sztuka
-
Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje
Stolica Polski jest miejscem, w którym podziwiać można oryginalne i interesujące wystawy. Warszawa to miasto, w którym jest wiele muzeów, z ofertą wystaw stałych i czasowych. Jednakże w Warszawie pojawiają się również światowe projekty, będące ciekawą ofertą nie tylko dla turystów. Sprawdzamy, jakie ciekawe wystawy Warszawa miała bądź ma do zaoferowania.
-
Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku
Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i kontrowersyjnych artystów XX wieku był Andy Warhol. Obrazy, które tworzył wykorzystując technikę sitodruku, przyniosły mu sławę oraz liczne rzesze zwolenników i przeciwników. Oto, jakie dzieła Warhola cieszą się niesłabnącą popularnością.
-
Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę
Za jednego z najwybitniejszych holenderskich malarzy bez wątpienia uważany jest Rembrandt. Obrazy, które po sobie pozostawił, charakteryzuje zwłaszcza niezwykle interesujące podejście do światła i cienia. Postaci stworzone przez Rembrandta wyrażają wiele emocji, dlatego nazywany był on ''malarzem duszy''. Oto najciekawsze obrazy Rembrandta.
-
Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce
Jednym z cieszących się coraz większą popularnością typów muzeów jest muzeum sztuki nowoczesnej. Dzieła sztuki powstałe współcześnie, bądź w niedalekiej przeszłości, wzbudzają duże zainteresowanie zwiedzających. Muzea sztuki nowoczesnej mieszczą się zwykle w dużych miastach. Wśród najbardziej znanych placówek tego typu wymienić można Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku czy Muzeum Guggenheima, a w Polsce krakowski MOCAK czy placówki w Warszawie i Wrocławiu.
-
Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]
Dzieła sztuki to wytwory artystyczne, stworzone przez człowieka obdarzonego specyficznym rodzajem wrażliwości oraz odpowiednimi umiejętnościami. Charakteryzują je walory estetyczne, często mają również funkcje użytkowe bądź np. religijne. Mianem dzieła sztuki można określić obraz, rzeźbę, obiekt architektoniczny, utwór muzyczny, literacki i wiele innych wytworów artystycznych. Jakie dzieła sztuki cieszą się największą popularnością?
-
Banksy stracił prawa do dwóch swoich prac. Wszystko przez to, że chce pozostać anonimowy
Banksy chciała zarejestrować dwie swoje prace jako znaki towarowe, aby powstrzymać firmy, które zarabiają na sprzedaży produktów z wizerunkiem dzieł anonimowego artysty. "Radar Rat" oraz "Girl with Umbrella" na mocy prawa przystały być własnością Banksy'ego.
-
Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
- Mamy dobre relacje z Hiszpanią i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich - powiedział w Sewilli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
-
Peter Paul Rubens: obrazy, które przyniosły mu sławę i majątek
Barokowy malarz, Peter Paul Rubens, obrazy malował w dużej mierze na zamówienie. Prócz talentu i szczęścia, dysponował też zdolnościami dyplomatycznymi i urokiem osobistym, co sprawiało, iż w życiu towarzyszyło mu powodzenie (również finansowe). To zaś przekładało się na przedstawiany w jego sztuce świat: barwny i radosny. Oto największe dzieła Rubensa.
-
Rusza Allegro Prize 2021 - międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych
Już 8 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Allegro Prize, który ma na celu wsparcie i promocję sztuk wizualnych. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji to 50 tys. złotych, oprócz tego Allegro zorganizuje specjalne webinary, które przedstawią założenia Allegro Prize i obszary wsparcia. Jury przyzna również 10 wyróżnień. Dodatkowo, sylwetki i twórczość zwycięzców oraz osób wyróżnionych będą publikowane na łamach czasopisma Contemporary Lynx Magazine i na stronie konkursu Allegro Prize.
-
Włoski artysta sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tysięcy euro. "To 'nic' ma wagę"
Włoski artysta Salvatore Garau sprzedał za 15 tysięcy euro dzieło zwane "Jestem" - niematerialną rzeźbę, która istnieje tylko w jego umyśle.
-
Sprzedała w Polsce 6 mln książek. "Do izby przyjęć Staszek niósł ją na rękach. Niestety, nic się nie dało zrobić"
-
Foremniak o adopcji. "Miłości biologicznej nie można zastąpić"
-
Spielberg dał mu główną rolę w filmie. Później zmienił zdanie
-
Mariusz Szczygieł obejrzał "Zieloną granicę": Pajac prezydent i pajace jego pokroju nie mają racji
-
Czy to religijne "Top Gear"? Nie, to z kamerą wśród zakonnic. Obejrzeliśmy "Welon, fura i brawura"
- Żona Bruce'a Willisa o jego stanie zdrowia. Może nie być świadomy swojej choroby
- Pamiętasz jeszcze porucznika Borewicza? Sprawdź się w quizie o "07 zgłoś się"!
- Artur Barciś podsumował PiS. Nawiązał do podłego manipulanta, którego grał w serialu TVP
- Darmowa reklama "Zielonej granicy". Wiemy, ile twórcy "oszczędzili" na reklamie
- "Milionerzy". Pytanie o rodzinę różowatych wcale nie było proste. Uczestnik nie dał się zwieść
-
Obrazy Beksińskiego: posępne i mroczne, ale harmonijne pod względem formy dzieła bez tytułu
Obrazy Beksińskiego, polskiego malarza, rzeźbiarza, architekta i grafika komputerowego, zamordowanego we własnym mieszkaniu w 2005 roku, po dziś dzień intrygują odbiorców. Oto jak ewoluował styl malarski wszechstronnego artysty, którego prace zdobyły uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą.
-
Claude Monet: obrazy, które warto znać
Jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu w malarstwie jest francuski malarz, Claude Monet. Obrazy, które wyszły spod jego pędzla, są wręcz kwintesencją kierunku, artysta w swej twórczości stara się uchwycić zmieniającą się rzeczywistość w sposób subiektywny, w szczególności operując światłem i cieniem. Przyjrzyjmy się najciekawszym obrazom Claude'a Moneta.
-
Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać
Znani malarze to najczęściej tacy twórcy, z których nazwiskami kojarzą nam się konkretne tytuły i obrazy. Nawet gdy nie jest się koneserem sztuki, wymienienie kilku nazwisk malarzy i malarek, których dzieła po dziś dzień wzbudzają podziw, a ich reprodukcje często zdobią salony czy biura, nie powinno sprawiać problemu. Postaramy się wskazać nazwiska twórców, których po prostu wypada znać.
-
Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę
Gdy słyszymy nazwisko Vincent van Gogh, obrazy, które przychodzą nam na myśl, to najczęściej martwe natury, na których królują słoneczniki, portrety rudowłosego artysty, bądź pejzaż zatytułowany ''Gwiaździsta noc''. Nie są to jednak jedyne obrazy, namalowane przez tego holenderskiego postimpresjonistę. Przyjrzyjmy się bliżej jego twórczości.
-
Salvador Dali: obrazy, które wywierają na odbiorcy niezapomniane wrażenie
Salvador Dali to pochodzący z Katalonii XX-wieczny malarz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów minionego stulecia, przedstawiciel surrealizmu w malarstwie. Sprawdzamy, jakie znane i interesujące obrazy pozostawił po sobie ten ekscentryczny artysta.
-
Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele
Sztuka renesansowa to określenie odnoszące się do wytworów kultury z okresu przełomu XV i XVI wieku. Do jej najwybitniejszych przedstawicieli należy m.in. Leonardo da Vinci.
-
Sztuka średniowiecza. Najważniejsze cechy, przedstawiciele i przykłady
Sztuka średniowiecza to ogrom przykładów zarówno malarskich, rzeźbiarskich, jak i architektonicznych. Wiele z nich znajdziemy nie tylko w zagranicznych muzeach, ale również na rodzimym gruncie.
-
Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy
Znane obrazy to te, które kojarzy każdy z nas i bez trudu jest w stanie je zidentyfikować, podając chociażby ich twórców. Oto kilka najpopularniejszych dzieł powstałych na przestrzeni wieków.
-
"Kosmiczna Madonna" Salvadora Dali spędziła 50 lat w prywatnym salonie. Teraz trafia do sprzedaży
"Kosmiczna Madonna" to jedno z mniej znanych dzieł Salvadora Dali. Malarz namalował go w 1958 roku. Portret Matki Boskiej ostatni raz widziany był podczas nowojorskiej wystawy w 1965 r. Po niemal 50 latach dzieło inspirowane Madonną Sykstyńską Rafaela trafia ponownie na rynek.
-
Obraz "Prządka" - arcydzieło Jacka Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę
Nasycony symboliką i namalowany z dbałością o wszelkie szczegóły obraz Jacka Malczewskiego "Pożegnanie z pracownią. Prządka", został sprzedany za rekordową kwotę 6 mln 720 tys. złotych. To najwyższa kwota, jaką zapłacono za obraz tego polskiego artysty. Aukcja odbyła się w Agra-Art w niedzielę 21 marca.
-
"To jest napad", czyli największa kradzież sztuki w historii. Netflix bada tajemnicę w nowym dokumencie
18 marca 1990 roku ochroniarze w Isabella Gardner Stewart Museum w Bostonie myśleli, że wpuszczają do środka dwóch policjantów, którzy przyjechali na wezwanie. Za kilka minut byli już unieruchomieni, a "policjanci" rabowali muzealne zbiory. Trzynastu ukradzionych arcydzieł do dziś nie odnaleziono. Z zagadką największej kradzieży sztuki w historii mierzy się najnowszy dokument Netfliksa "To jest napad".
-
Rysunek Van Gogha sprzedany za rekordową kwotę. "La Mousme" ma nowego właściciela
"La Mousme" Vincenta van Gogha została sprzedana. Autor zainspirowany powieścią francuskiego oficera marynarki wojennej i japońskimi drzeworytami stworzył rysunek, który wielu nazywa najlepszym w jego dorobku. Teraz "La Mousme" znalazła nowego właściciela, który zapłacił za nią zawrotną kwotę.
-
Resort kultury negocjuje z amerykańską uczelnią ws. zwrotu obrazów i gobelinów. Nieoficjalnie: Jest zgoda
Amerykańska uczelnia Le Moyne College w Syracuse w Stanach Zjednoczonych wstępnie zgodziła się na zwrot do Polski obrazów Bractwa św. Łukasza i gobelinów Mieczysława Szymańskiego - podaje nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Negocjacje w tej sprawie prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie nie wiadomo, kiedy dzieła mogłyby trafić do kraju.