film dokumentalny

 • Helios Sport prezentuje 'Biegiem do kina'. Dwa niezwykle filmy dokumentalne
 • Filmy o rekinach - strach przed stereotypem, czy prawdziwe historie przeniesione do kina?

  Filmy o rekinach - strach przed stereotypem, czy prawdziwe historie przeniesione do kina?

  Filmy o rekinach od zawsze budzą wiele emocji, które potrafią sięgnąć zenitu. Rekiny doskonale wpisują się w konwencję horroru. Czy atak drapieżnika podobnie, jak atak zombie to tylko zwykła historia z dreszczykiem, a może krzywdzący obraz niezwykłych zwierząt, dla których człowiek jest największym zagrożeniem?

  Karolina Klimek
 • Scenarzysta 'House of Cards' kręci film o okrucieństwach w Buczy

  Scenarzysta "House of Cards" kręci film o okrucieństwach w Buczy

  Według oficjalnej strony Rady Najwyższej Ukrainy, scenarzysta i reżyser popularnego amerykańskiego serialu polityczno-dramatycznego "House of Cards" Beau Willimon kręci dokument o okrucieństwach w ukraińskiej Buczy, których dopuścili się Rosjanie.

  Marta Korycka
 • TVP wyemituje dokument o tym, 'kto naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza'. Wskazuje na 'polityków PO'

  TVP wyemituje dokument o tym, "kto naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza". Wskazuje na "polityków PO"

  - Polityczna historia Pawła Adamowicza i bratobójcza walka. Czyli to jak przez lata prezydent Gdańska zwalczany był przez polityków Platformy Obywatelskiej i sprzyjające im media. Kto tak naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza? - tak film o tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska zapowiedziano w środę na antenie TVP Info. "Jesteś mechanizmem niszczącym..." zostanie wyemitowany w piątek o 20 w TVP1 i TVP Info.

  oprac. Karolina Kraushar
 • Nowe pokolenie zakonnic zaczyna się buntować wobec skostniałej hierarchii kościelnej. Tak to wygląda od środka

  Nowe pokolenie zakonnic zaczyna się buntować wobec skostniałej hierarchii kościelnej. Tak to wygląda od środka

  "Kościół w ogóle nie szanuje kobiet, tylko udaje, że to robi. (...) To dla mnie nie do pojęcia, że kobieta idzie do klasztoru. Mężczyznę bym zrozumiała, kobietę nie" - mówi matka jednej z bohaterek serialu dokumentalnego "Zakonnice". Wiadomość o tym, że jej dziecko wstępuje do klasztoru, przyjęła z dużym sprzeciwem; jak wielu rodziców kobiet decydujących się na podobny krok. Pani Bożena swoją córkę Kingę jednak "odzyskała", bo ta zdecydowała się wystąpić z zakonu. Na podobny krok decyduje się coraz więcej osób.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Produkcje dokumentalne o polskim Kościele

  Produkcje dokumentalne o polskim Kościele

  W ostatnich latach tematyka związana z Kościołem katolickim i tajemnicami tej instytucji coraz bardziej interesuje dociekliwych filmowców czy autorów książek. Również polscy twórcy decydują się zaglądać głębiej i szukają odpowiedzi na pytania o to, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami polskiego Kościoła. Oto garść filmów dokumentalnych, które dostarczają w tej kwestii wielu informacji.

  Materiał partnera
 • Najgłośniejsze filmy o zakonnicach. Co oglądać?

  Najgłośniejsze filmy o zakonnicach. Co oglądać?

  Nie jest łatwo nakręcić wciągający film o życiu zakonnic, który przyciągnie uwagę szerokiej publiczności. Niektórzy twórcy próbują podejść do sprawy z przymrużeniem oka i kręcą komedie takie jak "Zakonnica w przebraniu" z Whoopi Goldberg w roli głównej czy "Pośród ciemności" Pedro Almodovara, a inni stawiają na przejmujące dramaty takie jak "Wątpliwość" z Meryl Streep.

  Materiał partnera
 • Selma Blair: 'Mówili mi, żebym szykowała się na śmierć'. Aktorka pokazuje życie z chorobą
 • Śladami Kruka. 'Przewodnik po Podlasiu' i zapowiedź specjalnego dokumentu 'Szepty Podlasia'

  Śladami Kruka. "Przewodnik po Podlasiu" i zapowiedź specjalnego dokumentu "Szepty Podlasia"

  "Kruk. Czorny woron nie śpi" odkrywa kryminalne tajemnice Podlasia, korzystając z magicznej aury tego regionu. W tym mrocznym kryminale z Michałem Żurawskim w tytułowej roli miejsce akcji ma ogromne znaczenie. "Przewodnik po Podlasiu" i dokument "Szepty Podlasia" to dwa materiały specjalne przybliżające kulturę mieszkańców tego regionu, jego miejsca oraz rolę szeptuch w lokalnej społeczności.

  inf. prasowa, opracowała Marta Korycka
 • '50 tysięcy Rusków gwiżdże na mnie. Powiedziałem: S***synom pokażę!'. Do kin wchodzi dokument o Kozakiewiczu

  "50 tysięcy Rusków gwiżdże na mnie. Powiedziałem: S***synom pokażę!". Do kin wchodzi dokument o Kozakiewiczu

  Na igrzyskach w 1976 roku tyczkarz Władysław Kozakiewicz jest murowanym kandydatem do złota, ale na drodze staje niespodziewana kontuzja, a może też brak stadionowego obycia u młodego wówczas zawodnika. Cztery lata później w Moskwie na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale bije rekord świata, wygrywa, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. Dziś do kin wchodzi film "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza".

  oprac. Marta Korycka
Więcej o:

film dokumentalny