Bystry Bill ***

Nadal bystry, tylko brzydszy.

Bystrego Billa wymyśliła w 1933 r. nowozelandzka ilustratorka Dorothy Wall, która prędko dostrzegła jego potencjał i stworzyła serię książeczek, w których uroczy koala był już głównym bohaterem. My znamy go jednak przede wszystkim ze świetnego serialu animowanego z początku lat 90., który z oryginalnymi przygodami Billa nie miał tak wiele wspólnego. Być może nie należy się więc obruszać, że także filmowy "Bystry Bill" rozmija się nieco z tamtą wersją.

Co rzadko się zdarza, najtrudniej w tym filmie przebrnąć przez początek. Wielki podróżnik, ojciec protagonisty, znika podczas jednej ze swoich eskapad, jego zły konkurent postanawia więc przejąć w tym czasie rządy w okolicy, a niemogący się z tym pogodzić Bill, wbrew woli mamy, wyrusza na ratunek tacie. Doprawdy, ile jeszcze filmów trzeba, żeby nawet najmniejsze dzieci zorientowały się, że pretekst do zawiązania fabuły w co drugiej animacji jest identyczny?

Jeśli przymknąć oko na sferę wizualną - kiepska grafika komputerowa nie może równać się z rysowaną grafiką z serialu sprzed dwóch dekad - dalej jest już tylko lepiej! Bohaterowie przeżywają dość wciągające przygody, pojawia się kilka interesujących postaci epizodycznych (z szalonym wombatem na czele), a polska wersja językowa jest naprawdę świetnie napisana i równie dobrze zagrana. Tych którzy pamiętają "Przygody Bystrego Billa" nowy film na pewno w pełni nie zadowoli, ale to bardzo przyzwoita propozycja - przede wszystkim dla dzieci.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Bystry Bill", animacja, familijny, dla dzieci, Australia 2015, 90 min., reż. Deane Taylor, polski dubbing: Józef Pawłowski, Dominika Kluźnikak, Mariusz Bonaszewski, Dorota Landowska, Robert Rozmus, Wojciech Brzeziński, Andrzej Blumenfeld, Przemysław Bluszcz

Więcej o: