Muzyka

 • Złamał jej szczękę, a ona i tak dała koncert. Tina Turner przeszła przez piekło

  Złamał jej szczękę, a ona i tak dała koncert. Tina Turner przeszła przez piekło

  12 nagród Grammy oraz ponad 200 milionów sprzedanych dzieł. Tina Turner to nie tylko oszałamiający głos, który powoduje ciarki i wzruszenie. Stoi za nim kobieta mająca bolesne doświadczenia życiowe. Takie, które ciężko jest wymazać z pamięci. Jednak pokazała światu, że można odrodzić się jak feniks z popiołów. Oto historia muzycznego objawienia drugiej połowy XX wieku.

  werza
 • Sting zaprasza do odsłuchania albumu "The Bridge". "Wszyscy gdzieś utknęliśmy. Potrzebujemy mostu"

  Sting zaprasza do odsłuchania albumu "The Bridge". "Wszyscy gdzieś utknęliśmy. Potrzebujemy mostu"

  - Piosenki na "The Bridge" są pomiędzy miejscami, stanami umysłu, życiem i śmiercią, relacjami. Pomiędzy pandemiami i epokami - politycznymi, społecznymi i psychologicznymi. Wszyscy utknęliśmy w trakcie jakiegoś etapu. Potrzebujemy mostu - opowiada Sting o swojej najnowszej płycie. Pierwszy od pięciu lat materiał z nowymi utworami autorstwa samego artysty ukazał się 19 listopada.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Bruce Liu, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, z albumem wydanym przez Deutsche Grammophon

  Bruce Liu, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, z albumem wydanym przez Deutsche Grammophon

  Deutsche Grammophon wydała album Bruce'a Liu - zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Możemy posłuchać wyboru nagrań dokonanych na żywo w trakcie tego najbardziej prestiżowego na świecie konkursu muzyki klasycznej. Wykonania zostały zarejestrowane i udostępnione przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Dwójką Polskiego Radia (Classic Channel).

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Krystian Ochman wydał debiutancką płytę. Tytuł? Po prostu "Ochman"

  Krystian Ochman wydał debiutancką płytę. Tytuł? Po prostu "Ochman"

  Zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" oraz 58. KFPP w Opolu na szczęście nie kazał na nią zbyt długo czekać. Niespełna rok po wydaniu swojego pierwszego singla Ochman prezentuje płytę, na której znalazło się 11 utworów. Nie mogło zabraknąć na niej takich singli jak "Światłocienie", "Wielkie tytuły", czy "Prometeusz".

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Wróciła. Adele na albumie "30" łamie serca i od razu je składa [PŁYTY TYGODNIA]

  Wróciła. Adele na albumie "30" łamie serca i od razu je składa [PŁYTY TYGODNIA]

  Kiedy w październiku wydała singiel "Easy On Me", wszystkie pozostałe premiery szerokiego nurtu jakby nieco straciły blask. 19 listopada znowu jest w centrum uwagi - Adele po sześciu latach przerwy zaprezentowała kolejny solowy album, "30", który z miejsca zabiera fanów na emocjonalny rollercoaster (i nie bez przyczyny). Do tego w ten weekend wysyp polskich premier - nowe krążki wydali m.in. Sokół, Kuba Więcek i Paulina Przybysz oraz tęskno.

  oprac. Maja Piskadło
 • Michał Urbaniak i Urbanator Days wracają na scenę w Łodzi

  Michał Urbaniak i Urbanator Days wracają na scenę w Łodzi

  Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią jazzman Michał Urbaniak wraz z Urbanatorem wracają na scenę. Kolejna, 14. edycja Urbanator Days odbędzie się w dniach 24-25 listopada w Klubie Wytwórnia w Łodzi, mieście, w którym w 2005 roku zainaugurowano te niezwykłe spotkania muzyczne. Swój udział w tegorocznym wydarzeniu potwierdzili Frank Parker (perkusja), Michael Patches Stewart (trąbka), Mario Forte (jazz Violin&soundpainting) oraz Mika Urbaniak (rap) i Irene Blackman (vocals).

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Andrzej Urny nie żyje. Były muzyk Perfectu i Dżemu zmarł w wieku 63 lat. "Grał w stylu Hendrixa"
 • Dawid Podsiadło zapowiada pierwszy w karierze album live. Premiera już na początku grudnia
 • Justin Bieber przygotowuje światową trasę koncertową. W planach również występ w Polsce
 • Znamy zwycięzców MTV EMA 2021. Wśród laureatów Daria Zawiałow

  Znamy zwycięzców MTV EMA 2021. Wśród laureatów Daria Zawiałow

  MTV Europe Music Awards 2021 już za nami. Na uroczystej gali w Budapeszcie wyłoniono zwycięzców w kilkunastu kategoriach. W rolę gospodyni wcieliła się Saweetie, jedna z największych gwiazd amerykańskiego pop-rapu. W tym roku najwięcej nagród - cztery - zgarnął zespół BTS. Wśród nominowanych nie zabrakło również polskich wykonawców - nagroda w kategorii Best Polish Act trafiła do Darii Zawiałow

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Taylor Swift szarżuje w bitwie o odzyskanie swojej muzyki. Zamiast teledysku nakręciła krótki film

  Taylor Swift szarżuje w bitwie o odzyskanie swojej muzyki. Zamiast teledysku nakręciła krótki film

  Taylor Swift nakręciła krótkometrażowy film do piosenki "All Too Well" z 2012 roku i już dzień po premierze teledysk był najpopularniejszym materiałem na YouTubie. Podobnie było na filmowej platformie Letterboxd, gdzie klip wyreżyserowany przez samą Swift był lepiej oceniany niż np. nagrodzony Oscarem film "Parasite". Po premierze nowego wydania płyty Taylor pobiła też rekordy odtworzeń na Spotify - wszystko w ramach trwającej już kilka lat batalii ze starą wytwórnią o odzyskanie praw do swojej muzyki.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • "Chopin też był uchodźcą". Artyści ze specjalnym wydarzeniem na rzecz migrantów na granicy

  "Chopin też był uchodźcą". Artyści ze specjalnym wydarzeniem na rzecz migrantów na granicy

  "Chopin też był uchodźcą" to hasło przewodnie specjalnego wydarzenia słowno-muzycznego, które odbędzie się 16 listopada w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie. Organizatorzy zapowiadają, że dochód z biletów zostanie w całości przeznaczony na cele Grupy Granica, wspierającej obecnie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Podczas koncertu wystąpią m.in. Stanisław Soyka, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Marian Opania.

  mpi
 • Za sprawą tej wytwórni polska alternatywa przemówiła własnym głosem. Premiera kładanki "Sissy Records 2001-2004"

  Za sprawą tej wytwórni polska alternatywa przemówiła własnym głosem. Premiera kładanki "Sissy Records 2001-2004"

  W latach 90. XX wieku polska muzyka alternatywna goniła i naśladowała świat. W XXI wieku przemówiła własnym głosem. Po raz pierwszy można to było usłyszeć na płytach wydawanych przez Sissy Records. Label działający w latach 2001-2004 w strukturach BMG Poland dał początek brawurowym karierom Andrzeja Smolika i Noviki oraz nowy kierunek twórczym poszukiwaniom Artura Rojka, a także pokazał niezwykły potencjał Ścianki, giganta sceny niezależnej. To pod skrzydłami Sissy debiutowali zrewoltowani intelektualiści z Cool Kids of Death.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło