andrzej sapkowski

 • Netflix robi 'Wiedźmin Fest' w Łodzi. Będą gwiazdy i możesz wygrać wejście

  Netflix robi "Wiedźmin Fest" w Łodzi. Będą gwiazdy i możesz wygrać wejście

  Netflix zaprasza fanów "Wiedźmina" do wspólnego świętowania zbliżającej się premiery najnowszego sezonu serialu na podstawie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Z tej okazji w Łodzi 24 i 25 czerwca odbędzie się "Wiedźmin Fest", a jego uczestnicy zobaczą przedpremierowo pierwsze odcinki nowej serii. Do tego mają się pojawić gwiazdy wiedźmińskiego uniwersum, a na imprezę można wygrać wejściówki.

  Justyna Bryczkowska
 • Będzie kontynuacja 'Wiedźmina'? Andrzej Sapkowski ujawnia plany dotyczące kultowej sagi
 • 'Miło było popatrzeć, jak robi mu z mordy jesień nowożytności'. Jak gry 'Wiedźmin' rozbudowały świat Andrzeja Sapkowskiego

  "Miło było popatrzeć, jak robi mu z mordy jesień nowożytności". Jak gry "Wiedźmin" rozbudowały świat Andrzeja Sapkowskiego

  Książki Andrzeja Sapkowskiego zyskały rzeszę wielbicieli na długo przed premierą popularnych na całym świecie gier. Czytelników urzekła przewrotnie mądra i dowcipna opowieść, która świetnie bawiła się standardowymi konwencjami literackimi. Filmowcom jej urok trudno jednak przenieść na ekran, ale sprawa nie jest stracona. Prawdziwego ducha literackiego pierwowzoru udało się świetnie oddać właśnie twórcom gier "Wiedźmin". Ku uciesze fanów, oni wręcz świat Sapkowskiego wyraźnie rozbudowali.

  Justyna Bryczkowska
 • Lauren S. Hissrich dla Gazeta.pl: Sapkowski to nie Tolkien. Pozwolił nam dopisać rzeczy, których sam nie opisał

  Lauren S. Hissrich dla Gazeta.pl: Sapkowski to nie Tolkien. Pozwolił nam dopisać rzeczy, których sam nie opisał

  - Kiedy rozmawialiśmy z Andrzejem Sapkowskim o naszych pomysłach, podkreślał, że z jego książkami jest inaczej niż z "Władą pierścieni". Nie myśli o świecie przedstawionym i wydarzeniach w ten sam sposób, co Tolkien. Nie tworzy w głowie mapy tamtego świata, nie zastanawia się nad tym, czego nie opisał w powieściach, nie dopowiada do nich historii, których nie opublikował. Dał mi mnóstwo kreatywnej swobody i wolności. Chce, żebyśmy trzymali się tonu jego książek i ich założeń. Ale jeśli czegoś sam nie opisał, pozwalał nam zbudować własne historie - opowiada Lauren S. Hissrich w trakcie naszej rozmowy poświęconej serialowi "Wiedźmin: Rodowód krwi".

  Justyna Bryczkowska
 • Henry Cavill chciał odejść z 'Wiedźmina' już wcześniej? Są informacje o motywach decyzji
 • 'Wiedźmin'. Część scenarzystów 'nabijała się' z książek Sapkowskiego i gier? Producent wbija szpilę

  "Wiedźmin". Część scenarzystów "nabijała się" z książek Sapkowskiego i gier? Producent wbija szpilę

  "Część ze scenarzystów 'Wiedźmina' nie była wielbicielami oryginalnych książek i gier - aktywnie podkreślali swoją niechęć do materiału źródłowego, niektórzy wręcz się z niego nabijali" - opowiedział Beau DeMayo. To były scenarzysta aktorskiego serialu "Wiedźmin" i autor scenariuszy do animacji "Wiedźmin: Zmora Wilka". Na jego wypowiedź zareagował jeden z twórców "Wiedźmina".

  Justyna Bryczkowska
 • Spodobał ci się 'Sandman'? Netflix przygotował listę filmów i seriali, które warto obejrzeć

  Spodobał ci się "Sandman"? Netflix przygotował listę filmów i seriali, które warto obejrzeć

  "Sandman" już drugi tydzień utrzymuje się na szczycie listy najpopularniejszych anglojęzycznych seriali na platformie Netflix. Widzowie z całego świata spędzili łącznie 127,5 mln godzin na oglądaniu 10-odcinkowej produkcji. Dla tych, którzy już obejrzeli całość i mają ochotę na tytuły w podobnym klimacie, Netflix stworzył zestawienie pozycji, po które najlepiej sięgnąć.

  Justyna Bryczkowska
 • Remigiusz Mróz to najlepiej zarabiający polski pisarz. Drugie i trzecie miejsce mogą zaskoczyć
 • 'Wiedźmin' - premiera drugiego sezonu. Mateusz Morawiecki: To wielkie wydarzenie kulturalne
 • Andrzej Sapkowski pierwsze opowiadanie o wiedźminie napisał na konkurs. Nawet go wtedy nie wygrał

  Andrzej Sapkowski pierwsze opowiadanie o wiedźminie napisał na konkurs. Nawet go wtedy nie wygrał

  Andrzej Sapkowski z wykształcenia jest ekonomistą, a karierę literacką zaczął od tłumaczenia cudzych opowiadań dla "Fantastyki", która w przyszłości miała mu przynieść sporo szczęścia. Nie planował jednak, że zostanie królem polskiego fantasy: pierwszą nowelę o wiedźminie Geralcie napisał dlatego, że poprosił go o to jego syn. Wysłał ją na konkurs i... zajął trzecie miejsce.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • ''Wiedźmin''. Kolejność czytania książek. W jakiej kolejności czytać sagę Sapkowskiego?
 • Czarnoskóra elfka w uniwersum Sapkowskiego. Polscy fani ruszyli do boju, Netflix z godnością odpiera ataki

  Czarnoskóra elfka w uniwersum Sapkowskiego. Polscy fani ruszyli do boju, Netflix z godnością odpiera ataki

  Jodie Turner-Smith wcieli się w postać walecznej elfki Éile w serialu "The Witcher: Blood Origin". Zdjęcie aktorki opublikowano na facebookowym profilu Netfliksa, a niedługo potem w komentarzach polscy wielbiciele prozy Andrzeja Sapkowskiego rozpoczęli pełną oburzenia dyskusję. Zdaniem większości z nich czarnoskóra osoba nie może zagrać fikcyjnej postaci, bo przecież elfy w książkach zawsze miały białą skórę. Sęk w tym, że Sapkowski nigdy tego nie napisał wprost.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • 'Wiedźmin'. Ekipa nakręciła zdjęcia do bitwy w Kaer Morhen. Sapkowski jej nie opisał

  "Wiedźmin". Ekipa nakręciła zdjęcia do bitwy w Kaer Morhen. Sapkowski jej nie opisał

  Po długiej przerwie ekipa "Wiedźmina" wróciła do pracy na planie, a kolejne doniesienia mówią iż udało się jej już nakręcić bitweną sekwencję. To o tyle ciekawe, że sam Sapkowski nie opisał jej w swoich książkach i opowiadaniach. Przecieki jednak mówią, że scena została zrealizowana z niezwykłym rozmachem.

  Opracowała Justyna Bryczkowska
Więcej o:

andrzej sapkowski