Nie żyje Józef Para, aktor znany z "Vabanku" i "Trędowatej". Miał 98 lat

Zmarł Józef Para, aktor i reżyser. Widzowie najlepiej kojarzyć go mogą z kultowej komedii Juliusza Machulskiego, gdzie zagrał komisarza Przygodę czy ekranizacji "Trędowatej" w reżyserii Jerzego Hoffmana. O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Józef Para urodził się w 1922 roku i był absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej, wykładał też w PWSFiT w Łodzi. Udzielał się głównie w teatrze, gdzie nie tylko był aktorem, ale i reżyserem. W ten sposób był związany z teatrami: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie. Był też dyrektorem teatrów Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach i Polskiego w Bielksu-Białej.

Nie żyje Józef Para. Aktor miał 98 lat

Związek Artystów Scen Polskich wspomina:

Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w „Agencie nr 1”, „Człowieku na torze”, „Trędowatej”, „Królowej Bonie”, „Do krwi ostatniej”, „Polonia Restituta”, „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy”, czy w „Alchemiku Sendiviusie”, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego „Vabank” i „Vabank II”.

Aktor napisał także wspomnienia "Salony i kulisy", książka ukazała się w 1998 roku. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 100 prac twórczych, które tworzył zarówno jako aktor i reżyser na deskach teatrów, planach filmowych i produkcjach telewizyjnych. Był również laureatem wielu wyróżnień, w tym orderem Kawalera Krzyża Kawalerskiego i Komandorskiego, Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej obdarzono go także Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".