sztuka

 • Paryski Łuk Triumfalny owinięty tkaniną w hołdzie artyście. "Marzenie jego życia" [ZDJĘCIA]
 • Muzeum ożywiło portret Izabeli Czartoryskiej. Uśmiecha się do nas z wideo

  Muzeum ożywiło portret Izabeli Czartoryskiej. Uśmiecha się do nas z wideo

  Izabela Czartoryska niedługo po tym, jak Polska utraciła niepodległość, otworzyła w swojej Świątyni Sybilli w Puławach pierwsze polskie muzeum w historii. To miejsce w połączeniu ze zbiorami założonego także przez Czartoryską Domu Gotyckiego stało się podwaliną Muzeum Czartoryskich w Krakowie, w którego posiadaniu jest słynna "Dama z łasiczką" Leonardo da Vinci. Księżna zmarła w 1835 roku, jednak dzięki odpowiednim staraniom udało się "ożywić" jej portret z 1774 roku.

  aj
 • Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Naruszenie moich praw"

  Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Naruszenie moich praw"

  "Jestem daleka od jakichkolwiek form agresji, szykanowania czy obrazy kogokolwiek" - napisała autorka grafiki, która została zarekwirowana z wrocławskiej pizzerii w sprawie obrazy uczuć religijnych. - Ta sytuacja boli, bo nie rozumiemy się jako społeczeństwo i nie rozróżniamy sztuki od prawdziwego obrazoburstwa - podkreśliła artystka.

  oprac. Magdalena Bojanowska
 • Artysta, który sprzedał niewidzialną rzeźbę, może mieć kłopoty. Odpowie za plagiat?
 • Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

  Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

  Sztuka współczesna cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Mamy z nią do czynienia na wielu płaszczyznach, dzięki wciąż rozrastającej się popkulturze. Sztuka współczesna obejmuje nie tylko malarstwo i rzeźbę, ale także grafikę komputerową, komiks, animacje, wizualizacje, kolaże, instalacje i wiele innych form aktywności artystycznej. Sprawdźmy, czym jest sztuka współczesna i gdzie można się z nią zetknąć.

  KatK
 • Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Stolica Polski jest miejscem, w którym podziwiać można oryginalne i interesujące wystawy. Warszawa to miasto, w którym jest wiele muzeów, z ofertą wystaw stałych i czasowych. Jednakże w Warszawie pojawiają się również światowe projekty, będące ciekawą ofertą nie tylko dla turystów. Sprawdzamy, jakie ciekawe wystawy Warszawa miała bądź ma do zaoferowania.

  KatK
 • Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i kontrowersyjnych artystów XX wieku był Andy Warhol. Obrazy, które tworzył wykorzystując technikę sitodruku, przyniosły mu sławę oraz liczne rzesze zwolenników i przeciwników. Oto, jakie dzieła Warhola cieszą się niesłabnącą popularnością.

  KatK
 • Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Za jednego z najwybitniejszych holenderskich malarzy bez wątpienia uważany jest Rembrandt. Obrazy, które po sobie pozostawił, charakteryzuje zwłaszcza niezwykle interesujące podejście do światła i cienia. Postaci stworzone przez Rembrandta wyrażają wiele emocji, dlatego nazywany był on ''malarzem duszy''. Oto najciekawsze obrazy Rembrandta.

  KatK
 • Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Jednym z cieszących się coraz większą popularnością typów muzeów jest muzeum sztuki nowoczesnej. Dzieła sztuki powstałe współcześnie, bądź w niedalekiej przeszłości, wzbudzają duże zainteresowanie zwiedzających. Muzea sztuki nowoczesnej mieszczą się zwykle w dużych miastach. Wśród najbardziej znanych placówek tego typu wymienić można Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku czy Muzeum Guggenheima, a w Polsce krakowski MOCAK czy placówki w Warszawie i Wrocławiu.

  KatK
 • Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki to wytwory artystyczne, stworzone przez człowieka obdarzonego specyficznym rodzajem wrażliwości oraz odpowiednimi umiejętnościami. Charakteryzują je walory estetyczne, często mają również funkcje użytkowe bądź np. religijne. Mianem dzieła sztuki można określić obraz, rzeźbę, obiekt architektoniczny, utwór muzyczny, literacki i wiele innych wytworów artystycznych. Jakie dzieła sztuki cieszą się największą popularnością?

  KatK
 • Banksy stracił prawa do dwóch swoich prac. Wszystko przez to, że chce pozostać anonimowy
 • Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
 • Peter Paul Rubens: obrazy, które przyniosły mu sławę i majątek

  Peter Paul Rubens: obrazy, które przyniosły mu sławę i majątek

  Barokowy malarz, Peter Paul Rubens, obrazy malował w dużej mierze na zamówienie. Prócz talentu i szczęścia, dysponował też zdolnościami dyplomatycznymi i urokiem osobistym, co sprawiało, iż w życiu towarzyszyło mu powodzenie (również finansowe). To zaś przekładało się na przedstawiany w jego sztuce świat: barwny i radosny. Oto największe dzieła Rubensa.

  KatK
 • Rusza Allegro Prize 2021 - międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych

  Rusza Allegro Prize 2021 - międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych

  Już 8 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Allegro Prize, który ma na celu wsparcie i promocję sztuk wizualnych. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji to 50 tys. złotych, oprócz tego Allegro zorganizuje specjalne webinary, które przedstawią założenia Allegro Prize i obszary wsparcia. Jury przyzna również 10 wyróżnień. Dodatkowo, sylwetki i twórczość zwycięzców oraz osób wyróżnionych będą publikowane na łamach czasopisma Contemporary Lynx Magazine i na stronie konkursu Allegro Prize.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Włoski artysta sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tysięcy euro. "To 'nic' ma wagę"
 • Obrazy Beksińskiego: posępne i mroczne, ale harmonijne pod względem formy dzieła bez tytułu
 • Claude Monet: obrazy, które warto znać

  Claude Monet: obrazy, które warto znać

  Jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu w malarstwie jest francuski malarz, Claude Monet. Obrazy, które wyszły spod jego pędzla, są wręcz kwintesencją kierunku, artysta w swej twórczości stara się uchwycić zmieniającą się rzeczywistość w sposób subiektywny, w szczególności operując światłem i cieniem. Przyjrzyjmy się najciekawszym obrazom Claude'a Moneta.

  KatK
 • Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać

  Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać

  Znani malarze to najczęściej tacy twórcy, z których nazwiskami kojarzą nam się konkretne tytuły i obrazy. Nawet gdy nie jest się koneserem sztuki, wymienienie kilku nazwisk malarzy i malarek, których dzieła po dziś dzień wzbudzają podziw, a ich reprodukcje często zdobią salony czy biura, nie powinno sprawiać problemu. Postaramy się wskazać nazwiska twórców, których po prostu wypada znać.

  KatK
 • Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę

  Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę

  Gdy słyszymy nazwisko Vincent van Gogh, obrazy, które przychodzą nam na myśl, to najczęściej martwe natury, na których królują słoneczniki, portrety rudowłosego artysty, bądź pejzaż zatytułowany ''Gwiaździsta noc''. Nie są to jednak jedyne obrazy, namalowane przez tego holenderskiego postimpresjonistę. Przyjrzyjmy się bliżej jego twórczości.

  KatK
 • Salvador Dali: obrazy, które wywierają na odbiorcy niezapomniane wrażenie
Więcej o:

sztuka