Wrocław
-
Noc Muzeów 2023. Do wielu placówek wejdziemy za darmo. Pokazy 3D i warsztaty to nie wszystko
Noc Muzeów 2023 po raz kolejny odbędzie się w wielu miastach Polski. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na zwiedzających czekają liczne atrakcje i możliwość odwiedzenia muzeów, galerii czy instytucji kultury za darmo lub symboliczną opłatą. Kiedy odbędzie się Noc Muzeów?
-
Tak była kręcona "Wielka woda". Nagranie z planu uświadamia skalę projektu - sam basen powstawał osiem tygodni
Netflix podzielił się nagraniem z planu "Wielkiej wody", na którym widać, jak dokładnie wyglądała stworzona na potrzeby serialu scenografia naśladująca ulicę Wrocławia. Ujęcia z drona pokazują, jak zaskakująco duża była to konstrukcja. - To, w jaki sposób została postawiona scenografia, to jak Marek Warszawski to ustawił, było imponujące, zaskakujące i niezwykłe. Myślę, że długo, a może już nigdy nie będę mogła brać udziału w produkcji, która jest zrobiona z takim rozmachem. To było coś wielkiego - zaznaczyła na premierze serialu odtwórczyni roli głównej Agnieszka Żulewska.
-
Dziennikarka z "Wielkiej wody" była wzorowana na młodej Magdzie Mołek
"Wielka Woda" w reżyserii Jana Holoubka i Bartka Ignaciuka to obecnie najchętniej oglądany serial w Polsce na Netfliksie. Chociaż nie jest to dokument, a serial fabularny, to twórcy postarali się o odwzorowanie niektórych bohaterów czy zdarzeń, które wówczas naprawdę się wydarzyły. Takim przykładem jest postać dziennikarki Ewy Rudzik, która wielu przypomina Magdę Mołek.
-
"Wielka Woda". Co naprawdę wydarzyło się we Wrocławiu i co pokazali filmowcy?
5 października na Netfliksie pojawił się serial, o którym mówiło się od miesięcy. Chodzi o "Wielką Wodę" w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka. Serial opowiada o powodzi z 1997 roku, która nawiedziła Wrocław i Dolny Śląsk. Chociaż serial nie jest dokumentem, to twórcy bardzo poważnie podeszli do produkcji i stworzyli ją na kształt fabularnej kroniki.
-
Polsat pokaże dwa programy kabaretowe Neo-Nówki. Oba jeszcze w tym roku
Neo-Nówka to kabaret z ponad dwudziestoletnim stażem, ale takiego roku jeszcze nie mieli. Dzięki skeczowi "Wigilia 2022" pokazanemu w Polsacie mówiła o nich cała Polska. Okazuje się, że stacja planuje jeszcze emisję dwóch programów kabaretu w tym roku.
-
Olivia Newton-John miała związki z Wrocławiem. Jej dziadek zdobył Nobla, dziś wisi tam jego tablica
Aktorka, wokalistka i aktywistka Olivia Newton-John zmarła 8 sierpnia w wieku 73 lat. Fani, którzy od czasów "Grease" byli jej "beznadziejnie oddani", wspominają jej osiągnięcia, ale także pochodzenie.
-
Bogusław Linda o poprawności politycznej w kinie: To jest totalna głupota. Po ch*ja te podziały?
Bogusław Linda rzadko udziela wywiadów, ale jak już to zrobi, to zdecydowanie nie przebiera w słowach i bez ogródek mówi, co myśli. Tak też było podczas 22. Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Aktor porozmawiał z reporterką wrocławskiego Radia RAM i w ciągu kilku minut zdążył przyznać, że jego zdaniem kobiece ruchy w kinie niekoniecznie są pozytywnym zjawiskiem oraz że "nie znosi poprawności politycznej". Oczywiście zrobił to chwilami niecenzuralnie.
-
Jerzy Skolimowski w "IO" czule o prawach zwierząt. "W kinie rzadko się wzruszam" [NOWE HORYZONTY 2022]
Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego to dzieło zrealizowane z miłości do zwierząt - taka deklaracja pada w napisach końcowych. W rzeczywistości "IO" to jednak także obraz stworzony z miłości do Roberta Bressona. Skolimowski postanowił wziąć bowiem na warsztat historię osła opowiedzianą przed ponad pięćdziesięcioma laty przez francuskiego mistrza i stworzyć własną wariację na jej temat.
-
Wrocławski stadion to studnia bez dna. Nawet do koncertu Podsiadły trzeba dopłacić dwa miliony
"To, że dopłacamy do koncertu z miejskiej kasy, przy pełnym stadionie, nie jest dla mnie normalne" - napisał wrocławski radny Robert Grzechnik, który ujawnił, że Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia złożył wniosek o przyznanie ponad dwóch milinów złotych na pokrycie kosztów organizacji koncertu Dawida Podsiadły. Nie od dziś wiadomo, że stadion na siebie nie zarabia i miasto tylko do niego dopłaca.
-
Nowe Horyzonty 2022. We Wrocławiu rozpoczyna się święto kina. Co w programie?
22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty rozpoczyna się już w czwartek. Kinomani, którzy przybędą do Wrocławia, będą mogli wybierać spośród 271 filmów. Wydarzenie będzie jednak otwarte także na osoby, które nie dadzą rady dotrzeć do stolicy Dolnego Śląska - festiwal odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej.
-
Był "mistrzem drugiego planu". Jego śmierć wciąż pozostaje zagadką
-
Z ofiar stali się sprawcami. Jeden "odcinał głowy", drugi zacierał ślady
-
Dlaczego nic nam nie zastąpi festiwalu z muzyką na żywo. Co lubimy w nich najbardziej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Vega pokazał zwiastun filmu o Putinie. "Uwolnił się od grawitacji naszej planety"
-
Omar Sy pożegnał Philippe'a Pozzo di Borgo. Na podstawie historii jego życia nakręcili "Nietykalnych"
- Odróżniasz mniszka lekarskiego od mlecza? Ciekawe, czy poznasz rośliny na zdjęciu!
- To quiz wiedzy ogólnej na literę G. Tylko erudyci zdobędą 10/10!
- Hanna Śleszyńska w żałobie opublikowała wzruszający wpis. Nie żyje jej były partner Jacek Brzosko
- Ed Sheeran po koncercie zaprosił fanów na kanapki. "Na mój koszt"
- Polskie kino bawi, wzrusza i podbija świat. Zobacz najlepsze polskie produkcje w serwisach CANAL+
-
Noc Muzeów 2022 - Wrocław. Które instytucje biorą udział w wydarzeniu? [LISTA]
Noc Muzeów to wydarzenie, na które czekają wszyscy miłośnicy sztuki i nie tylko. Dowiedz się, kiedy w tym roku Noc Muzeów odbędzie się we Wrocławiu. I sprawdź, jakie instytucje wezmą w niej udział.
-
TVP straciła monopol. Gdy chcieli zamknąć Echo, ludzie wyszli na ulice. Zdecydował Tsubasa
Studio na dachu budynku, relacje z wojny na Bliskim Wschodzie, prezydent na żywo odpowiadający na pytania widzów - to nie współczesna ramówka kanału telewizyjnego, a pierwszego prywatnego w Polsce, PTV Echo. Wystarczył pomysł i nadajnik na wrocławskim akademiku.
-
American Film Festival 2021. Pięć filmów, które trzeba zobaczyć
Wielkimi krokami zbliża się 12. edycja American Film Festival. Wrażeń w tym roku na pewno nie zabraknie - program wydarzenia wręcz pęka w szwach. By pobudzić Waszą ciekawość i ułatwić wybory, zebraliśmy tytuły, na które według nas szczególnie warto zwrócić uwagę.
-
Wrocław. Remont Panoramy Racławickiej dobiega końca. Ponowne otwarcie już 27 lipca
Dobiega końca trzeci etap modernizacji Panoramy Racławickiej. Koszt remontu budynku, w którym znajduje się słynne dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wyniósł ponad 29 milionów złotych. Choć prace modernizacyjne zakończą się we wrześniu, to już w ostatnim tygodniu lipca Panorama zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.
-
Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Naruszenie moich praw"
"Jestem daleka od jakichkolwiek form agresji, szykanowania czy obrazy kogokolwiek" - napisała autorka grafiki, która została zarekwirowana z wrocławskiej pizzerii w sprawie obrazy uczuć religijnych. - Ta sytuacja boli, bo nie rozumiemy się jako społeczeństwo i nie rozróżniamy sztuki od prawdziwego obrazoburstwa - podkreśliła artystka.
-
Berlin. Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. W bagażu noblistki szukano bomby
"Swietłana Aleksijewicz miała przylecieć do Wrocławia wczoraj przed północą. Późnym wieczorem dowiedzieliśmy się, że została zatrzymana na lotnisku w Berlinie, podobno dlatego, że miała przy sobie bombę" - czytamy na facebookowej stronie Fundacji Olgi Tokarczuk.
-
Wrocław. Z Manhattanu do gabinetu stomatologicznego. Kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala odnaleziona
"Szukamy kobiety ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala!" - kilka dni temu informowało Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kobieta znalazła się zaledwie po trzech godzinach od publikacji ogłoszenia. Wiadomo, gdzie jest i co teraz robi.
-
Tajemnicza brunetka na wrocławskim Manhattanie. Kim jest kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala?
Muzeum Architektury we Wrocławiu szuka kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala, które wykonane zostało latem 1982 roku. "Po niemal czterdziestu latach, chcemy wreszcie wyjaśnić tę zagadkę" - pisze w komunikacie placówka. Pracownicy muzeum mają nadzieję, że z pomocą mieszkańców uda im się dowiedzieć, kim jest tajemnicza mieszkanka wrocławskiego Manhattanu.
-
"Zaraza". Film o epidemii we Wrocławiu chciał robić Wajda. Zrobił go reżyser "Kogla-mogla"
Agent wywiadu, który z zagranicy przywleka do Wrocławia ospę prawdziwą. Specjaliści, którzy na początku nie przyjmują do wiadomości, że to ta choroba. Kolejne przypadki i w końcu decyzja: odcinamy miasto. W filmie "Zaraza" lekarza, który walczy z epidemią, gra Tadeusz Borowski, ale to wydarzyło się naprawdę.
-
Przez dwa miesiące 1963 roku Wrocław był zamkniętym miastem. Tak walczyli z epidemią ospy prawdziwej
Przez dwa letnie miesiące 1963 roku nikt nie mógł przyjechać do Wrocławia ani wyjechać z miasta. O zamkniętym mieście, a także tym, jak wpłynęło to na relacje między ludźmi, opowiada "Zaraza" Jerzego Ambroziewicza. Publikujemy fragment tej reporterskiej opowieści.
-
Sylwester "Wrocław Respect" - jakie gwiazdy wystąpią na miejskim sylwestrze we Wrocławiu?
We Wrocławiu już kilka dni temu zakończyło się montowanie sceny, na której wystąpią wokaliści i zespoły w ramach miejskiego sylwestra. Nowy Rok we Wrocławiu przywitają m.in. Ewa Farna i DJ Gambit.
-
Dawid Podsiadło ogłasza dwa koncerty: "małostadionowa" trasa we Wrocławiu i Gdańsku
Dawid Podsiadło, po wspólnym koncercie z Taco Hemingwayem na Stadionie Narodowym w Warszawie, postanowił ruszyć na podbój innych aren. Artysta ogłosił dwa duże koncerty, które odbędą się na stadionach we Wrocławiu i w Gdańsku.
-
Setki ludzi pod wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. To kolejka po wejściówki na spotkanie z Olgą Tokarczuk
20 października Olga Tokarczuk spotka się z czytelnikami w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Będzie to pierwsze wydarzenie w Polsce z udziałem pisarki, odkąd została laureatką literackiej Nagrody Nobla. W celu odebrania darmowych wejściówek pod NFM-em ustawiła się imponująca kolejka.