rozdział religii i państwa. Joanna Podgórska w swojej książce miażdżąco demaskuje to stwierdzenie i udowadnia, że Polska jest świecka tylko w teorii.
-
Najmłodszy zwycięzca w historii "Mam talent" zachwycił talentem nawet papieża
-
Świat nie zdążył jej pokochać, ale Polański tak. Załatwił jej rolę nimfomanki, ich wesele przerwała milicja
-
Z nią Krzysztof Krawczyk zdradził pierwszą żonę. Nazywano ją Yoko Ono
-
Po trasie koncertowej udał się z synem na kajakowy spływ. Teraz szukają ich ciał
-
Przez lata znali ją jako pisarkę. Po filmie Petera Jacksona odkryli jej zbrodnię sprzed lat
- Slang młodzieżowy - sprawdź, czy go zrozumiesz. Przed tobą słownik młodzieżowy
- Liam Payne debiutował z One Direction, gdy miał 17 lat. Jak się zmienił?
- Przez lata był ulubieńcem widzów. Poparł stan wojenny i został zdrajcą
- Gwiazda "50 twarzy Greya" w parodii Eurowizji. "Zaśpiewał" przebój Adele
- Nazwał go "kretynem z Polski". Wszystko działo się na żywo
-
Jeżeli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze. [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Młody lekarz chce zdobyć doświadczenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Wyrusza do Burundi. Tam skonfrontuje się z realiami, które ukształtują go na zawsze. Jego opowieść pozwala poczuć ciężar odpowiedzialności, jaki spoczywa na tych, którzy decydują o ludzkim życiu.
-
Ci, którzy ubliżają wioskowym, ubliżają sami sobie [FRAGMENT]
Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami? Aleksandra Zbroja i Agnieszka Pajączkowska wyruszają w teren, by przywrócić do społecznego bytu te osoby, które zazwyczaj pozostają niewidoczne i niesłyszane.
-
Tamtego życia już nie ma... Przeczytaj fragment książki Marty Zdzieborskiej
Reportaż o obcych, ale czy rzeczywiście nieobliczalnych i niebezpiecznych, a może przede wszystkim o nas. Zaleją Polskę, wysadzą się w powietrze. Każdy o nich mówił i każdy był na ich temat ekspertem.
-
"W XVII wieku każda armia grabiła. Szwedzi sztukę rabunku doprowadzili do perfekcji" [WYWIAD]
Potop szwedzki to jedna z najmroczniejszych kart naszej historii. Skala zniszczeń i rabunków była porażająca. Książka "Uratowane z potopu" pokazuje, dlaczego do tego doszło. Jest też zapisem historycznego śledztwa i ekspedycji mającej ocalić pozostałości zrabowanych przez Szwedów skarbów. Z Marcinem Jamkowskim, jednym z autorów tej pasjonującej opowieści, rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Homofobię i antysemityzm łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Ryziński wraca z nowym reportażem [FRAGMENT]
Poruszająca reportażowa opowieść o obcości i samotności, a także podróż po warszawskich ulicach lat wojny i PRL-u, które pod pozorem szarego życia kryły zaskakująco tęczową wolność.
-
Człowiek jest martwym pikselem w naturze. Rozmowa z Iloną Wiśniewską
"Przybysz z zewnątrz musi przede wszystkim odrzucić jakąkolwiek europejską miarę, która porządkuje jego świat, nie oceniać i nie starać się czegokolwiek zmieniać" - rozmowa z Iloną Wiśniewską, która w swoim najnowszym reportażu "Lud" opowiada o mieszkańcach grenlandzkiej wyspy Uummannaq.
-
Radziecka Socjalistyczna Republika Babilonu
Zawsze uwielbiałem te zigurratoidy z sierpami i młotami, te niby-Babele z Leninami i gwiazdami na fasadach przeplatanymi z tradycyjnymi ormiańskimi motywami zdobniczymi. To wszystko naprawdę było piękne. Uwielbiałem za to Armenię.
-
"Przegrane psy" i "Kwiaty w pudełku". Tak wygląda Japonia oczami kobiet [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Przegrane psy", "kobiety kamienie", "córki w pudełkach" - to tylko jedne z określeń oddających status kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Karolina Bednarz w swojej książce "Kwiaty w pudełku" celnie wskazuje bolączki i wyzwania, z którymi mierzą się mieszkanki Japonii.
-
"Dwie siostry": Jak zostać ekstremistą i wyjechać do Syrii? To bardzo proste - wystarczy przerażająco niewiele
"Dwie siostry" to opowieść o Leili i Ayan, które z dnia na dzień opuściły rodzinny dom i wyjechały do Syrii zabijać niewiernych. Jak to się stało? Co doprowadziło je do tej decyzji? Reportaż Asne Seierstad trzyma w napięciu do ostatniej strony.