recenzja
-
Taco Hemingway - recenzujemy nowy album. "Pocztówka z WWA, lato '19" przyszła priorytetem
Niezwykle popularny warszawski raper Taco Hemingway wszedł drugi raz do tej samej rzeki. Ta rzeka to Wisła, a wejście do niej okazało się bardzo udane. Na gorąco piszemy o tym, jak brzmi płyta "Pocztówka z WWA, lato '19".
-
Co piją Francuzi i jak popełniają zbrodnie? Recenzja kryminału "Morderstwo w winnicy"
Są książki, które chętniej niż inne zabiera się ze sobą na urlop. Bez wątpienia należy do nich "Morderstwo w winnicy". Podobnie zresztą jak i dwie poprzednie części kryminalnego cyklu "Verlaque i Bonnet na Tropie".
-
QUO VADIS, HOMO? Czy nadchodzi koniec sztuki pisania? [RECENZJA]
Genialne eseje mistrza polskiej fantastyki naukowej. Jacek Dukaj na równi z Umberto Eco i Yuvalem Noahem Hararim.
-
LUDZKOŚĆ MUSI DOROSNĄĆ! [RECENZJA]
Kultowa powieść "Koniec dzieciństwa" Arthura C. Clarke'a znowu na półkach! Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie, które chyba każdy z nas zadał sobie chociaż raz w życiu...
-
"Avengers: Koniec gry". Recenzja: najambitniejszy, najbardziej emocjonalny i wzruszający film Marvela. Inni też chwalą
"Avengers: Koniec gry" to dobre podsumowanie 11 lat z uniwersum Marvela? Recenzja dziennikarza portalu IGN nie pozostawia wątpliwości: "To najambitniejszy, najbardziej emocjonalny i najbardziej wzruszający film serii". Nie tylko on jest zadowolony z efektu pracy twórców.
-
"Kurier". Pasikowski zrobił bardzo ładny film dla szkolnych wycieczek [RECENZJA]
"Kurier" to szpiegowski film inspirowany tajną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego z 1944 roku. Jeśli ktoś liczył na drugiego "Jacka Stronga", to się mocno przeliczył.
-
Czy wychowaliśmy pokolenie wrażliwców? iGen wkracza właśnie w dorosłość
Czas wolny wolą spędzać z rodzicami w domu, a ze sobą kontaktują się SMS-ami lub przez Snapchat. W wakacje zamykają się w pokoju ze smartfonem i Netfliksem. Czy takie są dzisiejsze nastolatki? I co z tego wynika dla nas - pyta autorka książki "iGen".
-
W poszukiwaniu prawdy o kobietach. Recenzja powieści "Ślepy zabójca"
Na fali sukcesu "Opowieści Podręcznej" wypłynął nie tylko powieściowy pierwowzór serialu. Wydany po raz pierwszy w latach 80.! Także pozostałe książki Margaret Atwood, w tym nagrodzony Bookerem "Ślepy zabójca", doczekały się zainteresowania czytelników i mediów - bardzo słusznie, bo są tego warte.
-
Łamacze szyfrów, czyli kto pierwszy zhackował Enigmę?
Sir Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa uczestniczącego podczas II Wojny Światowej w operacji przechwytywania niemieckich, zaszyfrowanych meldunków, napisał książkę, w której wyczerpująco pokazuje proces "łamania" Enigmy i co najważniejsze roli jaką w niej odegrał polski wywiad.
-
El Banda: piosenki o sprawach, o których trzeba krzyczeć
Warszawski feministyczny zespół punkowy wydał nowy album. To zestaw bardzo mocnych utworów, piętnujących patriarchalne schematy, przemoc wobec kobiet, uchodźców, zwierząt.To jedna z najmocniejszych i najważniejszych polskich płyt w ostatnim czasie.
-
Półnaga kobieta wybiegła na czerwony dywan w Cannes. Na piersiach napis "przestańcie nas gwałcić"
-
Aktor, reżyser, scenarzysta i... lektor! Te fantastyczne głosy też zasługują na własną nagrodę
-
Dlaczego Meg Ryan i Kelly McGillis nie zagrały w nowym "Top Gun"? "Wyglądam na swój wiek"
-
Michael J. Fox: Kocham mamę za bardzo, żeby ją przytulić. A ludzie myślą, że choroba Parkinsona to tylko drżenie
-
Jerzy Zass nie żyje. Aktor "Czterech pancernych i psa", "Psów" i "Przesłuchania" miał 84 lata
- "Schowaj się gdzieś, głupia babo, bo cię rozerwie! Nie słyszałaś syreny?"
- Oglądaliście ''Rejs''? To macie już jeden punkt. Ale czy na tym się skończy?
- Hiszpańskie seriale - przepis na filmową sjestę. Nie tylko "Dom z papieru"
- Victoria z zespołu Maneskin zachorowała przed występem u Fallona. Zastąpił ją sam prowadzący
- Masz pamięć do dat? To w tym quizie musisz mieć komplet punktów
-
Komisarz William Wisting powraca! [RECENZJA]
Jorn Lier Horst po raz kolejny zaprasza do odkrywania tajemnic miasta Larvik.
-
Zagubieni we współczesnym świecie - recenzja powieści Larsa Saabye Christensena
Jego "Beatlesów" wspominał w kontrowersyjnej "Mojej walce" Karl Ove Knausgard jako ważną pokoleniowo powieść. W Polsce o wiele szerszym echem odbił się jednak wznowiony kilka lat temu "Półbrat". Kto jeszcze nie zaznajomił się z książkami Larsa Saabye Christensena, którego nazwisko pojawia się w kontekście literackiego Nobla, ma szansę zacząć od jednej z jego najnowszych powieści - "Magnesu".
-
"Na krawędzi" - nowy thriller o ciemnej stronie kobiecej natury [RECENZJA]
Najciemniej pod latarnią. Ile więc trupów chowa w szafie terapeutka szpitala psychiatrycznego? Amerykańska psycholog A. F. Brady pokusiła się o napisanie thrillera. I tak powstało "Na krawędzi". Polska premiera powieści już 17 października.
-
W poszukiwaniu recepty na nieśmiertelność. Recenzja "Immortalistów" Chloe Benjamin
Czy gdybyś poznał datę swojej śmierci, zacząłbyś żyć naprawdę czy w strachu oczekiwał końca? O tym, jaką wolnością jest niepewność i jak wygląda amerykański sen imigrantów, opowiada w "Immortalistach" Chloe Benjamin. Dając nam przy tym cztery wciągające historie z magiczną tajemnicą w tle.
-
Wojna Chin i USA to nie wymysł. Historia mówi, że ten konflikt może być nieunikniony [RECENZJA]
Historia nieubłaganie zatacza koło i to co znamy z przeszłości powraca, co prawda w nowej formie, ale równie niebezpiecznej. Pokazuje to dobitnie Graham Allison, wybitny specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, który w swojej książce "Skazani na wojnę? Czy Ameryka i Chiny unikną pułapki Tukidydesa?" drobiazgowo analizuje układ sił na międzynarodowej arenie politycznej i gospodarczej.
-
Dywizjon 303 znowu w powietrzu! Amerykańscy historycy o legendarnej polskiej formacji lotniczej [RECENZJA]
Dywizjon 303, a raczej 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki to legenda. Najskuteczniejsza jednostka Aliantów w czasie "Bitwy o Anglię", która podczas bitew powietrznych na pewno zestrzeliła 298 faszystowskich maszyn, prawdopodobnie zniszczyła kolejnych 35, a 22 samoloty trwale uszkodziła. Bohaterowie stawiani podczas wojny za wzór, o których zasługach, tuż po jej zakończeniu taktycznie milczano z politycznych powodów. Których tak naprawdę zdradzono.
-
Ostatnia powieść mistrza socjologicznej fantastyki znów na księgarskich półkach [RECENZJA]
Gdyby żył, skończyłby właśnie 80 lat. Chociaż od jego śmierci minęły ponad trzy dekady, Janusz Andrzej Zajdel nadal pozostaje wzorem, jak pisać prawdziwie mądrą fantastykę naukową. Taką, w której oprócz techniki i podboju kosmosu, liczy się także jednostka i społeczeństwo, a zwłaszcza ich reakcje na stale zmieniający się świat.
-
Dobry glina i niezły pisarz. Premiera kryminału Jorna Liera Horsta [RECENZJA]
Ponoć policjanci lubią kryminały Jorna Liera Horsta za realizm. A co przyciąga do nich czytelników, których noga nie postała na miejscu zbrodni? M.in. postać Williama Wistinga, empatycznego "gliny z sąsiedztwa". "Nocny człowiek", kolejny tom serii, który obecnie ma premierę, zapewne podtrzyma tę sympatię.
-
Strzeżcie się olbrzymów! - autor "Kronik Żelaznego Druida" powraca [RECENZJA]
Tym razem w książce "Plaga Olbrzymów" Kevin Hearne porzuca miejskie ulice i zaułki, zapraszając czytelnika do zupełnie nowego, zdecydowanie bardziej kanonicznego dla gatunku fantasy świata
-
"Zimna wojna" to film doskonały. Wywołuje najprawdziwsze ciarki [RECENZJA]
"Zimna wojna" Pawlikowskiego w Cannes zdobyła Palmę za Najlepszą reżyserię. Od 8 czerwca będzie można obejrzeć ją w polskich kinach. I naprawdę warto.
-
Co z tą Polską? Nowa powieść Ziemowita Szczerka może wywołać awanturę [RECENZJA]
W nowej powieści "Siwy Dym" Ziemowit Szczerek znowu zabiera nas w podróż - rodem z kina klasy B. Na włóczęgę po Dzikim Wschodzie. Będzie więc przerażająco, krwawo i zabawnie. Do tego również bez cenzury - o szaleństwie, w którym pogrąża się Europa Środkowo-Wschodnia, z Polską na czele.
-
W świecie kobiet nie ma miejsca na słabość? Kontrowersyjna powieść czasu #MeToo [RECENZJA]
Chłopcy ubierają się jak dziewczyny, by wyglądać groźniej. Dziewczyny męskimi ciuchami podkreślają łagodność albo maskują agresywne zamiary. Witajcie w świecie z powieści brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, w którym rządzi "siła" - rzeczywistości tyleż szokującej, co dobrze znanej.
-
Europejska jesień ludów - jeden kryzys i mamy spory problem [RECENZJA]
Czy Zjednoczona Europa to stabilny i trwały monolit? Dave Hutchinson, laureat nagrody British Science Fiction Association, pokazuje w książce "Europa jesienią", że absolutnie nie i wystarczy większy kryzys, aby rozpadła się na dziesiątki nowych państw i państewek