sztuka

 • Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Stolica Polski jest miejscem, w którym podziwiać można oryginalne i interesujące wystawy. Warszawa to miasto, w którym jest wiele muzeów, z ofertą wystaw stałych i czasowych. Jednakże w Warszawie pojawiają się również światowe projekty, będące ciekawą ofertą nie tylko dla turystów. Sprawdzamy, jakie ciekawe wystawy Warszawa miała bądź ma do zaoferowania.

  KatK
 • Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i kontrowersyjnych artystów XX wieku był Andy Warhol. Obrazy, które tworzył wykorzystując technikę sitodruku, przyniosły mu sławę oraz liczne rzesze zwolenników i przeciwników. Oto, jakie dzieła Warhola cieszą się niesłabnącą popularnością.

  KatK
 • Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Za jednego z najwybitniejszych holenderskich malarzy bez wątpienia uważany jest Rembrandt. Obrazy, które po sobie pozostawił, charakteryzuje zwłaszcza niezwykle interesujące podejście do światła i cienia. Postaci stworzone przez Rembrandta wyrażają wiele emocji, dlatego nazywany był on ''malarzem duszy''. Oto najciekawsze obrazy Rembrandta.

  KatK
 • Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Jednym z cieszących się coraz większą popularnością typów muzeów jest muzeum sztuki nowoczesnej. Dzieła sztuki powstałe współcześnie, bądź w niedalekiej przeszłości, wzbudzają duże zainteresowanie zwiedzających. Muzea sztuki nowoczesnej mieszczą się zwykle w dużych miastach. Wśród najbardziej znanych placówek tego typu wymienić można Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku czy Muzeum Guggenheima, a w Polsce krakowski MOCAK czy placówki w Warszawie i Wrocławiu.

  KatK
 • Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki to wytwory artystyczne, stworzone przez człowieka obdarzonego specyficznym rodzajem wrażliwości oraz odpowiednimi umiejętnościami. Charakteryzują je walory estetyczne, często mają również funkcje użytkowe bądź np. religijne. Mianem dzieła sztuki można określić obraz, rzeźbę, obiekt architektoniczny, utwór muzyczny, literacki i wiele innych wytworów artystycznych. Jakie dzieła sztuki cieszą się największą popularnością?

  KatK
 • Banksy stracił prawa do dwóch swoich prac. Wszystko przez to, że chce pozostać anonimowy
 • Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
 • Peter Paul Rubens: obrazy, które przyniosły mu sławę i majątek

  Peter Paul Rubens: obrazy, które przyniosły mu sławę i majątek

  Barokowy malarz, Peter Paul Rubens, obrazy malował w dużej mierze na zamówienie. Prócz talentu i szczęścia, dysponował też zdolnościami dyplomatycznymi i urokiem osobistym, co sprawiało, iż w życiu towarzyszyło mu powodzenie (również finansowe). To zaś przekładało się na przedstawiany w jego sztuce świat: barwny i radosny. Oto największe dzieła Rubensa.

  KatK
 • Rusza Allegro Prize 2021 - międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych

  Rusza Allegro Prize 2021 - międzynarodowy konkurs dla artystów sztuk wizualnych

  Już 8 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Allegro Prize, który ma na celu wsparcie i promocję sztuk wizualnych. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji to 50 tys. złotych, oprócz tego Allegro zorganizuje specjalne webinary, które przedstawią założenia Allegro Prize i obszary wsparcia. Jury przyzna również 10 wyróżnień. Dodatkowo, sylwetki i twórczość zwycięzców oraz osób wyróżnionych będą publikowane na łamach czasopisma Contemporary Lynx Magazine i na stronie konkursu Allegro Prize.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Włoski artysta sprzedał niewidzialną rzeźbę za 15 tysięcy euro. 'To 'nic' ma wagę'
 • Obrazy Beksińskiego: posępne i mroczne, ale harmonijne pod względem formy dzieła bez tytułu
 • Claude Monet: obrazy, które warto znać

  Claude Monet: obrazy, które warto znać

  Jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu w malarstwie jest francuski malarz, Claude Monet. Obrazy, które wyszły spod jego pędzla, są wręcz kwintesencją kierunku, artysta w swej twórczości stara się uchwycić zmieniającą się rzeczywistość w sposób subiektywny, w szczególności operując światłem i cieniem. Przyjrzyjmy się najciekawszym obrazom Claude'a Moneta.

  KatK
 • Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać

  Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać

  Znani malarze to najczęściej tacy twórcy, z których nazwiskami kojarzą nam się konkretne tytuły i obrazy. Nawet gdy nie jest się koneserem sztuki, wymienienie kilku nazwisk malarzy i malarek, których dzieła po dziś dzień wzbudzają podziw, a ich reprodukcje często zdobią salony czy biura, nie powinno sprawiać problemu. Postaramy się wskazać nazwiska twórców, których po prostu wypada znać.

  KatK
 • Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę

  Vincent van Gogh: obrazy, które przyniosły mu sławę

  Gdy słyszymy nazwisko Vincent van Gogh, obrazy, które przychodzą nam na myśl, to najczęściej martwe natury, na których królują słoneczniki, portrety rudowłosego artysty, bądź pejzaż zatytułowany ''Gwiaździsta noc''. Nie są to jednak jedyne obrazy, namalowane przez tego holenderskiego postimpresjonistę. Przyjrzyjmy się bliżej jego twórczości.

  KatK
 • Salvador Dali: obrazy, które wywierają na odbiorcy niezapomniane wrażenie
 • Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele
 • Sztuka średniowiecza. Najważniejsze cechy, przedstawiciele i przykłady
 • Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy

  Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy

  Znane obrazy to te, które kojarzy każdy z nas i bez trudu jest w stanie je zidentyfikować, podając chociażby ich twórców. Oto kilka najpopularniejszych dzieł powstałych na przestrzeni wieków.

  M. Wołoszyn
 • 'Kosmiczna Madonna' Salvadora Dali spędziła 50 lat w prywatnym salonie. Teraz trafia do sprzedaży
 • Obraz 'Prządka' - arcydzieło Jacka Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę

  Obraz "Prządka" - arcydzieło Jacka Malczewskiego sprzedane za rekordową kwotę

  Nasycony symboliką i namalowany z dbałością o wszelkie szczegóły obraz Jacka Malczewskiego "Pożegnanie z pracownią. Prządka", został sprzedany za rekordową kwotę 6 mln 720 tys. złotych. To najwyższa kwota, jaką zapłacono za obraz tego polskiego artysty. Aukcja odbyła się w Agra-Art w niedzielę 21 marca.

  Aleksandra Chłapińska
Więcej o:

sztuka

 • Supermarket sztuki

  . Dyskomfort jest niczym, gdy chodzi o Picassa. W labiryncie alejek na parterze budynku wielu przyśpiesza kroku. Mijają stoiska urządzone jak galerie. Na ścianach napisy: White Cube, Gagosian, Denise Rene, Lelong, Krugier, Helly Nahmad, Marlborough - to najsławniejsze na świecie galerie sztuki. A w środku

 • Biznes i sztuka na jednym kierunku

  Artyści często mówią o pieniądzach, a biznesmeni o sztuce. To jeden z powodów dla których dwie katowickie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Ekonomiczna połączyły siły. Od października ruszają dwa innowacyjne w skali całego kraju kierunki studiów drugiego stopnia - na styku biznesu

 • Czy wywiad z homoseksualistą to sztuka?

  " kontrowersyjny plakat z papieżem Benedyktem XVI autorstwa czeskiej grupy Guma Guar. Radni uznali wtedy Kronikę za miejsce ważne dla Bytomia, ale zasugerowali, żeby galeria nie była "jednokierunkowa w prezentowaniu sztuki współczesnej". Tym razem wizytę poprzedził wywiad, jaki nowa przewodnicząca komisji Danuta

 • Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

  Czym jest sztuka współczesna? Próbując określić, czym jest sztuka współczesna, najprościej powiedzieć, że jest to twórczość artystyczna powstająca obecnie. Taka definicja jednakże jest mało precyzyjna, z uwagi na niedokładność określenia ''czasy obecne''. Dlatego odpowiadając na pytanie o to, czym

 • Podwórka sztuki

  dla użytkowników, mieszkańców Lublina i gości. Jest to próba nawiązania dyskursu społecznego współczesnej sztuki w tkance miejskiej, w miejscu dotychczas zdegradowanym. Projekt zakłada zaanektowanie tego miejsca na jedną, ale różnorodną medialnie, przestrzeń działań artystycznych - wyjaśnia kurator Jan Gryka. W

 • Nowe centrum sztuki w Radomiu

  Pomieści zbiory sztuki drugiej połowy XX wieku i najnowszej należące do Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (oddziału Muzeum Okręgowego im. Jacka Malczewskiego). Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" będzie podlegać zarządowi województwa mazowieckiego i znajdzie się w starej elektrowni w

 • Kradzież dzieł sztuki w Zurychu

  dokonano w spokojnej ósmej dzielnicy położonej nad wschodnim brzegiem jeziora Zurich. Dystrykt Znany jest z kilku pokaźnych kolekcji malarskich, miedzy innymi zbiór Emila G. Buehrle, w którego skład wchodzą dzieła europejskiej sztuki XIX- i XX-wiecznej. To właśnie za tek kolekcji zrabowano obrazy. Trzech

 • W Rosji znikają dzieła sztuki

  upomnieli się po latach historycy i krytycy sztuki na Zachodzie. Skandal wokół kradzieży z Archiwum Architektury i Sztuki wybuchł zaledwie tydzień po ujawnieniu zniknięcia co najmniej 221 eksponatów z petersburskiego Ermitażu - głównie wyrobów jubilerskich. Ich wartość szacuje się na blisko 5 mln dol