MTV zakazała emisji tego teledysku Madonny. Wydany na kasecie VHS, sprzedał się w milionach egzemplarzy

Madonna w swojej karierze muzycznej wielokrotnie wzbudzała kontrowersje. Tak było również w przypadku teledysku do piosenki "Justify my love". Klip wywołał burzę. Gdy stacja MTV zakazała jego emisji, fani artystki ustawiali się w długich kolejkach, by zdobyć kasetę z nagraniem.

Singiel "Justify My Love" wydano w listopadzie 1990 roku. Piosenka promowała album "The Immaculate Collection", kompilację dorobku Madonny z lat 80. Napisana przez Lenny’ego Kravitza i będąca, jak podawały media, efektem krótkiego romansu między muzykiem a wokalistką, wywołała ogromne kontrowersje. Utwór pełen jest dwuznacznych szeptów i pojękiwań, a teledysk gorszył na tyle, że MTV odmówiło jego emisji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Cenzura w MTV zaczęła się od Queen. Jakie teledyski wzbudziły największe kontrowersje?

Tego teledysku Madonny nie chciało puszczać MTV. Był zbyt kontrowersyjny

Czarno-biały klip to piosenki "Justify My Love" ocieka zmysłowością i cielesnością. Ilustracją dla szeptów i wzdychań Madonny oraz pojękiwań Kravitza, które słychać w tle, są zmysłowe sceny. Pojawiające się u boku Madonny postacie ubrane w lateks wyginają się w dwuznacznych i często dziwnych pozach, a w tle pojawia się Jezus na krzyżu. Klip w 1990 roku wywołał ogromne kontrowersje. MTV zdecydowało o zakazie jego emisji. Śladem muzycznej stacji poszedł też kanadyjski kanał MuchMusic.

Stacje nie chciały go puszczać. Fani ustawiali się w długich kolejkach, by kupić kasetę z teledyskiem

Teledysk został zbanowany i kiedy dziś na niego patrzymy, zastanawiamy się, dlaczego – wspominał Lenny Kravitz w rozmowie z Yahoo Entertainment. Dziś wydaje się wręcz łagodny, kiedyś jednak szokował. – Był pięknym, zmysłowym i naturalistycznym czarno-białym filmem – podkreślił muzyk, dodając, że ludzie ustawiali się w długich kolejkach przed siedzibą wytwórni, by zdobyć kasetę z teledyskiem. Madonna zdecydowała się wydać go w formie video singla po tym, jak MTV kategorycznie zakazało jego puszczania na swojej antenie. Kaseta VHS sprzedała się w milionach egzemplarzy i do dziś pozostaje najlepiej sprzedającym się video singlem w historii. Sama kaseta, traktowana jako singiel, otrzymała poczwórną platynę.

Piosenka stała się jednym z ulubionych utworów puszczanych przez pary w łóżku. Stacja VH1 jakiś czas temu przeprowadziła wśród swoich widzów ankietę, zgodnie z którą za najlepsze muzyczne tło do igraszek miłosnych uznano właśnie piosenkę Madonny.

 

"Justify my love": konflikt o autorstwo to kolejna kontrowersja

Wydany w 1990 roku singiel "Justify My Love" wywołał też inne kontrowersje. Piosenkę napisali Lenny Kravitz i Madonna - taka wersja funkcjonowała przez jakiś czas. Kravitz tekst oparł jednak o wiersz napisany przez Ingrid Chavez. Amerykańska poetka wysłała go w liście do muzyka. Gdy piosenka ujrzała światło dzienne, Chavez złożyła pozew przeciwko Kravitzowi. Ostatecznie sprawę rozwiązano poza sądem, a poetka oficjalnie uznana została za współtwórczynię tekstu.

Więcej o: