Dar ***

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Młode małżeństwo świeżo po przeprowadzce. Robyn (Rebecca Hall, "Vicky Cristina Barcelona") na razie zajmuje się urządzaniem domu, Simon (Jason Bateman, "Szefowie wrogowie") cieszy się z nowej posady. Pewnego dnia, Simon spotyka Gorda (Joel Edgerton, "Wojownik"), dawnego znajomego ze szkolnych lat. Chociaż Simonowi się to nie podoba, Gordo coraz bardziej wkręca się w jego życie - obdarowuje rodzinę podarkami, szuka okazji do spotkań. Gdy Simon kategorycznie zadecyduje o zakończeniu tej znajomości, Robyn zacznie zastanawiać się, skąd wzięła się gwałtowna reakcja męża. Czy rzeczywiście chodzi o to, że Gordo wydaje się społecznie nieprzystosowanym dziwakiem? A może Simon ukrywa przed nią tajemnicę z przeszłości?

Reżysersko-scenariuszowy debiut Edgertona to bardzo ambitny projekt. Australijczyk zrobił mocno hitchcockowski thriller, który z pozoru przypomina klasyczne filmy o oblężonym domostwie w rodzaju "Przylądka strachu", ale z upodobaniem łamie połowę jego zasad. Przez cały czas można zastanawiać się: czy dany element fabuły zostanie przeprowadzony wedle reguł, czy twórca za chwilę zaskoczy nas niespodziewaną - nawet jeśli mało efektowną - woltą.

Interesujący okazał się również dobór obsady. Edgerton sprawdził się w roli nieśmiałego prześladowcy, choć do tej pory kojarzył się raczej z twardymi cwaniakami. Ponadto, autor wydobył wszystko co najlepsze ze słynącego głównie z komediowego repertuaru Batemana. Czyż jego uśmiech nie wygląda momentami na grymas przyklejony do twarzy psychopaty?

"Dar" to całkiem interesująca propozycja dla fanów thrillerów z półki umiejscowionej tuż pod najwyższą. Rzecz cierpi nieco z powodu swej skromności - "Dar" z powodzeniem mógłby zostać odegrany przez trzyosobową ekipę w teatrze. I może jako spektakl sprawdziłby się jeszcze lepiej.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Dar", horror, thriller, USA 2015, 110 min., reż. Joel Edgerton, występują: Jason Bateman, Rebecca Hall, Joel Edgerton, David Denman, Busy Philipps, Allison Tolman, Katie Aselton, Susan May Pratt

Więcej o: