II wojna światowa
-
Anna Frank uhonorowana przez Google. 75. rocznica wydania dzienników, które stały się świadectwem Szoa
W sobotę mija 75. rocznica opublikowania "Dziennika Anny Frank". Google postanowił przypomnieć o niezwykłej nastoletniej autorce, która opisała życie swojej rodziny w "tajnym aneksie". Anna Frank zginęła w obozie koncentracyjnym, mając zaledwie 15 lat.
-
Dostała skrzypce od Goebbelsa. Szybko stały się dla niej ciężarem [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Skrzypce Goebbelsa" to opowieść o rozdarciu pomiędzy pasją a brutalnością wojny. Nejiko Suwa - młoda japońska artystka - nie potrafi zapanować nad prezentem od ministra propagandy III Rzeszy. Instrument, który miał scementować przymierze między Japonią a hitlerowskimi Niemcami, szybko staje się dla niej ciężarem. Próbując ujarzmić przeklęte skrzypce, szuka ich poprzedniego właściciela i odkrywa zaskakującą prawdę. Książka ma premierę 18 maja, publikujemy jej fragment.
-
Mając 98 lat, Selma opowiada swoją historię. Bestseller o losach Holenderki, która przeżyła Ravensbrück
Literatura non-fiction, która przenosi nas w czasy II wojny światowej. Książka "Mam na imię Selma" to światowy bestseller o dramatycznych losach Holenderki żydowskiego pochodzenia, która przeżyła Ravensbrück.
-
"Zdążyłam zabrać plecak, pelerynę i poszłam pełna wiary i oddania". Tak łączniczka "Zośki" wspomina wrzesień '39
"'Łączniczka 'Zośki'" to ważny głos w sprawie udziału kobiet w walce w czasie wojny. Bohaterka wspomnień jest dowodem na to, że rola kobiet była nieoceniona i nie ograniczała się jedynie do pomocy, wsparcia i łączności.
-
"Nie płacz, pomyślą, że przejmujesz się Żydami. Irene, ci, którzy żałują Żydów, źle kończą" [FRAGMENT]
Irena Gutówna miała siedemnaście lat, kiedy 1 września 1939 roku wybuchła wojna, która delikatną uczennicę szkoły pielęgniarskiej w Radomiu zmieniła w bohaterkę. W czasie II wojny światowej uratowała dwanaścioro Żydów, w 1982 roku została za to uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Przez wiele lat nikomu nie opowiadała o swoich wojennych losach, aż w końcu spisała je w książce "Ratowałam od Zagłady". Publikujemy fragment jej wspomnień.
-
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wróciły dzieła, który zaginęły w czasie II wojny światowej
Utracone w czasie II wojny światowej rysunki Michała Elwiro Andriollego oraz pastel Teodora Axentowicza powróciły do Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
-
Walka, miłość, rozpacz i samotność. To powieść pełna prawdziwych bohaterów i wydarzeń
"Studnie Norymbergi" to książka o relacji pomiędzy wiedzą historyczną, pamięcią świadków i wyobraźnią kolejnych pokoleń. Wyobraźnią, która jest niezbędnym elementem prawdziwej empatii.
-
II wojna światowa: filmy, które zasługują na szczególną uwagę
Dla twórców kinematografii światowej niewyczerpanym źródłem pomysłów jest II wojna światowa. Filmy wojenne ukazują w sposób fabularny działania wojenne, bądź też skupiają się na wpływie dramatycznych wydarzeń na psychikę człowieka. Najczęściej są to dramaty bądź melodramaty, zdarzają się jednak i filmy przygodowe, a nawet komedie. Oto filmy wojenne, które warto znać.
-
"W Wielkiej Brytanii mówimy o 'najwspanialszym pokoleniu'. Tworzyli je nie tylko mężczyźni, ale i kobiety" - wywiad z A. J. Pearce
Brytyjczycy pokochali tę powieść! Opowiadająca o II wojnie światowej, londyńskim Blitzu i odwadze ludności cywilnej stawiającej czoło niemieckim nalotom "Droga Pani Bird" została uznana za wspaniały hołd oddany ówczesnym kobietom, które imponowały wyjątkowym hartem ducha. W przygotowaniu serial telewizyjny oraz powieściowy sequel. Rozmawiamy z autorką, A. J. Pearce.
-
Czy II wojnie światowej można było zapobiec? Wywiad z Radosławem Wiśniewskim o książce "Apokalipsa 1939. Początek"
Wojnę obronną 1939 roku opisywano już wielokrotnie, jednak książka "Apokalipsa 1939. Początek" autorstwa Radosława Wiśniewskiego, pisarza, poety i krytyka literackiego, wznosi tę dramatyczną opowieść na zupełnie nowy poziom.
-
Open'er 2022. Dua Lipa i Megan Thee Stallion komentują odwołanie koncertów. "Jestem zdruzgotana"
-
Open'er wznowiony - ale bez kluczowych koncertów. Odwołane występy Dua Lipy, Megan The Stallion
-
Margaret Keane nie żyje. Przez lata malowała w piwnicy, a autorstwo obrazów przypisywał sobie jej mąż
-
Open'er Festival. Co dalej z koncertami? Organizator: Planujemy wznowić, czekajcie na komunikaty
-
Finał "Stranger things 4" przeciążył serwery. "Czy tylko mi padł Netflix? Czy innym też?"
- Czas na ekstremalny i maglowanie z wiedzy ogólnej. Dacie radę?
- Open'er 2022. "Jeden zły ruch, jeden taniec zostanie użyty przeciwko tobie". Dziś jednak Dua Lipa rządzi na scenie
- "Minionki: Wejście Gru". Pierdzące bomby, gołe pupy... Minionki można kochać, można nie lubić. Ciągle się sprzedają
- Festiwal filmowy w Karlowych Warach rozpoczęty. O główną nagrodę powalczą trzy polskie produkcje
- "Stranger things". 4. sezon już w całości na Netfliksie. Bracia Duffer strzegli tych odcinków jak nigdy
-
Polska wieś kopie w żydowskich dołach śmierci. "Płuczki" to być może najlepsza książka reporterska minionego roku
Za wykopaną złotą koronkę z żydowskiej szczęki można było kupić papę na nowy dach. A jak dzień był słaby starczyło na torebkę cukierków. Przeczytajcie "Płuczki", być może najlepszą książkę reporterską minionego roku.
-
Polska miała zaledwie dziesięć armat, naprzeciw stanęło 320 czołgów. Publikujemy fragment książki "Potop '39"
Jak wyglądała noc z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku w przygranicznej Jabłonce? Dlaczego kampania, która miała trwać dwa tygodnie i zakończyć się polskim zwycięstwem przerodziła się w trwającą latami wojnę? Na te pytania szuka odpowiedzi autor książki "Potop '39", której fragment przedpremierowo publikujemy.
-
Przeżyli na zgliszczach miasta, bez dostępu do pożywienia i wody... [FRAGMENT]
"Nie umieraj do jutra" to portret warszawskich robinsonów. Książka napisana przez niezłomnego człowieka, który walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku przez kilkadziesiąt dni ukrywał się w ruinach tak jak wielu warszawiaków, którzy mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa nie opuścili swojego miasta.
-
Dywizjon 303 znowu w powietrzu! Amerykańscy historycy o legendarnej polskiej formacji lotniczej [RECENZJA]
Dywizjon 303, a raczej 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki to legenda. Najskuteczniejsza jednostka Aliantów w czasie "Bitwy o Anglię", która podczas bitew powietrznych na pewno zestrzeliła 298 faszystowskich maszyn, prawdopodobnie zniszczyła kolejnych 35, a 22 samoloty trwale uszkodziła. Bohaterowie stawiani podczas wojny za wzór, o których zasługach, tuż po jej zakończeniu taktycznie milczano z politycznych powodów. Których tak naprawdę zdradzono.
-
Spielberg nakręci film o polskim pilocie - na podstawie komiksu DC "Blackhawk"
Zachęcony sukcesem "Player One", Steven Spielberg idzie za ciosem i kolejny raz zabierze się za kino młodzieżowe. Zostanie reżyserem filmu "Blackhawk".
-
Zagadki z czasów II wojny światowej wciąż czekają na rozwiązanie [FRAGMENT POWIEŚCI]
Wiele z tajemnic z czasów II wojny światowej nadal czeka na ujawnienie, rozpalając wyobraźnię łowców skarbów i... pisarzy. W tym Macieja Siembiedy. Wielbiciele historycznych zagadek powinni zapamiętać to nazwisko, bo o autorze właśnie wydanego thrillera "Miejsce i imię" zapewne usłyszą jeszcze nie raz.
-
Weteran II wojny światowej płacze na "Dunkierce". "Czułem się, jakbym tam był" [WIDEO]
Najnowsza produkcja Nolana spodobała się nie tylko krytykom. 97-letni weteran II wojny światowej podarował "Dunkierce" najlepszą rekomendację.