malarstwo
-
"Rodzinna pamiątka" okazała się zaginionym obrazem Chełmońskiego. Dzieło jest warte fortunę
Jeden z najcenniejszych obrazów Chełmońskiego przez wiele dekad zdobił wnętrza pewnej podwarszawskiej willi, a właściciele nie byli świadomi jego pochodzenia. Po przekazaniu płótna do renowacji, na jaw wyszła jego historia. Obecnie dzieło jest warte nawet kilka milionów i niebawem trafi na aukcję.
-
Te obrazy powinien znać każdy wykształcony Polak. Wynik poniżej 7/10 to wstyd
Pobijesz średnią?
-
Uważasz się za znawcę kultury? Ten quiz o Vincencie van Goghu to zweryfikuje
Powodzenia!
-
Polski wuefista maluje obrazy w stylu Beksińskiego. Mógłby drogo je sprzedać, ale woli sport
Jego twórczość, jak sam ją opisuje, to melancholijny industrializm. Inspiruje go to, w czym nie każdy dostrzeże piękno - stare fabryki i betonowe bloki stanowiące stały krajobraz jego najbliższego otoczenia w Dąbrowie Górniczej. Młody nauczyciel sztuką zajmuje się od lat, jednak postanawia pozostać wierny swojej głównej pasji, którą jest sport.
-
Autorów tych 8 obrazów powinien znać każdy Polak. Komplet tylko dla erudytów!
Wykażesz się znajomością polskiej sztuki?
-
Jaki nurt w malarstwie stworzył Picasso? Jeśli wiesz, to spróbuj zdobyć komplet!
Nazwisko "Picasso" zna każdy - ale niewiele osób wie o nim cokolwiek więcej. Przekonaj się, czy jesteś jedną z nich
-
Wiecie kto jest autorem Mona Lisy? Ten quiz nie sprawi wam zatem problemu!
Zdobędziecie komplet?
-
Sądzisz, że znasz się na malarstwie? Sprawdzimy to w tym quizie
Komplet tylko dla miłośników sztuki
-
Malarstwo. Barok - cechy i najważniejsze przykłady dzieł
Malarstwo baroku bez wątpienia odcisnęło wielki wpływ na europejskiej sztuce. Postaci takie, jak Rembrandt, Rubens czy Caravaggio przeszły do historii. Czym odznaczało się malarstwo barokowe?
-
Sztuka baroku. Czym się odznaczała?
Sztuka baroku, porównywana do pięknej perły o nieregularnych kształtach, od końca XVI w. królowała w licznych krajach europejskich. Podobnie było w Polsce. Jakie cechy tego kierunku warto znać?
-
Netflix nakręcił nową wersję polskiego klasyka. Wycięli z kultową kwestię
-
"Pomagamy szeptem". Co w "Zielonej granicy" jest prawdziwe
-
Poprawia koncentrację, wyobraźnię i... wynagrodzenie. Czytanie (i pisanie) książek może dosłownie odmienić życieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
"Znachor". Leszek Lichota na planie musiał się nauczyć chodzić na nowo
-
Czas akcji nowego "Znachora" to kwestia sporna. Jaki jest powód?
- Urodziła się w dniu jego 25. urodzin. Są małżeństwem ponad dwie dekady
- To nie jest trudny quiz, ale dobrze się zastanów. Inaczej nie licz na punkty
- Kaskader Radcliffe'a doznał wypadku. To zmieniło jego życie
- "Familiada". Odpowiedź uczestniczki zaskoczyła Strasburgera. "Nieźle"
- Historia mordercy mrozi krew w żyłach. Wpadł, bo ciała ofiar trzymał w domu, powstał o nim serial
-
"Straż nocna" Rembrandta w wersji 717 gigapikseli. Czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy
Dzięki fotografom i sztucznej inteligencji możemy podziwiać "Straż nocną" Rembrandta w taki sposób, jakbyśmy oglądali obraz pod mikroskopem. Taką możliwość - za darmo - dało ludziom na całym świecie holenderskie muzeum narodowe.
-
Warszawa. "Caravaggio i inni mistrzowie". Na Zamku Królewskim powieszono dzieła caravaggionistów
Od 10 listopada 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać ponad 40 prac jednego z najwybitniejszych włoskich malarzy, Caravaggia. - Wydarzenie, o którym pamięta się przez wiele, wiele lat - mówił o wystawie prof. Wojciech Fałkowski.
-
Wrocław. Remont Panoramy Racławickiej dobiega końca. Ponowne otwarcie już 27 lipca
Dobiega końca trzeci etap modernizacji Panoramy Racławickiej. Koszt remontu budynku, w którym znajduje się słynne dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, wyniósł ponad 29 milionów złotych. Choć prace modernizacyjne zakończą się we wrześniu, to już w ostatnim tygodniu lipca Panorama zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających.
-
Sztuka współczesna: czym jest i gdzie obejrzeć współczesne dzieła sztuki?
Sztuka współczesna cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Mamy z nią do czynienia na wielu płaszczyznach, dzięki wciąż rozrastającej się popkulturze. Sztuka współczesna obejmuje nie tylko malarstwo i rzeźbę, ale także grafikę komputerową, komiks, animacje, wizualizacje, kolaże, instalacje i wiele innych form aktywności artystycznej. Sprawdźmy, czym jest sztuka współczesna i gdzie można się z nią zetknąć.
-
Rembrandt: obrazy, na których światło i cień odgrywają główną rolę
Za jednego z najwybitniejszych holenderskich malarzy bez wątpienia uważany jest Rembrandt. Obrazy, które po sobie pozostawił, charakteryzuje zwłaszcza niezwykle interesujące podejście do światła i cienia. Postaci stworzone przez Rembrandta wyrażają wiele emocji, dlatego nazywany był on ''malarzem duszy''. Oto najciekawsze obrazy Rembrandta.
-
Polscy malarze, których nazwiska wypada znać
Polscy malarze w niczym nie ustępowali i nie ustępują swoim zagranicznym kolegom po fachu, są jednakże zdecydowanie mniej znani poza granicami kraju, niż europejscy czy światowi artyści w Polsce. Okazuje się jednak, że i w ojczyźnie malarstwo polskie nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Oto polscy malarze, których nazwiska wypada znać.
-
Warszawa. Rusza wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego. Zaprezentowanych zostanie 27 obrazów
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we wtorek została otwarta wystawa dzieł malarskich Zdzisława Beksińskiego. To już czwarta wystawa prac artysty w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
-
Obrazy Beksińskiego: posępne i mroczne, ale harmonijne pod względem formy dzieła bez tytułu
Obrazy Beksińskiego, polskiego malarza, rzeźbiarza, architekta i grafika komputerowego, zamordowanego we własnym mieszkaniu w 2005 roku, po dziś dzień intrygują odbiorców. Oto jak ewoluował styl malarski wszechstronnego artysty, którego prace zdobyły uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą.
-
Znani malarze: nazwiska i obrazy, które warto znać
Znani malarze to najczęściej tacy twórcy, z których nazwiskami kojarzą nam się konkretne tytuły i obrazy. Nawet gdy nie jest się koneserem sztuki, wymienienie kilku nazwisk malarzy i malarek, których dzieła po dziś dzień wzbudzają podziw, a ich reprodukcje często zdobią salony czy biura, nie powinno sprawiać problemu. Postaramy się wskazać nazwiska twórców, których po prostu wypada znać.
-
Sztuka renesansowa - cechy, przykłady i najwybitniejsi przedstawiciele
Sztuka renesansowa to określenie odnoszące się do wytworów kultury z okresu przełomu XV i XVI wieku. Do jej najwybitniejszych przedstawicieli należy m.in. Leonardo da Vinci.
-
Sztuka średniowiecza. Najważniejsze cechy, przedstawiciele i przykłady
Sztuka średniowiecza to ogrom przykładów zarówno malarskich, rzeźbiarskich, jak i architektonicznych. Wiele z nich znajdziemy nie tylko w zagranicznych muzeach, ale również na rodzimym gruncie.
-
Znane obrazy. Najpopularniejsze dzieła wielkich malarzy
Znane obrazy to te, które kojarzy każdy z nas i bez trudu jest w stanie je zidentyfikować, podając chociażby ich twórców. Oto kilka najpopularniejszych dzieł powstałych na przestrzeni wieków.
-
Obraz Wojciecha Fangora "M22" sprzedany za rekordową kwotę
W czwartek obraz Wojciecha Fangora "M22" został sprzedany w trakcie aukcji online za kwotę 6,2 mln zł. Po uwzględnieniu dodatkowych opłat nabywca zapłaci ostatecznie ponad 7,3 mln złotych. To najwyższa kwota wylicytowana za pojedynczy obraz w Polsce.