recenzja

 • W poszukiwaniu prawdy o kobietach. Recenzja powieści "Ślepy zabójca"

  W poszukiwaniu prawdy o kobietach. Recenzja powieści "Ślepy zabójca"

  Na fali sukcesu "Opowieści Podręcznej" wypłynął nie tylko powieściowy pierwowzór serialu. Wydany po raz pierwszy w latach 80.! Także pozostałe książki Margaret Atwood, w tym nagrodzony Bookerem "Ślepy zabójca", doczekały się zainteresowania czytelników i mediów - bardzo słusznie, bo są tego warte.

  aso
 • Łamacze szyfrów, czyli kto pierwszy zhackował Enigmę?

  Łamacze szyfrów, czyli kto pierwszy zhackował Enigmę?

  Sir Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa uczestniczącego podczas II Wojny Światowej w operacji przechwytywania niemieckich, zaszyfrowanych meldunków, napisał książkę, w której wyczerpująco pokazuje proces "łamania" Enigmy i co najważniejsze roli jaką w niej odegrał polski wywiad.

  Mateusz Uciński
 • El Banda: piosenki o sprawach, o których trzeba krzyczeć

  El Banda: piosenki o sprawach, o których trzeba krzyczeć

  Warszawski feministyczny zespół punkowy wydał nowy album. To zestaw bardzo mocnych utworów, piętnujących patriarchalne schematy, przemoc wobec kobiet, uchodźców, zwierząt.To jedna z najmocniejszych i najważniejszych polskich płyt w ostatnim czasie.

  Przemysław Gulda
 • Komisarz William Wisting powraca! [RECENZJA]
 • Zagubieni we współczesnym świecie - recenzja powieści Larsa Saabye Christensena

  Zagubieni we współczesnym świecie - recenzja powieści Larsa Saabye Christensena

  Jego "Beatlesów" wspominał w kontrowersyjnej "Mojej walce" Karl Ove Knausgard jako ważną pokoleniowo powieść. W Polsce o wiele szerszym echem odbił się jednak wznowiony kilka lat temu "Półbrat". Kto jeszcze nie zaznajomił się z książkami Larsa Saabye Christensena, którego nazwisko pojawia się w kontekście literackiego Nobla, ma szansę zacząć od jednej z jego najnowszych powieści - "Magnesu".

  aso
 • "Na krawędzi" - nowy thriller o ciemnej stronie kobiecej natury [RECENZJA]
 • W poszukiwaniu recepty na nieśmiertelność. Recenzja "Immortalistów" Chloe Benjamin
 • Wojna Chin i USA to nie wymysł. Historia mówi, że ten konflikt może być nieunikniony [RECENZJA]

  Wojna Chin i USA to nie wymysł. Historia mówi, że ten konflikt może być nieunikniony [RECENZJA]

  Historia nieubłaganie zatacza koło i to co znamy z przeszłości powraca, co prawda w nowej formie, ale równie niebezpiecznej. Pokazuje to dobitnie Graham Allison, wybitny specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, który w swojej książce "Skazani na wojnę? Czy Ameryka i Chiny unikną pułapki Tukidydesa?" drobiazgowo analizuje układ sił na międzynarodowej arenie politycznej i gospodarczej.

  Mateusz Uciński
 • Dywizjon 303 znowu w powietrzu! Amerykańscy historycy o legendarnej polskiej formacji lotniczej [RECENZJA]

  Dywizjon 303 znowu w powietrzu! Amerykańscy historycy o legendarnej polskiej formacji lotniczej [RECENZJA]

  Dywizjon 303, a raczej 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki to legenda. Najskuteczniejsza jednostka Aliantów w czasie "Bitwy o Anglię", która podczas bitew powietrznych na pewno zestrzeliła 298 faszystowskich maszyn, prawdopodobnie zniszczyła kolejnych 35, a 22 samoloty trwale uszkodziła. Bohaterowie stawiani podczas wojny za wzór, o których zasługach, tuż po jej zakończeniu taktycznie milczano z politycznych powodów. Których tak naprawdę zdradzono.

  Mateusz Uciński
 • Ostatnia powieść mistrza socjologicznej fantastyki znów na księgarskich półkach [RECENZJA]

  Ostatnia powieść mistrza socjologicznej fantastyki znów na księgarskich półkach [RECENZJA]

  Gdyby żył, skończyłby właśnie 80 lat. Chociaż od jego śmierci minęły ponad trzy dekady, Janusz Andrzej Zajdel nadal pozostaje wzorem, jak pisać prawdziwie mądrą fantastykę naukową. Taką, w której oprócz techniki i podboju kosmosu, liczy się także jednostka i społeczeństwo, a zwłaszcza ich reakcje na stale zmieniający się świat.

  Mateusz Uciński
Więcej o:

recenzja