andrzej sapkowski

 • Lauren S. Hissrich dla Gazeta.pl: Sapkowski to nie Tolkien. Pozwolił nam dopisać rzeczy, których sam nie opisał

  Lauren S. Hissrich dla Gazeta.pl: Sapkowski to nie Tolkien. Pozwolił nam dopisać rzeczy, których sam nie opisał

  - Kiedy rozmawialiśmy z Andrzejem Sapkowskim o naszych pomysłach, podkreślał, że z jego książkami jest inaczej niż z "Władą pierścieni". Nie myśli o świecie przedstawionym i wydarzeniach w ten sam sposób, co Tolkien. Nie tworzy w głowie mapy tamtego świata, nie zastanawia się nad tym, czego nie opisał w powieściach, nie dopowiada do nich historii, których nie opublikował. Dał mi mnóstwo kreatywnej swobody i wolności. Chce, żebyśmy trzymali się tonu jego książek i ich założeń. Ale jeśli czegoś sam nie opisał, pozwalał nam zbudować własne historie - opowiada Lauren S. Hissrich w trakcie naszej rozmowy poświęconej serialowi "Wiedźmin: Rodowód krwi".

  Justyna Bryczkowska
 • Henry Cavill chciał odejść z 'Wiedźmina' już wcześniej? Są informacje o motywach decyzji
 • 'Wiedźmin'. Część scenarzystów 'nabijała się' z książek Sapkowskiego i gier? Producent wbija szpilę

  "Wiedźmin". Część scenarzystów "nabijała się" z książek Sapkowskiego i gier? Producent wbija szpilę

  "Część ze scenarzystów 'Wiedźmina' nie była wielbicielami oryginalnych książek i gier - aktywnie podkreślali swoją niechęć do materiału źródłowego, niektórzy wręcz się z niego nabijali" - opowiedział Beau DeMayo. To były scenarzysta aktorskiego serialu "Wiedźmin" i autor scenariuszy do animacji "Wiedźmin: Zmora Wilka". Na jego wypowiedź zareagował jeden z twórców "Wiedźmina".

  Justyna Bryczkowska
 • Spodobał ci się 'Sandman'? Netflix przygotował listę filmów i seriali, które warto obejrzeć

  Spodobał ci się "Sandman"? Netflix przygotował listę filmów i seriali, które warto obejrzeć

  "Sandman" już drugi tydzień utrzymuje się na szczycie listy najpopularniejszych anglojęzycznych seriali na platformie Netflix. Widzowie z całego świata spędzili łącznie 127,5 mln godzin na oglądaniu 10-odcinkowej produkcji. Dla tych, którzy już obejrzeli całość i mają ochotę na tytuły w podobnym klimacie, Netflix stworzył zestawienie pozycji, po które najlepiej sięgnąć.

  Justyna Bryczkowska
 • Remigiusz Mróz to najlepiej zarabiający polski pisarz. Drugie i trzecie miejsce mogą zaskoczyć
 • 'Wiedźmin' - premiera drugiego sezonu. Mateusz Morawiecki: To wielkie wydarzenie kulturalne
 • Andrzej Sapkowski pierwsze opowiadanie o wiedźminie napisał na konkurs. Nawet go wtedy nie wygrał

  Andrzej Sapkowski pierwsze opowiadanie o wiedźminie napisał na konkurs. Nawet go wtedy nie wygrał

  Andrzej Sapkowski z wykształcenia jest ekonomistą, a karierę literacką zaczął od tłumaczenia cudzych opowiadań dla "Fantastyki", która w przyszłości miała mu przynieść sporo szczęścia. Nie planował jednak, że zostanie królem polskiego fantasy: pierwszą nowelę o wiedźminie Geralcie napisał dlatego, że poprosił go o to jego syn. Wysłał ją na konkurs i... zajął trzecie miejsce.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Showrunnerka 'Wiedźmina' dla Gazeta.pl: Z przerażeniem zastanawialiśmy się, co jest akcją naszej serii

  Showrunnerka "Wiedźmina" dla Gazeta.pl: Z przerażeniem zastanawialiśmy się, co jest akcją naszej serii

  - Ten sezon jest dużo bardziej intymny niż pierwszy, choć jednocześnie pod wieloma względami wyszedł też bardziej spektakularnie: mamy więcej potworów i bitew. Pomimo tego epickiego rozmachu wszystko wydaje się jednak bardziej prywatne i osobiste, co moim zdaniem jest świetnym kontrastem - opowiada w rozmowie z Gazeta.pl showrunnerka "Wiedźmina" Lauren S.S. Hissrich. Druga seria debiutuje na platformie Netflix 17 grudnia 2021 roku - niemal równo 35 lat po tym, jak ukazał się numer "Nowej Fantastyki" z konkursowym opowiadaniem Andrzeja Sapkowskiego, które dało początek całej serii książek.

  Justyna Bryczkowska
 • Andrzej Sapkowski obejrzał już drugi sezon 'Wiedźmina': Adaptowanie książek mojego autorstwa to niełatwa sztuka
 • Niesamowite, ile Henry Cavill potrafi wyrazić jednym 'Hmmm'. Nowy sezon 'Wiedźmina' jest dużo lepszy niż pierwszy

  Niesamowite, ile Henry Cavill potrafi wyrazić jednym "Hmmm". Nowy sezon "Wiedźmina" jest dużo lepszy niż pierwszy

  Po obejrzeniu sześciu pierwszych odcinków z pełną stanowczością mogę stwierdzić, że drugi sezon "Wiedźmina" zdecydowanie różni się od tego pierwszego. Twórcy wsłuchali się w głosy krytyki, odrobili lekcje i podjęli duże ryzyko - naprawdę puścili wodze wyobraźni. To się z mojego punktu widzenia opłaciło, bo zamiast potencjalnej irytacji spod znaku "to nie tak miało być" czułam duże zainteresowanie tym, co zobaczę. Oby dwa ostatnie odcinki nie popsuły mi frajdy.

  Justyna Bryczkowska
Więcej o:

andrzej sapkowski