Brooklyn ***

Pamiętnik Irlandki.

Początek drugiej połowy XX wieku. Eilis (Saoirse Ronan) nie czuje się szczęśliwa w małej irlandzkiej mieścinie. Dziewczyna korzysta z okazji i płynie do USA w poszukiwaniu lepszego życia. Zaczyna chorobliwie tęsknić za domem oraz pozostawionymi tam siostrą i matką, ale odnajduje szczęście, gdy poznaje uroczego i jeszcze bardziej niewinnego Włocha Tony'ego (Emory Cohen). Gdy splot okoliczności sprawia, że Eilis musi na jakiś czas wrócić do ojczyzny, z radością poddaje się tam zalotom swego rodaka, Jima (Domhnall Gleeson). Na który kraj - z jakim mężczyzną w pakiecie - zdecyduje się główna bohaterka?

To zagadka, którą niełatwo rozwikłać, ale trudno też oprzeć się wrażeniu, że to nie mało asertywna i płochliwa protagonistka decyduje o własnym losie. Eilis płynie z prądem wydarzeń i biernie poddaje się decyzjom innych. To niejako czyni z niej bohaterkę mniej godną pogardy od niesławnej Allie z "Pamiętnika", ale podobieństw między oboma filmami da się znaleźć mnóstwo. Miłośnicy produkcji Nicka Cassavatesa powinni dodać co najmniej jeden punkt do oceny końcowej.

Adaptacja powieści irlandzkiego pisarza Colma Toibina miała opowiadać przede wszystkim o poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi, ale wyszło tak, jak gdyby chodziło przede wszystkim o romans. Melodramat Johna Crowleya nominowany jest do trzech Oscarów: dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz adaptowany (Nick Hornby) oraz rolę pierwszoplanową (Ronan), ale mało prawdopodobne, by zgarnął jakieś wyróżnienie.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Brooklyn", melodramat, Irlandia, Kanada, Wielka Brytania 2015, 105 min., reż. John Crowley, występują: Saoirse Ronan, Domhnall Gleeson, Emory Cohen, Jim Broadbent, Julie Walters, Jessica Paré, Eve Macklin, Brid Brennan

Więcej o: