rysa

 • Maciej Zakościelny: Seriale kryminalne są wdzięczne do grania. Mundur czy odznaka uwiarygadniają

  Maciej Zakościelny: Seriale kryminalne są wdzięczne do grania. Mundur czy odznaka uwiarygadniają

  Maciej Zakościelny w kryminalnym thrillerze "Rysa", który teraz można oglądać na antenie AXN, gra właściciela agencji reklamowej i partnera głównej bohaterki. W rozmowie z Gazeta.pl opowiada, dlaczego było to dla niego ciekawe wyzwanie, czy chciałby zagrać na skrzypcach w filmie i o przemocy nie tylko w serialach i filmach, ale także w szkołach aktorskich i teatrach.

  Marta Korycka
 • Igor Brejdygant: Dzięki 'pierwiastkowi kobiecemu' zyskałem w życiu większą równowagę [WYWIAD]
 • Kiedy nie pamiętasz, co robiłeś, zaczynasz się siebie bać. Amnezja bywa kluczem do rozwiązania zagadki

  Kiedy nie pamiętasz, co robiłeś, zaczynasz się siebie bać. Amnezja bywa kluczem do rozwiązania zagadki

  Po utracie pamięci człowiek musi zbudować siebie na nowo - to proces, który bez poszukiwania elementów starej tożsamości jest niewykonalny. Ekranowe przykłady pokazują, że wraz z utratą i odzyskaniem pamięci jedno ciało zamieszkują właściwie dwie różne osoby. Jedna z nich żyje w teraźniejszości; druga ciągle odpowiada za wszystko, co zrobiła kiedyś (nawet jeżeli "kiedyś" oznacza 15 minut temu). Pogodzenie tych dwóch światów sprawia wielu postaciom nie lada trudności - tak jest m.in. w przypadku Moniki Brzozowskiej, głównej bohaterki serialu "Rysa".

  Maja Piskadło
 • 'Rysa' najbardziej rozczarowała tym, że za szybko się skończyła. Takich seriali powinno być więcej

  "Rysa" najbardziej rozczarowała tym, że za szybko się skończyła. Takich seriali powinno być więcej

  "Rysa" już po pierwszym odcinku wciągnęła mnie bez reszty i po obejrzeniu całego sezonu mogę przyznać, że największe rozczarowanie, jakie mnie tu spotkało to fakt, że serial w moim odczuciu skończył się za prędko. To produkcja wyjątkowa na polskim rynku o tyle, że nie wymaga od widza tego, by uzbroił się w cierpliwość i przeczekał niezgrabne wprowadzenia postaci czy wątków. Tutaj narracja toczy się na tyle sprawnie, że płynie się razem z nią aż do końca.

  Justyna Bryczkowska
 • Obejrzałam pierwszy odcinek 'Rysy' i bardzo szybko chcę zobaczyć kolejne. To kawał soczystego kryminału

  Obejrzałam pierwszy odcinek "Rysy" i bardzo szybko chcę zobaczyć kolejne. To kawał soczystego kryminału

  "Rysa" to najnowszy serial kryminalny, do którego Igor Brejdygant napisał scenariusz na podstawie własnej - bardzo słusznie - bestsellerowej książki. Po obejrzeniu pierwszego odcinka przede wszystkim czuję palącą potrzebę, żeby prędko obejrzeć też resztę. Na szczęście mogę to zrobić, bo zupełnie jak na Netfliksie, Ipla wypuściła 15 stycznia wszystkie odcinki jednocześnie.

  Justyna Bryczkowska
 • Niepamięć może być punktem wyjścia do arcyciekawej opowieści. Przykładem jest nie tylko 'Rysa'

  Niepamięć może być punktem wyjścia do arcyciekawej opowieści. Przykładem jest nie tylko "Rysa"

  Nie szybkość obliczeń i przetwarzania informacji czyni nas ludźmi, bo w tym zaczynają już prześcigać nas komputery i sztuczna inteligencja. Tym czymś jest świadomość budowana m.in. na umiejętności sięgania do pamięci długotrwałej i budowania wspomnień. Bez nich jest trochę tak, jakby nas nie było - twierdzą naukowcy, ale zwykli ludzie i bohaterowie popkultury starają się o tę pamięć walczyć.

  Marta Korycka
Więcej o:

rysa