Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

W wieku 90 lat zmarł Witold Pyrkosz. Choć w ostatnich latach szerszej publiczności znany był głównie z roli ujmującego ciepłą osobowością dziadka Lucjana z serialu "M jak miłość", to aktor ma na swoim koncie imponujący dorobek. Zagrał w najbardziej kultowych i klasycznych polskich produkcjach filmowych i serialach takich jak "Czterej pancerni i pies" czy "Janosik". Bez jego udziału te filmy niewątpliwe straciłyby wiele na uroku. Wspominamy te doskonałe role.
Kadr z serialu 'Janosik' (1974), reż. Jerzy Passendorfer, prod. Zespół Filmowy 'Panorama', Foto: TVP/Archiwum TVP Kadr z serialu 'Janosik' (1974), reż. Jerzy Passendorfer, prod. Zespół Filmowy 'Panorama', Foto: TVP/Archiwum TVP Kadr z serialu 'Janosik' (1974), reż. Jerzy Passendorfer, prod. Zespół Filmowy 'Panorama', Foto: TVP/Archiwum TVP

Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

W wieku 90 lat zmarł Witold Pyrkosz. Choć w ostatnich latach szerszej publiczności znany był głównie z roli ujmującego ciepłą osobowością dziadka Lucjana z serialu "M jak miłość", to aktor ma na swoim koncie imponujący dorobek. Obecny w świecie polskiego filmu od 1956 roku, zagrał w najbardziej kultowych i klasycznych polskich produkcjach filmowych i serialach takich jak "Czterej pancerni i pies" czy "Janosik". Bez jego udziału te filmy niewątpliwe straciłyby wiele na uroku. Wspominamy te doskonałe role.

Czym byłby ''Janosik'', serial Jerzego Passendorfera, bez zabawnego zbójnika Jędrusia Pyzdry? Szwagier Kwiczoła i były hajduk przyjęty do bandy Janosika od lat rozbawiał rzesze widzów słowami typu: "Baba z wozu - koniom lżej!" albo podsumowaniem rozważań Kwiczoła na temat powstania kobiet: "Najpierw był Panbócek, potem był Jadam, potem był pies, a na końcu baba".

Kadr z serialu 'Czterej pancerni i pies' (1966-70), reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski, prod. Zespół Filmowy 'Syrena', Foto: Archiwum TVP Kadr z serialu 'Czterej pancerni i pies' (1966-70), reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski, prod. Zespół Filmowy 'Syrena', Foto: Archiwum TVP Kadr z serialu 'Czterej pancerni i pies' (1966-70), reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski, prod. Zespół Filmowy 'Syrena', Foto: Archiwum TVP

Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

Aktor pojawił się też w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies". Choć nie zagrał tam głównej roli, to bez jego postaci - zawsze mającego coś do powiedzenia Franka Wichury - opowieść straciłaby wiele na uroku. Aktor w tym czasie miał za sobą już takie filmy jak "Eroica" Andrzeja Munka czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, jednak dopiero Franek Wichura sprawił, że Pyrkosz zagościł na dobre w sercach telewidzów.
Kadr filmu 'Vabank' (1981), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Archiwum TVP Kadr filmu 'Vabank' (1981), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Archiwum TVP Kadr filmu 'Vabank' (1981), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Archiwum TVP

Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

Kasiarz Kwinto, wzorowany na postaci słynnego Szpicbródki, nigdy by sobie nie poradził z wykiwaniem Kramera bez pomocy Duńczyka, dawnego speca od alarmów.

- A to Krempitsch, cyngiel Kramera. Gość od mokrej roboty. Siedem lat w Legii Cudzoziemskiej. Załatwił podobno więcej ludzi niż ty zjadłeś kotletów - mówił Duńczyk do Kwinty, kiedy pokazał mu zdjęcie mordercy wynajętego przez Kramera.

Kadr z serialu 'Alternatywy 4' (1983-86), reż. S. Bareja, prod. Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel, Foto: Archiwum TVP Kadr z serialu 'Alternatywy 4' (1983-86), reż. S. Bareja, prod. Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel, Foto: Archiwum TVP Kadr z serialu 'Alternatywy 4' (1983-86), reż. S. Bareja, prod. Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel, Foto: Archiwum TVP

Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

Rola Józefa Balcerka w serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4" to był prawdziwy popis zdolności aktorskich. Pan Witold po raz kolejny w swojej karierze zagrał postać prawdziwego Warszawiaka. Balcerek mówiący charakterystycznym sznaps-barytonem został siłą przeniesiony z całą rodziną na nowe osiedle.

Fot. z filmu 'Kingsajz' (1987), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Filmoteka Narodowa Fot. z filmu 'Kingsajz' (1987), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Filmoteka Narodowa Fot. z filmu 'Kingsajz' (1987), reż. Juliusz Machulski, prod. Studio Filmowe Kadr, Foto: Filmoteka Narodowa

Żegnamy Witolda Pyrkosza. Wspominamy jego kultowe role, za które wszyscy go pokochaliśmy

W 1987 roku pojawił się w kolejnym filmie Juliusza Machulskiego - "Kingsajzie". I to w jakim stylu - aktor zagrał tam kobietę. Wcielił się w postać Zenony Bombaliny, redaktor naczelnej pisma "Pasikonik". Publiczność pokochała film, do dziś komedia ma miano kultowej - niewątpliwie też dzięki kreacji pana Witolda.

Więcej o: