Sztuka

 • Wrocław. Remont Panoramy Racławickiej dobiega końca. Ponowne otwarcie już 27 lipca

  Wrocław. Remont Panoramy Racławickiej dobiega końca. Ponowne otwarcie już 27 lipca

  Dobiega końca trzeci etap modernizacji Panoramy Racławickiej. Koszt remontu budynku, w którym znajduje się słynne dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wyniósł ponad 29 milionów złotych. Choć prace modernizacyjne zakończą się we wrześniu, to już w ostatnim tygodniu lipca Panorama zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.

  oprac. Karolina Mianecka
 • Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Naruszenie moich praw"

  Wrocław. Autorka "aresztowanej" w pizzerii grafiki zabrała głos. "Naruszenie moich praw"

  "Jestem daleka od jakichkolwiek form agresji, szykanowania czy obrazy kogokolwiek" - napisała autorka grafiki, która została zarekwirowana z wrocławskiej pizzerii w sprawie obrazy uczuć religijnych. - Ta sytuacja boli, bo nie rozumiemy się jako społeczeństwo i nie rozróżniamy sztuki od prawdziwego obrazoburstwa - podkreśliła artystka.

  oprac. Magdalena Bojanowska
 • Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
 • Jarosław Kaczyński z kwiatami i fragmentem Ewangelii zniknął. Wcześniej mural został zniszczony
 • Jarosław Kaczyński z bukietem róż na muralu. "Miłujcie się tak, jak Ja was umiłowałem"
 • Gliński nie przedłuży kontraktu dyrektorce Zachęty. Wróblewska kieruję galerią od 2010 r.
 • Artysta, który sprzedał niewidzialną rzeźbę, może mieć kłopoty. Odpowie za plagiat?
 • Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

  Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?

  Sztuka współczesna cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Mamy z nią do czynienia na wielu płaszczyznach, dzięki wciąż rozrastającej się popkulturze. Sztuka współczesna obejmuje nie tylko malarstwo i rzeźbę, ale także grafikę komputerową, komiks, animacje, wizualizacje, kolaże, instalacje i wiele innych form aktywności artystycznej. Sprawdźmy, czym jest sztuka współczesna i gdzie można się z nią zetknąć.

  KatK
 • Krzysztof Warlikowski ze Złotym Lwem weneckiego Biennale. "To nie zwieńczenie kariery"

  Krzysztof Warlikowski ze Złotym Lwem weneckiego Biennale. "To nie zwieńczenie kariery"

  Krzysztof Warlikowski, reżyser teatralny i operowy, otrzymał od weneckiego Biennale Złotego Lwa za całokształt twórczości w dziedzinie teatru. Wyróżnienie wręczono w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji. Warlikowski jest pierwszym Polakiem, do którego trafiła ta nagroda. Jak podkreślił reżyser, Złoty Lew "nie jest dla niego zwieńczeniem kariery, ale zobowiązaniem do dalszej podróży".

  oprac. Maja Piskadło
 • Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Wystawy: Warszawa to miasto, w którym wciąż coś się dzieje

  Stolica Polski jest miejscem, w którym podziwiać można oryginalne i interesujące wystawy. Warszawa to miasto, w którym jest wiele muzeów, z ofertą wystaw stałych i czasowych. Jednakże w Warszawie pojawiają się również światowe projekty, będące ciekawą ofertą nie tylko dla turystów. Sprawdzamy, jakie ciekawe wystawy Warszawa miała bądź ma do zaoferowania.

  KatK
 • Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Andy Warhol: obrazy tworzone z wykorzystaniem techniki sitodruku

  Nie ulega wątpliwości, że jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych i kontrowersyjnych artystów XX wieku był Andy Warhol. Obrazy, które tworzył wykorzystując technikę sitodruku, przyniosły mu sławę oraz liczne rzesze zwolenników i przeciwników. Oto, jakie dzieła Warhola cieszą się niesłabnącą popularnością.

  KatK
 • Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę

  Za jednego z najwybitniejszych holenderskich malarzy bez wątpienia uważany jest Rembrandt. Obrazy, które po sobie pozostawił, charakteryzuje zwłaszcza niezwykle interesujące podejście do światła i cienia. Postaci stworzone przez Rembrandta wyrażają wiele emocji, dlatego nazywany był on ''malarzem duszy''. Oto najciekawsze obrazy Rembrandta.

  KatK
 • Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Muzeum sztuki nowoczesnej: miejsce, w którym poznamy najnowsze trendy i kierunki w sztuce

  Jednym z cieszących się coraz większą popularnością typów muzeów jest muzeum sztuki nowoczesnej. Dzieła sztuki powstałe współcześnie, bądź w niedalekiej przeszłości, wzbudzają duże zainteresowanie zwiedzających. Muzea sztuki nowoczesnej mieszczą się zwykle w dużych miastach. Wśród najbardziej znanych placówek tego typu wymienić można Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku czy Muzeum Guggenheima, a w Polsce krakowski MOCAK czy placówki w Warszawie i Wrocławiu.

  KatK
 • Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki - zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć [definicja, przykłady]

  Dzieła sztuki to wytwory artystyczne, stworzone przez człowieka obdarzonego specyficznym rodzajem wrażliwości oraz odpowiednimi umiejętnościami. Charakteryzują je walory estetyczne, często mają również funkcje użytkowe bądź np. religijne. Mianem dzieła sztuki można określić obraz, rzeźbę, obiekt architektoniczny, utwór muzyczny, literacki i wiele innych wytworów artystycznych. Jakie dzieła sztuki cieszą się największą popularnością?

  KatK
 • Kontrowersje wokół statuy Marilyn Monroe w Palm Springs. "Wychodzisz z muzeum i widzisz majtki"
 • Banksy stracił prawa do dwóch swoich prac. Wszystko przez to, że chce pozostać anonimowy
 • Bartosz Szydłowski uniewinniony. Pierwszy dyrektora teatru oskarżał radny PiS. "Jestem uboższy o ponad cztery lata"

  Bartosz Szydłowski uniewinniony. Pierwszy dyrektora teatru oskarżał radny PiS. "Jestem uboższy o ponad cztery lata"

  Bartosz Szydłowski usłyszał, że Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok Sądu I instancji i całkowicie uniewinnił go od stawianych przez prokuraturę zarzutów. - Jestem uboższy o ponad cztery lata, przez które wenę, siłę i moc tworzenia, musiałem trwonić na rozprawy sądowe, przesłuchania, a przede wszystkim na paraliżujące myślenie o niesprawiedliwości, jakiej doświadczam - komentuje były dyrektor nowohuckiego teatru - Nowej Łaźni. Postępowanie w sprawie niegospodarności rozpoczęto po doniesieniu radnego PiS Adama Kality.

  Marta Korycka
 • Dzień Ojca 2021. Najpiękniejsze życzenia, rymowanki i wierszyki dla ojców
 • Polska - Hiszpania. Piotr Gliński: Mamy dobre relacje, one mogą się rozwijać i zacieśniać
 • Polscy malarze, których nazwiska wypada znać

  Polscy malarze, których nazwiska wypada znać

  Polscy malarze w niczym nie ustępowali i nie ustępują swoim zagranicznym kolegom po fachu, są jednakże zdecydowanie mniej znani poza granicami kraju, niż europejscy czy światowi artyści w Polsce. Okazuje się jednak, że i w ojczyźnie malarstwo polskie nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Oto polscy malarze, których nazwiska wypada znać.

  KatK