recenzja
-
Trylogia Białego Miasta już w komplecie. "Władcy Czasu" jeszcze mroczniejsi i bardziej nieprzewidywalni
Finał "Trylogii Białego Miasta", pełnej niepokojących rodzinnych tajemnic i dusznej atmosfery tradycyjnego baskijskiego miasta. "Władcy czasu" przynoszą spektakularne zwieńczenie wątków z dwóch poprzednich części cyklu - "Ciszy białego miasta" i "Rytuałów wody" - który stał się światowym fenomenem
-
Tu policjanci są stróżami prawa jedynie z nazwy. "Nędznicy" to rewelacyjny debiut fabularny Ladjy Ly
Biorąc pod uwagę sukces artystyczny pełnometrażowego debiutu fabularnego Ladjy Ly, trudno o bardziej doniosły głos na temat trudów życia w podparyskich gettach, gdzie policjanci są stróżami prawa jedynie z nazwy, niż "Nędznicy".
-
Szalony Doktor Dolittle Roberta Downeya Jr. w podróży magicznej i śmiesznej
Córki zarządziły wyjście do kina. Na co? Przecież mówiłyście, że nic nie ma? Rzuciły, że na "Doktora Dolittle'a". O, nie! Mowy nie ma. W telewizji jest biatlon, a wy macie lekcje. Przegrałem, bo są dwie na jednego. Zły humor minął mi po kwadransie seansu (goryl Chee-chee wygrywa w szachy).
-
"Reset" reasumuje łódzką trylogię. Koszmar wrócił i zmierza ku potwornemu finałowi
Prosty pomysł na kryminał? Weź glinę, najlepiej zdegenerowanego, który jest zdziwaczałym geniuszem. Dodaj zbrodnię tak brutalną, że aż obrzydliwą. Akcję ukryj w mieście, które znasz. Wklej trochę wulgarnych przekleństw. Gdyby trylogia Krzysztofa Domaradzkiego powstała według tego przepisu byłaby pewnie średnia. A jest bardzo dobra, z wybitnym finałem.
-
Zlepili kraj z dwóch narodów wtedy, gdy odradzała się Polska. Potem wbili mu nóż w plecy
Przez krótki czas swojego żywota stworzona przy negocjacyjnym stole Czechosłowacja nazywana była hybrydą, albo, bez owijania w bawełnę, bękartem Europy. Jak to możliwe, że ci, którzy wydali ją na świat, w dziesieć miesięcy, bez mrugnięcia okiem, rzucili ją na żer Hitlerowi? Precyzyjnie odtworzył to Piotr R. Majewski w "Kiedy wybuchnie wojna?".
-
"Ukryta gra" to wyborny thriller szpiegowski, który warto zobaczyć nawet więcej niż raz [RECENZJA]
"Ukryta gra" to międzynarodowa obsada i najlepsi polscy filmowcy. Plus reżyser, dla którego to był pełnometrażowy debiut. Efekt? Wyborny, wciągający i solidnie zrobiony kawał filmowej rozrywki. Kiedy pytają nas, czy oglądać, odpowiadamy: koniecznie!
-
Netflix zaprezentował swoją propozycję oscarową. Czy "Król" ma szansę na statuetkę?
Timothée Chalamet jako król Henryk V to tegoroczna propozycja Netflixa w wyścigu po Oscara. Sprawdzamy, czy powtórzy sukces "Romy", czy też polegnie, jak Francja w bitwie pod Azincourt.
-
"Rytuały wody" - kryminał, przez który szybko kupicie bilet do Hiszpanii
"Cisza białego miasta" Evy Garcii Sáenz de Urturi okazała się czarnym koniem wśród książek opublikowanych w pierwszej połowie 2019 roku. Powieść nikomu w Polsce nieznanej hiszpańskiej autorki nagle wskoczyła na listy bestsellerów. Czy druga część serii dorówna jej popularnością?
-
Starość jest przerażająca, a kobiety mściwe - dziewięć opowieści laureatki Bookera po raz pierwszy po polsku
"Na początku Verna nie zamierzała nikogo zabijać. Zależało jej wyłącznie na prostych, nieskomplikowanych wakacjach" - tak Margaret Atwood zaczyna tytułowe opowiadanie z tomu "Kamienne posłanie". Wydane po raz pierwszy w Polsce opowieści nagrodzonej ostatnio Bookerem pisarki, to podróż po krainie mroku i groteski.
-
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" - to film, który nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim słucha [RECENZJA]
Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik spotkali się na planie po raz kolejny - tym razem, by opowiedzieć historię Mieczysława Kosza, niezwykłego pianisty, który nie powinien odejść w niepamięć. Ogrodnik wykreował jego postać w "Ikarze" w sposób tak przejmujący, że łatwo zapomnieć, że widzimy na ekranie aktora, a nie muzyka we własnej osobie. Historię pysznie spina doskonała muzyka w aranżacji Leszka Możdżera.
-
"Time" wybrał najbardziej wpływowych ludzi. Dziewczyna Spider-Mana okrzyknięta innowatorką roku
-
W "Top Gun: Maverick" gra syn znanego aktora. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby go rozpoznać
-
TVP jednak ma jakieś zasady etyczne i naruszył je Jakimowicz. Napisał za dużo o TVN
-
Filmy podobne do ''After'' - przewodnik po tytułach o zakazanej miłości [filmy młodzieżowe, romantyczne, o miłości]
-
"Schowaj się gdzieś, głupia babo, bo cię rozerwie! Nie słyszałaś syreny?"
- "Top Gun: Maverick" i inne atrakcje. Dzień Dziecka w sieci kin Helios zaczyna się już w ten weekend
- Wierszyki na Dzień Matki. Najpiękniejsze życzenia dla ukochanej mamy
- Dzień Matki. Najpiękniejsze wierszyki i wzruszające życzenia dla mamy
- Quiz cośrodowy da Wam dziś w kość. Wybraliśmy naprawdę trudne pytania
- Quiz cośrodowy da Wam dziś w kość. Wybraliśmy naprawdę trudne pytania
-
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! [RECENZJA]
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! Niesamowita historia w książce "Operacja Rafael".
-
Olive Kitteridge powraca i pokazuje swoją prawdziwą naturę [RECENZJA]
W najnowszej książce Elizabeth Strout ponownie odwiedzamy małe miasteczko Crosby w amerykańskim stanie Maine. Poznajemy nowe historie jego mieszkańców oraz dalsze losy głównej bohaterki nagrodzonej Pulitzerem powieści "Olive Kitteridge", na podstawie której powstał miniserial HBO z Frances McDormand w roli tytułowej.
-
W cztery oczy z Sapkowskim. Autor "Wiedźmina" do najłatwiejszych i najserdeczniejszych rozmówców nie należy [RECENZJA]
Twórca "Wiedźmina" w brawurowej i burzliwej dyskusji z historykiem literatury - Stanisławem Beresiem.
-
"Proceder" o Tomaszu Chadzie to jedno z najmilszych filmowych zaskoczeń tego roku
Bracia Węgrzyn nakręcili biograficzny film o zmarłym w ubiegłym roku raperze Tomaszu Chadzie. Zrobili to tak sprawnie, że produkcja przemówi nie tylko do fanów tego artysty, ale także miłośników porządnego kina. To dla mnie jedno z najmilszych filmowych zaskoczeń tego roku.
-
Joaquin Phoenix zagrał tak dobrze, że łatwo przeoczyć, jak bardzo "Joker" jest schematyczny
Joaquin Phoenix zagrał w "Jokerze" tak wyśmienicie, że przysłonił całą resztę filmu. Można nie zauważyć, że sama historia jest mocno wtórna i nie pokazuje niczego innego niż niemal każda opowieść o "narodzinach złoczyńcy".
-
"Ślicznotki". O wiele więcej niż tylko śliczne, ale trochę za słodkie [RECENZJA]
Prawdziwa historia o przebiegłych striptizerkach została przeniesiona przez Lorene Scafarię na ekran z nutą wręcz podejrzanie dobrej zabawy i dużo głębszych więzi niż między pierwowzorami postaci. Ogląda się przyjemnie, ale z krytykami wieszczącymi Jennifer Lopez Oscara śmiem delikatnie polemizować.
-
Uważaj, aby nie wpletli cię w "Łańcuch"! Thriller Adriana McKinty'ego przerazi każdego rodzica [RECENZJA]
"Łańcuch" Adriana McKinty'ego to książka o tym, że nasze człowieczeństwo, słabe punkty, a do tego niezbadaną nawet przez nas samych determinację i wielką miłość do dziecka można łatwo wykorzystać. I to w wybitnie parszywy sposób.
-
"Parasite" - co się stanie, kiedy "podludzie" spotkają "panów"? To skok na bungee - bez liny
Bong Joon-ho pokazał "Parasite" na Festiwalu w Cannes i zdobył Złotą Palmę dla najlepszego filmu. I słusznie, bo w kinach dawno nie było tak wyśmienitej pozycji, która jest prawdziwym rollercoasterem dla wszystkich: i widzów, i aktorów, i postaci. A w końcu - dla całych społeczeństw.
-
W poszukiwaniu esencji życia - bez presji posiadania i gromadzenia [RECENZJA]
Dostrzegam silne trendy nakłaniające do wprowadzenia minimalizmu w życie, ale traktuję je nieufnie. Mam coś wyrzucić i poczuję się lepiej? Wątpliwe. Dlatego po "Prosto i uważnie na co dzień", książkę o minimalizmie i esencjalizmie, sięgnęłam ostrożnie.
-
"Piłsudski" to prawdziwy popis Borysa Szyca. Nikt mu już nie powie, że zawsze gra tak samo
Borys Szyc jako Józef Piłsudski - na początku ten pomysł wydawał się co najmniej kontrowersyjny. Tymczasem aktor nie tylko zadaniu sprostał, ale udowodnił, że lepszego kandydata trudno byłoby znaleźć. Jego gra jest niewątpliwie największym atutem filmu. "Piłsudski" w kinach od 13 września.
-
Martwy bezdomny znaleziony w centrum Sztokholmu ma w kieszeni numer do Blomkvista. To naprawdę ostatni tom "Millennium"?
Była to jedna z najbardziej oczekiwanych książkowych premier tego roku, a jej tekst do końca utrzymywano w tajemnicy. Pytanie, czy medialny szum (i tak o wiele mniejszy niż w przypadku poprzednich części) przekłada się na jakość szóstego i ostatniego (ponoć) tomu "Millennium"?
-
"Ukryty pokój" Jorna Liera Horsta - kolejny bestseller ze Skandynawii?
Kryminały o komisarzu Wistingu mają niezaprzeczalną przewagę nad innymi powieściami z gatunku - ich autor wie, o czym pisze, bo sam był policjantem. I chociaż w książce "Ukryty pokój" Jorn Lier Horst wkracza na grząski temat polityki, nie odbiera to tej historii realizmu.
-
"Toy Story 4". To mądry i ważny film, który broni się jako osobna historia [RECENZJA]
Wydawało się, że "Toy Story" stanowiło zamkniętą - i to doskonale - trylogię. Czwarta część kultowego filmu Pixara jednocześnie idealnie wpisuje się w sagę i stanowi osobną, bardzo dojrzałą opowieść. Moim zdaniem to mocny kandydat do Oscara dla najlepszego filmu animowanego.