Materiał promocyjny

Dlaczego nic nam nie zastąpi festiwalu z muzyką na żywo. Co lubimy w nich najbardziej?

Ogromna dawka energii i niezwykłe koncerty. OFF Festival po raz kolejny zawładnie latem Katowicami. Od 4 do 6 sierpnia będzie to miasto muzyki. Na czterech scenach wystąpią artyści znani, nieoczywiści i oryginalni. Jedna z najważniejszych polskich i europejskich imprez muzycznych to potężna dawka rocka, rapu, elektroniki, hardcore, psychodelii, ale i k-popu czy noise’u. Tegoroczny OFF Festival odbędzie się m.in. pod znakiem nowej muzyki brytyjskiej – wśród artystów pojawi się King Krule! Na OFFie zobaczycie też gwiazdę amerykańskiego rapu Pusha T i legendę shoegaze’u - Slowdive!

Czas pandemii pokazał, jak cudownym darem jest wspólne przeżywanie muzyki. Tego fanom najbardziej brakowało. Poczucia wspólnoty, ogromnej energii płynącej ze sceny od artystów i tej, którą dzieli się z publicznością. Rytmy łączą, porywają do tańca, poruszają serca i umysły. Katowice to od kilkunastu lat miejsce szczególne na letniej mapie Polski. Tam bije serce muzyki.

W urokliwej Dolinie Trzech Stawów staną cztery sceny – Scena Główna Perlage, Scena Leśna Czujesz Klimat? Rossmann, Sena Eksperymentalna BUH i Scena T Tent mBank & VISA . Festiwalowy line-up to headlinerzy King Krule, Slowdive i Pusha T, a także m.in. Spiritualized, Panda Bear & Sonic Boom, OFF!, The Staples Jr. Singers, Melody’s Echo Chamber, Balming Tiger, Homixide Gang, Mandy, Indiana, Special Interest, Calibro 35, Gurriers, Big Joanie, Dreya Mac. Będzie muzyka z całego świata, m.in. z Korei, Japonii, Ugandy, Turcji, Kolumbii, Meksyku, Nigerii i Australii.

Bilety na OFF Festival Katowice są jeszcze dostępne na stronie festiwalu. Można wybierać między trzema wariantami – karnetami obejmującymi trzy koncertowe dni od 4 do 6 sierpnia oraz biletami jednodniowymi na wybrany termin. Karnety można kupić na same koncerty lub wraz z pobytem na polu namiotowym – w tym przypadku zanurzenie w festiwalu będzie na 100 proc.

Muzyka na cztery sceny – moc i bunt

OFF Festival to muzyczna radość na żywo, której nie doświadczy się nigdy słuchając streamingu. Tu rodzą się nowe fascynacje, bo OFF co roku zgaduje w lot i wyprzedza oczekiwania odbiorców. Jest muzyczny bunt i klasyka połączona z awangardą. Ogromną wartością jest Dolina Trzech Stawów, gdzie odbywa się OFF. Jest częścią Katowickiego Parku Leśnego, niezwykle pięknego miejsca, zielonej ostoi; tu doskonale się odpoczywa.

OFF Festival to impreza zorganizowana z rozmachem, choć jednocześnie kameralna i jednocząca. Można swobodnie i bez pośpiechu przemieszczać się między czterema festiwalowymi scenami – Główną, Leśną, Eksperymentalną i T-Tent. Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej – Rossmann, Sceny Eksperymentalnej – BUH a Partnerami Sceny T-Tent mBank & VISA.
Przenosimy się więc myślami do sierpniowych Katowic i Doliny Trzech Stawów. Czego tam posłuchamy? Oto krótki przegląd, który do końca nie wyczerpuje tematu. Tak na zaostrzenie muzycznego apetytu. Będą świeże, nowe rzeczy, zespoły, które dopiero się objawiają
w świadomości undergroudowej muzyki, ale już robią hałas, takie jak np. trzy feministki grające punkrocka czyli Big Joanie.

Trzej headlinerzy

W piątek 4 sierpnia na Scenie Głównej Perlage zagra raper z Wirginii Pusha T. Jego płyty nominowane były do Grammy w kategorii Best Rap Album. W 2018 r. został uznany The Best Rapper Alive since 1979 (najlepszym żyjącym raperem od 1979 r.). Pusha T współpracuje m.in. z Kanye Westem czy Pharrellem Williamsem.

5 sierpnia na Scenie Głównej Perlage pojawią się Slowdive, czyli pora na shoegaze. Brytyjski kwintet grał już na OFF Festivalu w 2014 r. Od tamtego czasu panowie wydali świetną płytę pt. „Slowdive” (2017), a w tym roku celebrują 30. urodziny kultowego albumu „Souvlaki”. Zespół zagra dawne przeboje i zahipnotyzuje nowymi piosenkami.

Trzeciego festiwalowego dnia na Scenie Głównej Perlage wystąpi King Krule. Brytyjczyk to artysta kultowy, który czaruje niepokojącą atmosferą, szorstkim czasem brzmieniem i no-wave’owym nihilizmem. King Krule swoimi utworami oddaje atmosferę współczesnego Londynu. Jest oryginalny, nie daje się zaszufladkować. Porusza się między indie rockiem, folkiem a jazzową balladą. W czerwcu ukaże się jego nowy album pt. „Space Heavy”, a już w sierpniu King Krule zagra w Dolinie Trzech Stawów.

Brytyjska energia i muzycy ze świata

Alternatywną muzykę z Wielkiej Brytanii na festiwalu będzie reprezentować również joe unknown. To pochodzący z Glasgow producent muzyczny, który łączy różne gatunki, przez grime i punk po drum’n’bass. Z londyńskiej sceny muzycznej jest raperka Dréya Mac, która także tańczy i występuje w klipach kolegów, m.in. Stormzy’ego czy Dua Lipa. Dréya Mac zaczęła swą muzyczną drogę od TikToka, a jej fanką została już na początku m.in. Rihanna.

Kosmicznych doznań zapewni występ Spiritualized. Brytyjczycy są idealnym zespoleniem sprzeczności, potrafią jednocześnie upraszczać i komplikować brzmienia. Twórcy space rocka z Jasonem Pierce’em zagrają utwory ze swojego dziewiątego już albumu pt. „Everything Was Beautiful”, który wydali wiosną 2022 roku i swoje starsze kawałki. To psychodeliczna wolność, która wspaniale zabrzmi w Dolinie Trzech Stawów.

Na OFF Festivalu wystąpią też m.in.: grający mroczny trap Homixide Gang z Atlanty; Mandy, Indiana – kwartet z Manchesteru, który elektryzuje i hipnotyzuje transowymi brzmieniami podczas miksowania industrialu z noise rockiem czy undergroundowym techno; kanadyjski kwartet Special Interest, który „gatunkom muzycznym się nie kłania” czy włoska grupa Calibro 35, która inspirując się starymi soundtrackami tworzy rzeczy niezwykłe.

Publiczność OFF Festivalu usłyszy też m.in. turecką wokalistkę Gaye Su Akyol, Japonkę Haru Nemuri, a meksykańska grupa Son Rompe Pera połączy cumbię z punkiem i teleportuje wszystkich na przedmieścia Mexico City. Po raz pierwszy OFF będzie gościć k-pop – szalona i bardzo energetyczna grupa Balming Tiger rozrusza publiczność.

Jedyny taki festiwal

Wszystko zaczęło się w 2006 r. „Puszczam muzykę z kolekcji kaset tylko bardzo głośno, czyli razem z moją żoną, Anką, organizujemy pierwszy OFF Festival. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo” – tak Artur Rojek wspomina początek wielkiego, muzycznego zamieszania, na które zjeżdżają dziesiątki tysięcy fanów muzyki. Pierwszy weekend sierpnia należy teraz do OFF Festival. Impreza powstała w Mysłowicach, bo to miasto lidera ówczesnego zespołu Myslovitz, czyli Artura Rojka.

Czwarta edycja festiwalu z 2009 r. była jednocześnie ostatnią w Mysłowicach. Na pożegnanie brzmienie było eklektyczne i wspaniałe, czyli m.in. noise, punk, indie pop, jazz, metal, rap. Następna odsłona festiwalu odbyła się w Katowicach.

OFF Festival jest świętem muzycznej różnorodności. Daje unikatową okazję, by odetchnąć pełną piersią podczas plenerowych koncertów i dzielić z innymi swoje muzyczne pasje. Dyrektor artystyczny festiwalu Artur Rojek zaprasza najjaśniejsze, współczesne gwiazdy i klasyków, takich jak np. ubiegłoroczny headliner - Iggy Pop, ikona muzyki punkowej i rockowej.

OFF Festival z roku na rok rośnie w artystyczną siłę. Przy organizacyjnym rozmachu daje jednocześnie szansę na bardzo osobisty kontakt z muzyką. Już w 2011 r. zdobył prestiżową nagrodę European Festival Award. W 2019 r. znalazł się na liście dziesięciu najlepszych festiwali muzycznych w Europie przygotowanej przez „Guardiana”. Na scenach OFF Festivalu działy się rzeczy niezwykle. Tam połączyły się siły Mitch & Mitch i Zbigniewa Wodeckiego, co zaowocowało nowym genialnym projektem muzycznym. Ten muzyczny, sierpniowy weekend w Dolinie Trzech Stawów też zapowiada się wyjątkowo.

Materiał promocyjny: FUNDACJA INDEPENDENT/OFF FESTIVAL 2023