Gitara z pierwszej trasy Nirvany za pół mln dolarów. Cobain zostawił na niej wiadomość

W ramach corocznej aukcji Icons & Idols: Rock 'N' Roll Auction w Nowym Jorku kolekcjonerzy nietypowych pamiątek po gwiazdach rocka mieli okazję wejść w posiadanie kolejnych artefaktów. Wśród nich znalazł się Fender Mustang, jedna z gitar Kurta Cobaina, zniszczona podczas pierwszej trasy koncertowej Nirvany. Muzyk napisał na niej dedykację.

Od 11 do 13 listopada 2022 trwała aukcja Icons & Idols: Rock ‘N’ Roll Auction, coroczne wydarzenie oferujące kolekcjonerom możliwość nabycia przedmiotów będących kiedyś własnością gwiazd rocka. Licytacje odbyły się w formie stacjonarnej w Hard Rock Cafe na Times Square w Nowym Jorku oraz online. Jedną ze sprzedanych pamiątek była zniszczona gitara lidera Nirvany, Kurta Cobaina.

Lennonki i gitary

W ramach Icons & Idols wylicytowano m.in. przedmioty należące do Beyonce, Prince'a i Carrie Underwood. Największym zainteresowaniem, poza Fenderem Cobaina, cieszyły się okulary Johna Lennona, które nosił na zdjęciach wykonanych przez Iana McKellena na potrzeby książki o jego życiu. Organizatorzy aukcji oczekiwali, że zostaną sprzedane za blisko 80 tys. dolarów. Wcześniej, we wrześniu 2020 roku parę charakterystycznych, okrągłych "lennonków" kupiono za 56,800 dolarów w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie. Jednym z największych sukcesów tegorocznej Rock 'N' Roll Auction okazała się jednak sprzedaż gitary zniszczonej przez lidera Nirvany. Nowy właściciel zapłacił za nią prawie pół miliona dolarów - dokładniej $486,400. Kwota przekroczyła oczekiwania przedstawicieli domu aukcyjnego Julien's Auctions, którzy szacowali, że otrzymają za nią od 200 do 400 tys. dolarów. Wskazywali też, że w obliczu pandemii zaobserwowali "wzrost liczby osób chcących posiadać kultowe pamiątki".

Fender za Gibsona ze specjalną dedykacją

Pamiątka jest wyjątkowa z kilku powodów. Mimo znacznych uszkodzeń uniemożliwiających grę i prowizorycznego oklejenia gryfu instrumentu taśmą klejącą gitara zapisała się w historii kariery grunge'owej legendy. Cobain zniszczył ją podczas pierwszej trasy Nirvany po Stanach Zjednoczonych promującej debiutancki album "Bleach" w 1989 roku, gdy zespół zagrał w Chicago i Wilkinsburgu. Pod koniec koncertu w tym drugim mieście lider roztrzaskał pochodzącego z 1973 roku Fendera Mustanga i postanowił wymienić się nim z przedstawicielem innej występującej tego dnia grupy, Sluggo Cawleyem z Hullaballo, u którego nocował. W zamian za bezcenną pamiątkę Cobain otrzymał od niego popularny model Gibsona SG - również zniszczonego, zdobiącego ścianę pokoju. Wokalista Nirvany postanowił napisać na swojej gitarze specjalną dedykację.

Yo Sluggo, dzięki za wymianę. Jeśli rock and roll jest nielegalny, wsadź mój tyłek do więzienia.

- napisał Cobain. Oprócz wpisu narysował na instrumencie również kwiaty i opatrzył rysunek nazwą swojego zespołu. Fender Mustang to też model gitary, który najczęściej wiąże się z muzykiem Nirvany, choć przez lata działalności zespołu wybierał różne kształty.

Fender Mustang Kurta Cobaina podczas koncertu i po zniszczeniachFender Mustang Kurta Cobaina podczas koncertu i po zniszczeniach materiały domu aukcyjnego Julien's House

Zobacz wideo

Z niszczenia sprzętu Cobain zrobił znak rozpoznawczy

Cztery dni po uszkodzeniu wspomnianego Mustanga, Kurt Cobain zniszczył kolejną gitarę - Univoxa, którą również sprzedano na aukcji w 2016 roku, po czym był zmuszony dokończyć występ wyłącznie przy akompaniamencie basu Krista Novoselica i drugiej gitary krótko współpracującego z zespołem Jasona Evermana. Instrumenty grunge'owego muzyka od lat biją rekordy podczas licytacji tego typu pamiątek. Sklejony taśmą Mustang nie prześcignął jednak wyniku Martina D-18E, gitary, na której Cobain zagrał podczas ikonicznego koncertu MTV Unplugged, która sprzedała się za ponad 6 milionów dolarów. Na początku 2022 roku miliarder Jim Irsay nabył również instrument z teledysku do "Smells Like Teen Spirit" za 4,5 miliona dolarów.

 

Julien's House sprzedał w tym roku wiele innych instrumentów mających znanych właścicieli. W ramach aukcji upamiętniającej zmarłego Taylora Hawkinsa, perkusisty zespołu Foo Fighters (obecnej grupy perkusisty Nirvany, w której śpiewa i gra na gitarze) przekazali je i podpisali Dave Grohl, Nile Rodgers, Brian Johnson, John Paul Jones czy Krist Novoselic.

Więcej o: