teatr
-
Międzynarodowy Dzień Teatru 2023. Na widzów czekają darmowe wejściówki i bilety za 1 zł
Międzynarodowy Dzień Teatru świętujemy 27 marca już od 62 lat. Z tej okazji teatry w całej Polsce przygotowały specjalne wydarzenia. W Warszawie będzie można otrzymać darmowe wejściówki na spektakle, Łódź z kolei przygotowała pulę biletów za symboliczną złotówkę.
-
Bożena Dykiel swoją ulubioną scenę nagrała z Danielem Olbrychskim. "Do dziś pamiętam jego minę, kiedy oberwał"
Bożena Dykiel zachwyca kunsztem aktorskim już od ponad 50 lat. Obecnie najlepiej kojarzona jest z roli Marii Zięby w telenoweli "Na Wspólnej", ale na przestrzeni lat wcieliła się w mnóstwo równie bezkompromisowych postaci, co ona sama. Kilka lat temu przeszła poważną operację serca, ale to nie sprawiło, że zniknęła z życia publicznego.
-
Widzowie uwielbiali go w "Na dobre i na złe". Czym się obecnie zajmuje serialowy doktor Adam?
Grzegorz Daukszewicz był jednym z ulubieńców fanów "Na dobre i na złe". Aktor wcielający się w rolę doktora Adama w 2018 roku zdecydował się jednak opuścić serial. Dziś mężczyzna rzadko kiedy pojawia się na językach i całkowicie odciął się od show-biznesu. Zamiast tego poświęcił się pasji.
-
Po 14 latach związku postanowili wziąć ślub. Piotr Machalica zmarł trzy miesiące po uroczystości
Piotr Machalica stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich w produkcjach najlepszych reżyserów w polskim kinie. Mimo bogatej filmografii, wciąż miał dużo do zaoferowania. Niestety nie zdążył tego dowieść ani na scenie, ani na ekranie. Uwielbiany przez widzów aktor odszedł niespodziewanie w grudniu 2020 roku w wieku 65 lat.
-
"Jak przestanę grać, to wtedy już mogę umrzeć". Danuta Szaflarska spędziła 80 lat na scenie
Jeszcze trzy miesiące przed śmiercią - w wieku 102 lat! - można było podziwiać jej talent. Danuta Szaflarska kochała scenę, ale kochała także życie.
-
Męża poznała, gdy ze sceny mówił sprośności. Kochała żonatych. Jeden był starszy o 21 lat
Mówiono o niej: "kura domowa, która na scenie zmienia się w motyla", a figurę miała tak idealną, że Loda Halama uznała, że "ta dziewczyna ukradła jej nogi". Przez lata grała piękności, damy, kochanki i również prywatnie potrafiła rozkochać w sobie niejednego mężczyznę. Pech chciał, że niektórzy jej wybrankowie byli żonaci. Jeden pełnił funkcję dyrektora teatru, w którym działała.
-
Babcia Wolańska z filmu "Kogel-Mogel" miała trudne życie. Jej mąż kilka razy próbował popełnić samobójstwo
Pamiętacie babcię Wolańską z kultowego filmu "Kogel Mogel"? Małgorzata Lorentowicz zapisała się w pamięci widzów, a jej role dystyngowanych dam przeszły do historii polskiej kinematografii. Jednak prywatne życie aktorki było dalekie od sielanki.
-
Wytańczyli przesłanie dla dzieci prześladowanych w szkole. Jurorzy nie kryli łez
Attraction Juniors to węgierski teatr cieni, który kontynuuje pasję grupy Attraction - zwycięzców brytyjskiego "Mam Talent". Tworzący go młodzi artyści odznaczają się jednak taką samą wrażliwością, jak ich starsi koledzy. Również spróbowali swoich sił w programie telewizyjnym, przygotowując wyjątkowy spektakl poruszający problem prześladowania ze strony rówieśników.
-
Wygrali 1. edycję "Mam talent". Głównego marzenia nie spełnili, choć kochają ich gwiazdy
Akrobatyczny duet Melkart Ball triumfował w pierwszej polskiej edycji programu "Mam Talent", zdobywając główną nagrodę 100 tys. euro. Artyści podróżowali po świecie, a ich fanką była m.in. królowa Elżbieta II. Mimo licznych sukcesów nigdy nie zrealizowali swojego wielkiego marzenia. Chcieli wystąpić przed wyjątkowym widzem.
-
Babka z "Rancza"?! Grażynę Zielińską trudno rozpoznać, gdy gra rajfurę
"Jest źle. Wszędzie rozpusta i zepsucie moralne. Żadnych wartości. Żadnych świętości. Świat się kończy" - być może mogłaby tak powiedzieć Babka z "Rancza", ale to opis premiery płockiego teatru. W sztuce Grażyna Zielińska gra rajfurę i zupełnie nie przypomina postaci, którą znamy z serialu TVP.
-
Przypadkowe spotkanie połączyło ich na zawsze. Jak wygladał ich związek?
-
Siorbanie? "Może to obrazoburcze, ale polecane"
-
"To wciąga. Są tacy, którzy w ciągu roku wzięli udział w kilkunastu akcjach pomocowych"MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Mirosława Krajewska nie żyje. Aktorka grała w "M jak miłość", "Plebanii" i "Barwach szczęścia"
-
Wystąpiła w reżyserskim debiucie męża. Na planie wdała się w romans
- Podcastex: W pierwszym odcinku "Klanu" umiera niemowlę. "Rozrywka dla całej rodziny"
- Był dla niego największą inspiracją. Dzięki niemu został dziennikarzem
- "Familiada". Jak przyrządzić śledzie? Internauci zaskakują pomysłami
- Wspólne kolędowanie jest tradycją. Jak przekręcamy słowa pastorałek?
- Kolenda-Zaleska zaczynała karierę w TVP. Ze stają była związana 10 lat
-
Grzegorz Jarzyna o kryzysie w TR: Zaczął się, kiedy poprosiłem aktora, by nie wchodził pijany na scenę
- Gdybym w wielu sytuacjach zachował się jak typowy dyrektor zarządzający zespołem teatralnym i po prostu wręczał nagany, to sytuacja mogła się potoczyć inaczej. Kryzys zaczął się wtedy, kiedy poprosiłem aktora, by następnym razem nie wchodził pijany na scenę - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dyrektor artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. Konflikt w teatrze doprowadził do apelu aktorów do prezydenta Warszawy o rozpisanie konkursu na dyrektora lub dyrektorkę instytucji.
-
Grał w "Smoleńsku", jego żona jest posłanką PiS. Protest w Teatrze Jaracza po powołaniu nowego dyrektora
Reżyser i aktor Michał Chorosiński - a prywatnie mąż posłanki PiS, dawniej aktorki Dominiki Figurskiej - został zastępcą dyrektora Teatru Jaracza w Łodzi. Decyzji tej sprzeciwiają się stanowczo związkowcy, którzy uważają, że Chorosińskiemu brakuje kompetencji, a pracę dostał dlatego, że jego żona jest w partii. - Interpretujemy tę decyzję jako rozwiązanie siłowe - mówi przewodniczący aktorskich związków zawodowych.
-
"Marzyłam o medycynie, ale nie było nas stać na studia". Sztuka miała być tylko rozrywką, a spędziła na scenie 77 lat
Jej droga do aktorstwa nie była łatwa. Danucie Szaflarskiej udało się jednak ostatecznie skończyć PIST w Warszawie, a niedługo później stała się gwiazdą powojennego kina. W niemal 80-letnim dorobku artystycznym aktorki znalazły się setki ról filmowych i teatralnych. Na scenie występowała do końca. Szaflarska zmarła w wieku 102 lat. Ostatni raz widzowie mogli ją podziwiać trzy miesiące przed śmiercią.
-
Kielce. Poseł Solidarnej Polski chce odwołania dyrektora teatru. W tle zombie i tragedia smoleńska
Mariusz Gosek, poseł Solidarnej Polski, poinformował w mediach społecznościowych, że podejmie kroki w kierunku odwołania dyrektora kieleckiego teatru Michała Kotańskiego. Chodzi o sztukę "Ale z naszymi umarłymi", która zdaniem polityka "godzi i obraża uczucia wiernych i pamięć o zmarłych w katastrofie smoleńskiej".
-
"Jaki Mistrzu?! Mów do mnie: Boże!". Tadeusz Łomnicki zmarł na oczach piątej żony
Tadeusz Łomnicki był w PZPR od 1951 (piąta żona twierdzi, że nawet od 1948 roku), ale w stanie wojennym zdecydował się oddać legitymację partyjną. Do dzisiaj krąży anegdota z tamtego okresu, w którym większość artystów zdecydowała się na bojkot publicznego radia i telewizji. Gdy któryś z młodszych kolegów zasugerował: "A może zamiast nie grać wcale, to my będziemy po prostu grać źle...", Łomnicki spojrzał na niego i odparował: Panu łatwo mówić.
-
Nie żyje Krystyna Meissner. Wybitna reżyserka teatralna miała 89 lat
Nie żyje Krystyna Meissner. O śmierci wybitnej reżyserki teatralnej oraz dyrektorki artystycznej poinformował zespół Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Miała 89 lat.
-
Kraków. Kilkaset osób na proteście w obronie dyrektora teatru im. Słowackiego. "Teatr jest nasz!" [ZDJĘCIA]
W sobotę przed Teatrem Słowackiego w Krakowie odbyły się protesty w obronie dyrektora instytucji. Około 200 osób skandowało "Teatr jest nasz", a aktorzy związani z instytucją odczytywali listy poparcia docierające z teatrów z całej Polski, a także od osób publicznych.
-
Kraków. Pracownicy teatru im. Słowackiego murem za dyrektorem. "Nie zamierzam odejść" [WIDEO]
Pracownicy teatru im. Słowackiego stanęli w obronie swojego dyrektora. Odwołania Krzysztofa Głuchowskiego ze stanowiska chce wojewoda. Według podejrzeń powodem tej decyzji jest inscenizacja "Dziadów", która nie przypadła do gustu wielu politykom związanym z obozem władzy.
-
William Shakespeare i jego dzieła. Za co cenimy genialnego Anglika?
William Shakespeare wywarł niebywały wpływ na kształt literatury nie tylko angielskiej, ale i światowej. ''Hamlet'', ''Romeo i Julia'', ''Makbet'' - jego wybitne dzieła można długo wymieniać. Co warto wiedzieć o genialnym Angliku?
-
Tadeusz Bradecki nie żyje. Aktor i reżyser teatralny miał 67 lat. Grał m.in. u Kieślowskiego
Nie żyje Tadeusz Bradecki, aktor i reżyser współpracujący z Teatrem Śląskim. Grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego czy u Tadeusza Konwickiego. Miał 67 lat. "Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego" - przekazał w mediach społecznościowych zespół Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.
-
Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę ws. spektaklu "Radio Mariia". Mówi o "nienawiści wobec chrześcijan"
Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie spektaklu wystawionego na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego. "Radio Mariia" ma zdaniem konserwatywnej organizacji obrażać uczucia religijne i znieważać katolików.
-
Jan Mayzel nie żyje. Aktor znany m.in. z "Misia" i "Klanu" zmarł w wieku 91 lat
Nie żyje Jan Mayzel. Aktor teatralny, filmowy i serialowy, zmarł 30 grudnia w wieku 91 lat. Był znany m.in. z udziału w "Misiu", "Alternatywach 4", "Klanie", czy "Tygrysach Europy". Teraz żegnają go rodzina i przyjaciele.
-
Za czym kolejka ta stoi? Po "Dziady", po "Dziady", po "Dziady". Uczniowie nie posłuchali Barbary Nowak
Małopolska kurator oświaty i minister kultury odradzają szkołom wyjścia na "Dziady" w Teatrze Słowackiego. W efekcie nie ma rezygnacji, a lista rezerwowa się wydłuża. - Zainteresowanie spektaklem jest teraz o wiele większe niż było - mówi w rozmowie portalem Jagoda Ludwikowska z Teatru Słowackiego.