recenzja
-
"Proceder" o Tomaszu Chadzie to jedno z najmilszych filmowych zaskoczeń tego roku
Bracia Węgrzyn nakręcili biograficzny film o zmarłym w ubiegłym roku raperze Tomaszu Chadzie. Zrobili to tak sprawnie, że produkcja przemówi nie tylko do fanów tego artysty, ale także miłośników porządnego kina. To dla mnie jedno z najmilszych filmowych zaskoczeń tego roku.
-
Joaquin Phoenix zagrał tak dobrze, że łatwo przeoczyć, jak bardzo "Joker" jest schematyczny
Joaquin Phoenix zagrał w "Jokerze" tak wyśmienicie, że przysłonił całą resztę filmu. Można nie zauważyć, że sama historia jest mocno wtórna i nie pokazuje niczego innego niż niemal każda opowieść o "narodzinach złoczyńcy".
-
"Ślicznotki". O wiele więcej niż tylko śliczne, ale trochę za słodkie [RECENZJA]
Prawdziwa historia o przebiegłych striptizerkach została przeniesiona przez Lorene Scafarię na ekran z nutą wręcz podejrzanie dobrej zabawy i dużo głębszych więzi niż między pierwowzorami postaci. Ogląda się przyjemnie, ale z krytykami wieszczącymi Jennifer Lopez Oscara śmiem delikatnie polemizować.
-
Uważaj, aby nie wpletli cię w "Łańcuch"! Thriller Adriana McKinty'ego przerazi każdego rodzica [RECENZJA]
"Łańcuch" Adriana McKinty'ego to książka o tym, że nasze człowieczeństwo, słabe punkty, a do tego niezbadaną nawet przez nas samych determinację i wielką miłość do dziecka można łatwo wykorzystać. I to w wybitnie parszywy sposób.
-
"Parasite" - co się stanie, kiedy "podludzie" spotkają "panów"? To skok na bungee - bez liny
Bong Joon-ho pokazał "Parasite" na Festiwalu w Cannes i zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu. I słusznie, bo w kinach dawno nie było tak wyśmienitej pozycji, która jest prawdziwym rollercoasterem dla wszystkich: i widzów, i aktorów, i postaci. A w końcu - dla całych społeczeństw.
-
W poszukiwaniu esencji życia - bez presji posiadania i gromadzenia [RECENZJA]
Dostrzegam silne trendy nakłaniające do wprowadzenia minimalizmu w życie, ale traktuję je nieufnie. Mam coś wyrzucić i poczuję się lepiej? Wątpliwe. Dlatego po "Prosto i uważnie na co dzień", książkę o minimalizmie i esencjalizmie, sięgnęłam ostrożnie.
-
"Piłsudski" to prawdziwy popis Borysa Szyca. Nikt mu już nie powie, że zawsze gra tak samo
Borys Szyc jako Józef Piłsudski - na początku ten pomysł wydawał się co najmniej kontrowersyjny. Tymczasem aktor nie tylko zadaniu sprostał, ale udowodnił, że lepszego kandydata trudno byłoby znaleźć. Jego gra jest niewątpliwie największym atutem filmu. "Piłsudski" w kinach od 13 września.
-
Martwy bezdomny znaleziony w centrum Sztokholmu ma w kieszeni numer do Blomkvista. To naprawdę ostatni tom "Millennium"?
Była to jedna z najbardziej oczekiwanych książkowych premier tego roku, a jej tekst do końca utrzymywano w tajemnicy. Pytanie, czy medialny szum (i tak o wiele mniejszy niż w przypadku poprzednich części) przekłada się na jakość szóstego i ostatniego (ponoć) tomu "Millennium"?
-
"Ukryty pokój" Jorna Liera Horsta - kolejny bestseller ze Skandynawii?
Kryminały o komisarzu Wistingu mają niezaprzeczalną przewagę nad innymi powieściami z gatunku - ich autor wie, o czym pisze, bo sam był policjantem. I chociaż w książce "Ukryty pokój" Jorn Lier Horst wkracza na grząski temat polityki, nie odbiera to tej historii realizmu.
-
"Toy Story 4". To mądry i ważny film, który broni się jako osobna historia [RECENZJA]
Wydawało się, że "Toy Story" stanowiło zamkniętą - i to doskonale - trylogię. Czwarta część kultowego filmu Pixara jednocześnie idealnie wpisuje się w sagę i stanowi osobną, bardzo dojrzałą opowieść. Moim zdaniem to mocny kandydat do Oscara dla najlepszego filmu animowanego.
-
Zaśpiewała w "The Voice of Poland", trener od razu poznał, że coś jest nie tak. Nie dożyła kolejnego etapu
-
Miała 15 lat, gdy zamordowała matkę. Po filmie P. Jacksona wyszła na jaw tajemnica
-
Wojewódzki do 16-letniej Grzeszczak: Ta piosenka to wyrok śmierci. Zawstydziła go
-
"Familiada": Zabawna wpadka uczestniczki. "Szła w zaparte"
-
Nowości Netflix - kwiecień 2023. Dwie głośne polskie produkcje i Tarantino
- Ilu ludzi zabił John Wick w trzech pierwszych filmach? Średnio ktoś ginie co minutę
- Lubisz zwierzęta? To ten quiz nie powinien sprawić ci trudności
- Vito Bambino i sanah łączą siły po raz trzeci! Śpiewają porywającego "Mustanga"
- Wyprzedał trasę w 24 godziny. Jann wyrusza na pierwsze koncerty
- Stracił osiem bliskich osób. Śmierć córki była dla niego ciosem
-
Taco Hemingway - recenzujemy nowy album. "Pocztówka z WWA, lato '19" przyszła priorytetem
Niezwykle popularny warszawski raper Taco Hemingway wszedł drugi raz do tej samej rzeki. Ta rzeka to Wisła, a wejście do niej okazało się bardzo udane. Na gorąco piszemy o tym, jak brzmi płyta "Pocztówka z WWA, lato '19".
-
Co piją Francuzi i jak popełniają zbrodnie? Recenzja kryminału "Morderstwo w winnicy"
Są książki, które chętniej niż inne zabiera się ze sobą na urlop. Bez wątpienia należy do nich "Morderstwo w winnicy". Podobnie zresztą jak i dwie poprzednie części kryminalnego cyklu "Verlaque i Bonnet na Tropie".
-
QUO VADIS, HOMO? Czy nadchodzi koniec sztuki pisania? [RECENZJA]
Genialne eseje mistrza polskiej fantastyki naukowej. Jacek Dukaj na równi z Umberto Eco i Yuvalem Noahem Hararim.
-
LUDZKOŚĆ MUSI DOROSNĄĆ! [RECENZJA]
Kultowa powieść "Koniec dzieciństwa" Arthura C. Clarke'a znowu na półkach! Czy jesteśmy sami we wszechświecie? To pytanie, które chyba każdy z nas zadał sobie chociaż raz w życiu...
-
"Avengers: Koniec gry". Recenzja: najambitniejszy, najbardziej emocjonalny i wzruszający film Marvela. Inni też chwalą
"Avengers: Koniec gry" to dobre podsumowanie 11 lat z uniwersum Marvela? Recenzja dziennikarza portalu IGN nie pozostawia wątpliwości: "To najambitniejszy, najbardziej emocjonalny i najbardziej wzruszający film serii". Nie tylko on jest zadowolony z efektu pracy twórców.
-
"Kurier". Pasikowski zrobił bardzo ładny film dla szkolnych wycieczek [RECENZJA]
"Kurier" to szpiegowski film inspirowany tajną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego z 1944 roku. Jeśli ktoś liczył na drugiego "Jacka Stronga", to się mocno przeliczył.
-
Czy wychowaliśmy pokolenie wrażliwców? iGen wkracza właśnie w dorosłość
Czas wolny wolą spędzać z rodzicami w domu, a ze sobą kontaktują się SMS-ami lub przez Snapchat. W wakacje zamykają się w pokoju ze smartfonem i Netfliksem. Czy takie są dzisiejsze nastolatki? I co z tego wynika dla nas - pyta autorka książki "iGen".
-
W poszukiwaniu prawdy o kobietach. Recenzja powieści "Ślepy zabójca"
Na fali sukcesu "Opowieści Podręcznej" wypłynął nie tylko powieściowy pierwowzór serialu. Wydany po raz pierwszy w latach 80.! Także pozostałe książki Margaret Atwood, w tym nagrodzony Bookerem "Ślepy zabójca", doczekały się zainteresowania czytelników i mediów - bardzo słusznie, bo są tego warte.
-
Łamacze szyfrów, czyli kto pierwszy zhackował Enigmę?
Sir Dermot Turing, bratanek słynnego brytyjskiego kryptologa uczestniczącego podczas II Wojny Światowej w operacji przechwytywania niemieckich, zaszyfrowanych meldunków, napisał książkę, w której wyczerpująco pokazuje proces "łamania" Enigmy i co najważniejsze roli jaką w niej odegrał polski wywiad.
-
El Banda: piosenki o sprawach, o których trzeba krzyczeć
Warszawski feministyczny zespół punkowy wydał nowy album. To zestaw bardzo mocnych utworów, piętnujących patriarchalne schematy, przemoc wobec kobiet, uchodźców, zwierząt.To jedna z najmocniejszych i najważniejszych polskich płyt w ostatnim czasie.
-
Komisarz William Wisting powraca! [RECENZJA]
Jorn Lier Horst po raz kolejny zaprasza do odkrywania tajemnic miasta Larvik.
-
Zagubieni we współczesnym świecie - recenzja powieści Larsa Saabye Christensena
Jego "Beatlesów" wspominał w kontrowersyjnej "Mojej walce" Karl Ove Knausgard jako ważną pokoleniowo powieść. W Polsce o wiele szerszym echem odbił się jednak wznowiony kilka lat temu "Półbrat". Kto jeszcze nie zaznajomił się z książkami Larsa Saabye Christensena, którego nazwisko pojawia się w kontekście literackiego Nobla, ma szansę zacząć od jednej z jego najnowszych powieści - "Magnesu".
-
"Na krawędzi" - nowy thriller o ciemnej stronie kobiecej natury [RECENZJA]
Najciemniej pod latarnią. Ile więc trupów chowa w szafie terapeutka szpitala psychiatrycznego? Amerykańska psycholog A. F. Brady pokusiła się o napisanie thrillera. I tak powstało "Na krawędzi". Polska premiera powieści już 17 października.