wywiad
-
Aleksander Kwaśniewski o prezydenckich emeryturach: Zarabiam, jakoś daję radę
- Ja zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę - mówi pytany o kwoty przysługujące po ustąpieniu z urzędu prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ostatnio doradza np. twórcom konstytucji Uzbekistanu.
-
Gra kardynała Richelieu w "Trzech muszkieterach". "Takie postaci są jak kaczki, po których spływa woda"
"Trzej muszkieterowie" Aleksandra Dumasa to klasyka literatury, która właściwie co dekadę od lat 20. ubiegłego wieku jest ekranizowana. Tym razem do kin wchodzi wersja Martina Bourboulona, w której w diabolicznego kardynała Richelieu wcielił się Eric Ruf. - Wcielanie się w kogoś/coś, co w świadomości ludzi jest instytucją, lub nawet przystankiem autobusowym czy dzielnicą, jest zawsze ciekawe i ekscytujące! Nagle postać, która dała swoje imię temu, co stało się miejskim punktem orientacyjnym, ożywa - mówi o wojej postaci z filmu "Trzej Muszkieterowie: D'Artagnan" aktor.
-
Ryszard Ćwirlej: Może zbyt wiele duchowego pierwiastka wchodzi do naszych szkół, a zbyt mało fizyki
- Mam wrażenie, że my jesteśmy trochę niedouczeni. Wierzymy wszystkiemu, co zostało napisane, co zostało sfotografowane, co zostało sfilmowane - mówi Ryszard Ćwirlej. W swoim najnowszym kryminale "Tęczowa dolina" chce pokazać, że nie powinniśmy bezkrytycznie wierzyć - w cuda, ale nie tylko.
-
Ryszard Ćwirlej napisał "Tęczową dolinę", byśmy zapytali: Czy naprawdę jesteśmy tacy łatwowierni?
"Tęczowa dolina" to trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i jedno rozwiązanie. Ryszard Ćwirlej chciałby, żeby czytelnik przy okazji zapytał siebie, czy naprawdę jesteśmy tak łatwowierni i chętni do uwierzenia w cuda.
-
Liev Schreiber: Nie jestem fanem tego, jak Hollywood mówi o Holokauście, historii owieczek idących na rzeź
- Niespecjalnie lubię filmy o Holokauście, nie jestem fanem tego, w jaki sposób Hollywood najczęściej mówi o tamtych wydarzeniach, czyli przemocy i sentymentalizmu, historii owieczek idących na rzeź. Dlatego właśnie spodobała mi się ta historia - mówi o "Światełku" Liev Schreiber, który w serialu gra Otto Franka. Z aktorem oraz wcielającą się w główną bohaterkę Bel Powley w Amsterdamie rozmawiała Marta Korycka.
-
Billie Boullet: Uczyłam się o Annie Frank, ale teraz dopiero zobaczyłam, że nie była słodką dziewczynką
"Światełko" to serial National Geographic (do zobaczenia w Disney+) inspirowany niezwykłą historią życia Miep Gies - Holenderki, która ryzykując swoim życiem, ukrywała w Amsterdamie Annę Frank oraz jej rodzinę. Rozmawialiśmy z Billie Boullet, która debiutuje na ekranie rolą Anny Frank - zobacz wywiad wideo.
-
Lena Góra: Byłam przerażona życiem jak każda 16-latka. Tylko moja reakcja była taka: d*pa w troki
Jako 16-latka Lena Góra pojechała do Londynu, ledwie kilka lat później do Nowego Jorku i potem do Los Angeles. - Nie miałam ciśnienia na karierę w ogóle, ale za to miałam potrzebę tworzenia, która zaczęła mi się jeszcze w Polsce - wspomina w rozmowie z Gazeta.pl. Teraz w kinach można oglądać fim "Roving Woman", w którym gra obok nominowanego do Oscara Johna Hawkesa. Jest także współscenarzystką produkcji, za którą stoi też m.in. Wim Wenders.
-
Norwegowie śmieją się z sąsiada, gdy ten sam maluje płot: Pożyczyć ci mojego Polaka? [WYWIAD]
Swoją debiutancką książką, będącą zbiorem rozmów z dziesiątkami polskich imigrantów, wznieciła dyskusję, która dla wielu Norwegów stała się bardzo niewygodna. "Jeg er ikke polakken din" trafiła do każdej tamtejszej biblioteki. Choć tego nie planowała, właśnie wydaje polski przekład. Według niej "Nie jestem twoim Polakiem" może wywołać głęboką refleksję o tym, jak Norwegia traktuje obcych, ale również jaki stosunek do przyjezdnych mają Polacy.
-
Nieprzygotowanie do rozmowy i niezręczne pytania. Te gwiazdy nie wytrzymały i przerwały wywiad
Wychodzenie ze studia w trakcie wywiadu zdarza się nie tylko politykom. Cierpliwość tracą też gwiazdy, którym nierzadko dziennikarze zadają niezręczne czy wzbudzające wątpliwości pytania. Nieprzygotowanie, kontrowersyjne kwestie i brak cierpliwości do rozmówcy sprawiły, że te gwiazdy przerwały wywiad.
-
Jędrzej Pasierski: Bardzo trudno jest napisać dobrą książkę, kiedy się nie wie, kto jest mordercą
Jędrzej Pasierski to pisarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru. - Autorzy kryminalni dzielą się na takich, którzy wiedzą, jak się zakończy ich książka, i na takich, którzy nie wiedzą. Ja nie ukrywam za bardzo, że należę do autorów, którzy wiedzą - mówi. Dlaczego? O tym m.in. porozmawialiśmy przy okazji premiery "Martwego klifu".
-
Kaskader Radcliffe'a doznał wypadku. To zmieniło jego życie
-
"Familiada". Odpowiedź uczestniczki zaskoczyła Strasburgera. "Nieźle"
-
Odlotowe połączenie, w którym nie ma mowy o limitach: bezpieczeństwo i szaleństwo w jednym!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Ta kwestia ze "Znachora" jest kultowa. W nowej wersji nie pada wcale
-
Literacka Nagroda Nike 2023. Jurorzy konkursu w koszulkach wspierających Holland
- Zyta Rudzka z Literacką Nagrodą Nike. Fryzjerka, która "maszeruje po wolność"
- Pamiętasz jeszcze coś ze szkoły z lat 90.? Najwyższy czas się sprawdzić!
- Byli duetem jak wódka i kac. "Upijali się, kłócili i pili na zgodę"
- Była gwiazdą "Dynastii". Chciała zabić swoją matkę, a później siebie
- "Władca Pierścieni". Przez 20 lat nikt nie zwrócił uwagi na błąd
-
Jędrzej Pasierski: Była dyskusja o riserczu w powieści kryminalnej. Nie chciałbym, by z tym przesadzać
Powieść kryminalną porównuje do współczesnej baśni, ale choć nie jest zwolennikiem przesady, zdarza mu się konsultować nawet z budowlańcem. Z Jędrzejem Pasierskim spotkaliśmy się w związku z premierą "Martwego klifu".
-
Marianna Zydek o swojej roli w filmie "Skołowani": staram się czerpać jak najwięcej z życia
Marianna Zydek w wywiadzie z Agnieszką Woźniak - Starak opowiada o tym gdzie znaleźć szczęście oraz wewnętrzną siłę, jak czerpać najwięcej radości z życia. A także o swojej roli Anny w nowej komedii pozytywnie romantycznej "Skołowani", która już od 14 kwietnia wchodzi do kin.
MATERIAŁ PROMOCYJNY -
Marianna Zydek o swojej roli w filmie "Skołowani": staram się czerpać jak najwięcej z życia
Marianna Zydek w wywiadzie z Agnieszką Woźniak- Starak opowiada o tym, gdzie znaleźć szczęście oraz wewnętrzną siłę, jak czerpać najwięcej radości z życia. A także o swojej roli Anny w nowej komedii pozytywnie romantycznej "Skołowani", która już 14 kwietnia wchodzi do kin.
-
Wałęsę porównała do Stalina, a czador nazwała "głupią szmatą". Mówiła, że "uszlachetniła dziennikarstwo"
Oriana Fallaci była ikoną dziennikarstwa XX wieku. Nie bała się poruszać trudnych tematów, ani zadawać jeszcze trudniejszych pytań. Mówiła, że przeprowadza wywiady jedynie z "ludźmi, którzy naprawdę ją interesują".
-
Bezdomny dla ratowników to obywatel świata, pijak - troll. "Czarny humor to jest dla nas wentyl bezpieczeństwa"
Kobieta, która umiera w domu z dziećmi na kolanach, mężczyzna, który odchodząc "zepsuł" bliskim Sylwestra, samobójca, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia - z takimi sytuacjami ratownicy medyczni mają do czynienia. Często ratuje ich czarny humor. O tym, i nie tylko, rozmawiamy z autorami książki "Ratownik. Nie jestem bogiem" - Justyną Dżbik-Kluge oraz Jarosławem Sowizdraniukiem.
-
Laura Łącz przeprowadziła w TVP wywiad z psem. Internauci oburzeni. "Na to idą miliardy"
Tak absurdalnej sytuacji nikt się nie spodziewał. Telewizja Polska wyemitowała 20-minutowy wywiad, przeprowadzony przez Laurę Łącz z tytułowym bohaterem serialu "Komisarz Alex". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że "rozmówcą" aktorki był pies. Zobaczcie sami.
-
Samotność często sprawia, że ludzie wzywają karetkę. "On nie jest od tego, by opiekować się starszą panią"
Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. W książce "Ratownik. Nie jestem bogiem" razem z Justyną Dżbik-Kluge pokazują różne strony tego zawodu. - To jest książka z takim dużym znakiem zapytania: jaką rolę oni pełnią w systemie społecznym, nie tylko ochrony zdrowia? - podkreślają.
-
Ania Karwan o "Skołowanych": chodzi o świadomość i walkę o siebie
Co to znaczy "walczyć o siebie" i "żyć na swoich zasadach". O tym między innymi w rozmowie z Agnieszką Woźniak-Starak opowiada Ania Karwan, która nagrała piosenkę pt. "Sen na pogodne dni" promującą komedię pt. "Skołowani". Piosenka "Sen na pogodne dni" była przebojem końca lat osiemdziesiątych XX wieku, śpiewała go Beata Bartelik.
MATERIAŁ PROMOCYJNY -
Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie
Jej pierwsza powieść była obyczajowa, potem poszła w kryminał. - Natomiast jest coś takiego w tych moich książkach, że one zawsze mają rozbudowane tło obyczajowe i tak pewnie zostanie, że nie wystarcza mi sama zbrodnia i śledztwo - mówi pisarka Małgorzata Rogala. - Chodzi mi o ten kontekst, niekoniecznie o to, kto zabił, tylko co się wydarzyło, że do tej zbrodni doszło i dlaczego - tłumaczy.
-
Małgorzata Rogala o swoich kryminałach: Czasem zdarza mi się, że ktoś inny jest ostatecznie sprawcą
- W miarę jak ja piszę, to oni pokazują, kim są - mówi o swoich bohaterach Małgorzata Rogala. Z pisarką rozmawiamy przy okazji premiery jej kolejnej powieści kryminalnej "Przerwany pokaz".
-
Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? "Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller"
Choć tego nie planowała, udało się jej wbić w trend - literatura young adults w ostatnim czasie radzi sobie wyjątkowo dobrze na polskim rynku. Według rankingu Wprost w pierwszej dziesiątce jest m.in. studentka, której powieści młódzieżowe sprzedają się fenomenalnie, a Weronika Anna Marczak dzięki "Rodzinie Monet" została wybrana Pisarką Roku 2022.
-
"Rodzina Monet" zrobiła z niej pisarkę roku. Czytelniczki podpowiedziały, żeby napisała o okresie
Dzięki serii "Rodzina Monet" Weronika Anna Marczak zdobyła tytuł "Pisarki Roku 2022" w plebiscycie "Bestsellery Empiku". - To jest w dużej mierze relacja głównej bohaterki i jej braci, ich docieranie się nawzajem, ale jest to też sama postać głównej bohaterki, która przechodzi przemianę z nieśmiałej dziewczynki w pewną siebie kobietę - mówi pisarka, która w drugiej części porusza m.in. temat pierwszej miesiączki.
-
Majka Jeżowska: Patrzę na Jennifer Coolidge, która mówi, że była w ciemnej d... Mówi o tym tak jak ja
- Była skończona. Mówi o tym w wywiadzie, tak jak ja mówię. Jeden człowiek uwierzył, że to jest rola właśnie dla niej i się uparł - mówi o Jennifer Coolidge ("Biały lotos") Majka Jeżowska. Wokalistka w rozmowie z Gazeta.pl zauważa podobieństwo w tym, w jaki sposób trafiła na plan filmu "Pokolenie Ikea".