recenzja
-
Radziecka fantastyka nie rdzewieje! Literatura fantastyczna z tamtego regionu po prostu musiała być na poziomie
Wreszcie najlepsze utwory Arkadija i Borysa Strugackich zebrane w jednym tomie.
-
Ten mord polityczny odmienił oblicze całego narodu. Wciągający obraz współczesnej Kolumbii [RECENZJA]
Mord w centrum Bogoty - jego zagadkowym tropem podąża Juan Gabriel Vásquez, pisarz, dziennikarz i tłumacz, który w swojej książce "Kształt Ruin" stworzył efemeryczny, ale zarazem wspaniały i wciągający obraz współczesnej Kolumbii. Kraju który chociaż tak odległy, to momentami wydaje się jednak bardzo bliski.
-
Sensacyjny XIV-wieczny manuskrypt. Dzieło odkryte w podziemiach klasztoru w Tyńcu [Recenzja serii książek]
Jego autorem jest Witelon: astrolog, alchemik i truciciel w jednej osobie. Osaczony przez wrogów, w chwili śmiertelnego zagrożenia opisuje świat swego dzieciństwa i młodości. Świat spod znaku mrocznej gwiazdy: pięknej pani Wenus, dumnego Lucyfera.
-
Jak to jest należeć do gorszej części ludzkości? Recenzja powieści "Moja znikająca połowa"
Rasizm, odkrywanie własnej tożsamości, przemoc domowa, przemiany obyczajowe w USA na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Brit Bennett podejmuje w powieści "Moja znikająca połowa" kontrowersyjne kwestie - jedną po drugiej. I opisuje je z elegancją i opanowaniem właściwym najlepszym pisarzom.
-
Morderstwo na rajskiej wyspie i klimat niczym u Agathy Christie - nowy tom wakacyjnej serii kryminałów
- To czysta Agatha Christie - mówi Sylvie, jedna z bohaterek nowej powieści M. L. Longworth "Morderstwo na Ile Sordou". I rzeczywiście, tak jest. Tyle że w o wiele bardziej wakacyjnym klimacie niż u angielskiej królowej kryminału.
-
Kontynuacja doskonałej chińskiej trylogii. "Odzyskanie Czasu" to pozycja obowiązkowa, ale tylko pod jednym warunkiem
Kiedy do moich rąk dotarła kontynuacja "Wspomnienia o przeszłości Ziemi", byłam sceptyczna. "Odzyskanie Czasu" Baoshu to dzieło najwierniejszego fana Cixin Liu, a to niekoniecznie wróży coś dobrego. Tymczasem zawartość tej pozycji to wyjątkowo dobra rzecz.
-
Przejażdżka do piekła. "Piętno" Przemysława Piotrowskiego jedną z najmocniejszych książek na wiosnę!
Kryminał, jako gatunek literacki, ma wiele twarzy. Może być wysublimowany i skupiony na zawiłościach intrygi albo też naszpikowany zwrotami akcji mocno podnoszącymi ciśnienie czytającego. Może także być brutalny i nieprzewidywalny w szaleństwie swojej fabuły. Flirtujący z granicami dobrego smaku i ocierający się o tematy tabu. Takie jest "Piętno" Przemysława Piotrowskiego. Mocno, ale to naprawdę mocno niepokojące, a przy tym wciągające i nie pozwalające się oderwać praktycznie od pierwszej do ostatniej strony.
-
Rany Julek! "W lesie dziś nie zaśnie nikt" to naprawdę spoko film [RECENZJA]
Pierwszy polski slasher - tak był zapowiadany film "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Moja redakcyjna koleżanka odmówiła pójścia na pokaz przedpremierowy, bo boi się horrorów. Niech żałuje, bo ja świetnie bawiłam się na tej produkcji z Julią Wieniawą. A od dziś można ją zobaczyć w serwisie Netflix.
-
Kim jest zaginiona dziewczynka? Powieść o tajemnicach angielskiej prowincji
Folklor i cuda w wiktoriańskiej Anglii. Romantyzm i racjonalność. Historie, w których pobrzmiewa echo powieści Dickensa, Wilkiego Collisa i. dzieł Darwina. W powieści "Była sobie rzeka" Diane Setterfield po raz trzeci wykreowała atmosferę na granicy magii i rozumu.
-
"Sala samobójców. Hejter". Maciej Musiałowski jest rewelacyjny, ale Oscara nie będzie [RECENZJA]
Jan Komasa tuż po emocjach związanych z oscarową nominacją "Bożego Ciała" pokazuje światu swój nowy film. "Sala samobójców. Hejter" to film dobry, ale nie przełomowy. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na młodych aktorów - Maciej Musiałowski i Vanessa Aleksander grają bardzo prawdziwie i dojrzale.
-
Zaśpiewała w "The Voice of Poland", trener od razu poznał, że coś jest nie tak. Nie dożyła kolejnego etapu
-
Nakręcił ten film, bo nalegała jego partnerka. Dostali za niego nominację do Oscara
-
Wojewódzki do 16-letniej Grzeszczak: Ta piosenka to wyrok śmierci. Zawstydziła go
-
"Familiada": Zabawna wpadka uczestniczki. "Szła w zaparte"
-
Nowości Netflix - kwiecień 2023. Dwie głośne polskie produkcje i Tarantino
- Ilu ludzi zabił John Wick w trzech pierwszych filmach? Średnio ktoś ginie co minutę
- Lubisz zwierzęta? To ten quiz nie powinien sprawić ci trudności
- Vito Bambino i sanah łączą siły po raz trzeci! Śpiewają porywającego "Mustanga"
- Wyprzedał trasę w 24 godziny. Jann wyrusza na pierwsze koncerty
- Był gwiazdą "Podróży za jeden uśmiech". Prywatnie los go nie oszczędzał
-
Trylogia Białego Miasta już w komplecie. "Władcy Czasu" jeszcze mroczniejsi i bardziej nieprzewidywalni
Finał "Trylogii Białego Miasta", pełnej niepokojących rodzinnych tajemnic i dusznej atmosfery tradycyjnego baskijskiego miasta. "Władcy czasu" przynoszą spektakularne zwieńczenie wątków z dwóch poprzednich części cyklu - "Ciszy białego miasta" i "Rytuałów wody" - który stał się światowym fenomenem
-
Tu policjanci są stróżami prawa jedynie z nazwy. "Nędznicy" to rewelacyjny debiut fabularny Ladjy Ly
Biorąc pod uwagę sukces artystyczny pełnometrażowego debiutu fabularnego Ladjy Ly, trudno o bardziej doniosły głos na temat trudów życia w podparyskich gettach, gdzie policjanci są stróżami prawa jedynie z nazwy, niż "Nędznicy".
-
Szalony Doktor Dolittle Roberta Downeya Jr. w podróży magicznej i śmiesznej
Córki zarządziły wyjście do kina. Na co? Przecież mówiłyście, że nic nie ma? Rzuciły, że na "Doktora Dolittle'a". O, nie! Mowy nie ma. W telewizji jest biatlon, a wy macie lekcje. Przegrałem, bo są dwie na jednego. Zły humor minął mi po kwadransie seansu (goryl Chee-chee wygrywa w szachy).
-
"Reset" reasumuje łódzką trylogię. Koszmar wrócił i zmierza ku potwornemu finałowi
Prosty pomysł na kryminał? Weź glinę, najlepiej zdegenerowanego, który jest zdziwaczałym geniuszem. Dodaj zbrodnię tak brutalną, że aż obrzydliwą. Akcję ukryj w mieście, które znasz. Wklej trochę wulgarnych przekleństw. Gdyby trylogia Krzysztofa Domaradzkiego powstała według tego przepisu byłaby pewnie średnia. A jest bardzo dobra, z wybitnym finałem.
-
Zlepili kraj z dwóch narodów wtedy, gdy odradzała się Polska. Potem wbili mu nóż w plecy
Przez krótki czas swojego żywota stworzona przy negocjacyjnym stole Czechosłowacja nazywana była hybrydą, albo, bez owijania w bawełnę, bękartem Europy. Jak to możliwe, że ci, którzy wydali ją na świat, w dziesieć miesięcy, bez mrugnięcia okiem, rzucili ją na żer Hitlerowi? Precyzyjnie odtworzył to Piotr R. Majewski w "Kiedy wybuchnie wojna?".
-
"Ukryta gra" to wyborny thriller szpiegowski, który warto zobaczyć nawet więcej niż raz [RECENZJA]
"Ukryta gra" to międzynarodowa obsada i najlepsi polscy filmowcy. Plus reżyser, dla którego to był pełnometrażowy debiut. Efekt? Wyborny, wciągający i solidnie zrobiony kawał filmowej rozrywki. Kiedy pytają nas, czy oglądać, odpowiadamy: koniecznie!
-
Netflix zaprezentował swoją propozycję oscarową. Czy "Król" ma szansę na statuetkę?
Timothée Chalamet jako król Henryk V to tegoroczna propozycja Netflixa w wyścigu po Oscara. Sprawdzamy, czy powtórzy sukces "Romy", czy też polegnie, jak Francja w bitwie pod Azincourt.
-
"Rytuały wody" - kryminał, przez który szybko kupicie bilet do Hiszpanii
"Cisza białego miasta" Evy Garcii Sáenz de Urturi okazała się czarnym koniem wśród książek opublikowanych w pierwszej połowie 2019 roku. Powieść nikomu w Polsce nieznanej hiszpańskiej autorki nagle wskoczyła na listy bestsellerów. Czy druga część serii dorówna jej popularnością?
-
Starość jest przerażająca, a kobiety mściwe - dziewięć opowieści laureatki Bookera po raz pierwszy po polsku
"Na początku Verna nie zamierzała nikogo zabijać. Zależało jej wyłącznie na prostych, nieskomplikowanych wakacjach" - tak Margaret Atwood zaczyna tytułowe opowiadanie z tomu "Kamienne posłanie". Wydane po raz pierwszy w Polsce opowieści nagrodzonej ostatnio Bookerem pisarki, to podróż po krainie mroku i groteski.
-
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" - to film, który nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim słucha [RECENZJA]
Maciej Pieprzyca i Dawid Ogrodnik spotkali się na planie po raz kolejny - tym razem, by opowiedzieć historię Mieczysława Kosza, niezwykłego pianisty, który nie powinien odejść w niepamięć. Ogrodnik wykreował jego postać w "Ikarze" w sposób tak przejmujący, że łatwo zapomnieć, że widzimy na ekranie aktora, a nie muzyka we własnej osobie. Historię pysznie spina doskonała muzyka w aranżacji Leszka Możdżera.
-
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! [RECENZJA]
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! Niesamowita historia w książce "Operacja Rafael".
-
Olive Kitteridge powraca i pokazuje swoją prawdziwą naturę [RECENZJA]
W najnowszej książce Elizabeth Strout ponownie odwiedzamy małe miasteczko Crosby w amerykańskim stanie Maine. Poznajemy nowe historie jego mieszkańców oraz dalsze losy głównej bohaterki nagrodzonej Pulitzerem powieści "Olive Kitteridge", na podstawie której powstał miniserial HBO z Frances McDormand w roli tytułowej.
-
W cztery oczy z Sapkowskim. Autor "Wiedźmina" do najłatwiejszych i najserdeczniejszych rozmówców nie należy [RECENZJA]
Twórca "Wiedźmina" w brawurowej i burzliwej dyskusji z historykiem literatury - Stanisławem Beresiem.