film dokumentalny
-
Helios Sport prezentuje "Biegiem do kina". Dwa niezwykle filmy dokumentalne
15 czerwca, w ramach projektu Helios Sport, w kinach sieci Helios zaprezentowane zostaną filmy "Barkley bez litości" oraz "Biegając po dachu świata".
-
Filmy o rekinach - strach przed stereotypem, czy prawdziwe historie przeniesione do kina?
Filmy o rekinach od zawsze budzą wiele emocji, które potrafią sięgnąć zenitu. Rekiny doskonale wpisują się w konwencję horroru. Czy atak drapieżnika podobnie, jak atak zombie to tylko zwykła historia z dreszczykiem, a może krzywdzący obraz niezwykłych zwierząt, dla których człowiek jest największym zagrożeniem?
-
Scenarzysta "House of Cards" kręci film o okrucieństwach w Buczy
Według oficjalnej strony Rady Najwyższej Ukrainy, scenarzysta i reżyser popularnego amerykańskiego serialu polityczno-dramatycznego "House of Cards" Beau Willimon kręci dokument o okrucieństwach w ukraińskiej Buczy, których dopuścili się Rosjanie.
-
TVP wyemituje dokument o tym, "kto naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza". Wskazuje na "polityków PO"
- Polityczna historia Pawła Adamowicza i bratobójcza walka. Czyli to jak przez lata prezydent Gdańska zwalczany był przez polityków Platformy Obywatelskiej i sprzyjające im media. Kto tak naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza? - tak film o tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska zapowiedziano w środę na antenie TVP Info. "Jesteś mechanizmem niszczącym..." zostanie wyemitowany w piątek o 20 w TVP1 i TVP Info.
-
Nowe pokolenie zakonnic zaczyna się buntować wobec skostniałej hierarchii kościelnej. Tak to wygląda od środka
"Kościół w ogóle nie szanuje kobiet, tylko udaje, że to robi. (...) To dla mnie nie do pojęcia, że kobieta idzie do klasztoru. Mężczyznę bym zrozumiała, kobietę nie" - mówi matka jednej z bohaterek serialu dokumentalnego "Zakonnice". Wiadomość o tym, że jej dziecko wstępuje do klasztoru, przyjęła z dużym sprzeciwem; jak wielu rodziców kobiet decydujących się na podobny krok. Pani Bożena swoją córkę Kingę jednak "odzyskała", bo ta zdecydowała się wystąpić z zakonu. Na podobny krok decyduje się coraz więcej osób.
-
Produkcje dokumentalne o polskim Kościele
W ostatnich latach tematyka związana z Kościołem katolickim i tajemnicami tej instytucji coraz bardziej interesuje dociekliwych filmowców czy autorów książek. Również polscy twórcy decydują się zaglądać głębiej i szukają odpowiedzi na pytania o to, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskiego Kościoła. Oto garść filmów dokumentalnych, które dostarczają w tej kwestii wielu informacji.
-
Najgłośniejsze filmy o zakonnicach. Co oglądać?
Nie jest łatwo nakręcić wciągający film o życiu zakonnic, który przyciągnie uwagę szerokiej publiczności. Niektórzy twórcy próbują podejść do sprawy z przymrużeniem oka i kręcą komedie takie jak "Zakonnica w przebraniu" z Whoopi Goldberg w roli głównej czy "Pośród ciemności" Pedro Almodovara, a inni stawiają na przejmujące dramaty takie jak "Wątpliwość" z Meryl Streep.
-
Selma Blair: "Mówili mi, żebym szykowała się na śmierć". Aktorka pokazuje życie z chorobą
Selma Blair w 2018 roku ujawniła, że choruje na stwardnienie rozsiane. Jej życie z tą chorobą obserwujemy w filmie dokumentalnym "Introducing, Selma Blair", który będzie miał amerykańską premierę w październiku.
-
Śladami Kruka. "Przewodnik po Podlasiu" i zapowiedź specjalnego dokumentu "Szepty Podlasia"
"Kruk. Czorny woron nie śpi" odkrywa kryminalne tajemnice Podlasia, korzystając z magicznej aury tego regionu. W tym mrocznym kryminale z Michałem Żurawskim w tytułowej roli miejsce akcji ma ogromne znaczenie. "Przewodnik po Podlasiu" i dokument "Szepty Podlasia" to dwa materiały specjalne przybliżające kulturę mieszkańców tego regionu, jego miejsca oraz rolę szeptuch w lokalnej społeczności.
-
"50 tysięcy Rusków gwiżdże na mnie. Powiedziałem: S***synom pokażę!". Do kin wchodzi dokument o Kozakiewiczu
Na igrzyskach w 1976 roku tyczkarz Władysław Kozakiewicz jest murowanym kandydatem do złota, ale na drodze staje niespodziewana kontuzja, a może też brak stadionowego obycia u młodego wówczas zawodnika. Cztery lata później w Moskwie na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale bije rekord świata, wygrywa, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. Dziś do kin wchodzi film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza".
-
Uczestnicy Open'era wściekli na organizatorów. "Wygnani na szczere pole", a potem "sprzeczne komunikaty"
-
Open'er 2022. Dua Lipa i Megan Thee Stallion komentują odwołanie koncertów. "Jestem zdruzgotana"
-
Open'er Festival 2022. Czy będzie zwrot biletów za odwołane koncerty? Jest odpowiedź organizatorów
-
Patrycja Markowska: Nie jestem tylko wokalistką. Płacę w tym kraju podatki i mam prawo powiedzieć, co mnie boli
-
"Titanic" wraca na ekrany. Kiedy zobaczymy nową wersję kultowego dzieła?
- Film na faktach: Netflix ma bogatą ofertę filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami
- Open'er Festival 2022. Megan Thee Stallion mówiła o nożowniku na scenie. Policja dementuje
- Open'er wznowiony - ale bez kluczowych koncertów. Odwołane występy Dua Lipy, Megan The Stallion
- Open'er Festival. Co dalej z koncertami? Organizator: Planujemy wznowić, czekajcie na komunikaty
- Czas na ekstremalny i maglowanie z wiedzy ogólnej. Dacie radę?
-
Filmy Netflixa 2021 - sprawdź najnowsze propozycje od streamingowego giganta
Filmy Netflixa 2021 to morze propozycji. Wybór tytułów na popularnej platformie może przytłoczyć. Sprawdź, które filmy wyprodukowane przez Netflixa w 2021 roku warto obejrzeć i dlaczego.
-
Tina Turner kończy karierę. Pożegna się z fanami filmem dokumentalnym
Tina Turner zdecydowała się na zakończenie swojej kariery. Pożegnaniem legendarnej wokalistki z fanami będzie najnowszy film dokumentalny na temat jej życia, który pojawi się w HBO GO pod koniec marca. Opowie w nim o swojej trudnej przeszłości, nie pomijając najtrudniejszego tematu - przemocy domowej, której doświadczała ze strony męża.
-
Nazwali go "najpiękniejszym chłopcem na świecie", 50 lat później wspomina: "Koszmar". Pierwsze dokumenty MDAG
W 2021 roku, wzorem poprzedniej edycji, Millennium Docs Against Gravity będzie podzielone na dwie części. Najpierw odbędzie się część kinowa w siedmiu miastach, następnie widzowie będą mogli zobaczyć część filmów z tegorocznego programu online na platformie mdag.pl. Jednym z pierwszych ogłoszonych właśnie tytułów jest "Najpiękniejszy chłopiec na świecie".
-
Gratka dla fanów filmów dokumentalnych (i nie tylko). W grudniu rusza VOD.MDAG.PL
"Wirtualny dom kina dokumentalnego i art-house'owych fabuł" - tak twórcy mówią o serwisie VOD.MDAG.PL. Mają tam być zaprezentowane najwyższej klasy filmy dokumentalne z całego świata oraz wyjątkowe filmy fabularne. Całoroczna platforma rusza 18 grudnia.
-
Kręcili w szpitalach Wuhan bez zgody i wiedzy zarządów. Powstał niezwykły dokument o epidemii - "76 dni"
23 stycznia 2020 roku Chiny odcięły 11-milionowy Wuhan, by walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Film dokumentalny "76 dni" opowiada o ludziach, którzy na początku roku znaleźli się w centrum pandemii, której nie udało się opanować do dzisiaj.
-
Ból Zuzi porównują do parzenia wrzątkiem. Dokument "Efekt motylka" rozrywa serce, ale i przywraca wiarę w ludzi
Kilka lat temu akcja internautów dała Zuzi Machecie szansę na drugie życie. Udało się sfinansować kosztowne leczenie w USA, bez którego waleczna dziewczynka mogłaby nie przetrwać. "Efekt motylka", dokument w reżyserii Jarosława Szmidta, pokazuje kulisy zmagań Zuzi z nieuleczalną chorobą, która powoduje bezustanny ból, porównywalny do parzenia wrzątkiem. Trudno sobie ten ból wyobrazić, jednak za sprawą filmu Szmidta można z nim stanąć oko w oko wraz z Zuzią i jej rodziną - i jest to trudne starcie.
-
Dokument o Kozakiewiczu na WFF. Zobacz zwiastun
12 października w Konkursie Filmów Dokumentalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się premierowy pokaz filmu w reżyserii Ksawerego Szczepanika "Po złoto". To historia kariery sportowej tyczkarza, mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata Władysława Kozakiewicza.
-
Reportaż "Czy Bóg wybaczy siostrze Barnadetcie" wstrząsnął Polską, teraz powstał film dokumentalny [ZWIASTUN]
10 kwietnia 2014 roku w "Dużym Formacie" ukazuje się reportaż Justyny Kopińskiej zatytułowany "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?". Po tę wstrząsającą historię sięgnęli też dokumentaliści. Dwugodzinny film "Dzieci siostry Bernadetty" będzie można zobaczyć w październiku w CBS Reality.
-
Sylwester Latkowski znów kręci z TVP Info. Tym razem ma pokazać "nieznane dotychczas nagrania" ws. Amber Gold
Sylwester Latkowski, którego dokument "Nic się nie stało" miał premierę w TVP w tym roku, teraz zapowiada film o Amber Gold: Mam dziesiątki nagrań z tamtych czasów, czas wrócić do tamtej sprawy.
-
Grand Prix Millenium Docs Against Gravity wręczone. "Film spodobał się nam wszystkim bez wyjątku"
Znamy laureata Gran Prix 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda powędrowała do Iryny Tsilyk za film "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza".
-
Filmy dokumentalne - najlepsze produkcje Netflixa i HBO GO. Które z nich warto obejrzeć?
Filmy dokumentalne poruszają różne tematy. Ich reżyserzy probują jednak pokazać głębie problemu, sedno spraw, świat takim, jakim jest naprawdę. Wśród wielu produkcji Netflixa i HBO GO warto zwrócić uwagę na kilka i dopisać do listy "do obejrzenia". Które filmy dokumentalne warto obejrzeć?
-
Filmy o kosmosie - najlepsze filmy o wszechświecie, które trzeba zobaczyć
Filmy o kosmosie zainteresują małych i dużych odbiorców. Kosmiczny motyw wykorzystują zarówno twórcy wielkich hollywoodzkich produkcji, jak i reżyserowie skromnych dokumentów oraz filmów dla dzieci. Które filmy o kosmosie są najlepsze? Jakie pozycje warto znać?
-
Filmy o rasizmie. Dramaty, biografie i filmy dokumentalne, które trzeba obejrzeć
Filmy o rasizmie to nie tylko filmy dokumentalne czy biograficzne, ale też dramaty i horrory. Walka o prawa człowieka, równość i szacunek, to nadal aktualne tematy, które pojawiają się również na małym i dużym ekranie, w różnych gatunkach. Które produkcje poruszajace temat rasizmu warto obejrzeć?