Filmy dla dziesięciolatków - najlepsze propozycje na seans dla młodego widza i całej rodziny

Filmy dla dziesięciolatków to zarówno zabawne i pełne przygód animacje, jak i produkcje aktorskie. Poznaj tytuły filmów, które podbiją serca najmłodszych odbiorców oraz ich rodziców.
Zobacz wideo "Co w duszy gra" - zwistun

Filmy dla dzieci to kino pełne magii i fantastycznych przygód. Rodzice, poszukujący propozycji idealnych dla dziesięciolatka, mogą śmiało wybierać zarówno ze starszych, jak i nowszych tytułów. Wśród interesujących produkcji odnajdziecie nie tylko filmy zagraniczne. Na uwagę zasługują też propozycje z kina rodzimego, które wciągają i zaskakują doskonałą realizacją. 

Filmy dla dzieci - najlepsze produkcje aktorskie

Poznaj tytuły dziesięciu filmów aktorskich, w sam raz na seans z młodym widzem.

 • "Magiczne drzewo" (2008), reż. Andrzej Maleszka -  jedną z propozycji, która może spodobać się młodemu widzowi, jest "Magiczne drzewo". Zabawna opowieść, pełna nieoczekiwanych komplikacji i czarów, przedstawia historię trójki rodzeństwa: Tosi, Kukiego i Filipa. Dzieci znajdują wyjątkowe krzesło, wykonane z drewna starego, magicznego dębu, które spełnia ich życzenia.
 • "Jumanji"(1995), reż. Joe Johnston - niezwykły film przygodowy zabierze dzieciaki w podróż pełną niebezpieczeństw, pochodzących z samego serca dżungli. Mały Alan odnajduje na placu budowy tajemniczą grę - Jumanji i rozpoczyna rozgrywkę ze swoją przyjaciółką Sarą. Na skutek niezwykłych wydarzeń, chłopiec zostaje wchłonięty do wnętrza gry. Po dwudziestu sześciu latach dorosły już Alan powraca do swojego domu i odkrywa, że mieszka w nim dwójka dzieci - Judith i Petter, którymi zajmuje się ciotka. Okazuje się, że rodzeństwo również rozpoczęło tę samą grę, która przed laty wchłonęła do swojego wnętrza Alana. Bohaterowie postanawiają dokończyć rozgrywkę, by odesłać z powrotem uwolnione z gry niebezpieczeństwa.
 • "Hugo i jego wynalazek" (2011), reż. Martin Scorsese - kolejnym filmem, który zainteresuje młodego odbiorcę, jest "Hugo i jego wynalazek". Historia prezentuje losy Hugo - sieroty, mieszkającego w ukrytych korytarzach muru, przynależącego do dworca w Paryżu. Pewnego razu chłopiec odkrywa pozostawiony przez ojca sekret, tym samym rozpoczynając wielką przygodę. Towarzyszy mu Izabelle, dziewczynka, która uwielbia książki.

Które filmy aktorskie również zainteresują dziesięcioletnich odbiorców?

 • "Alicja w Krainie Czarów" (2010), reż. Tim Burton;
 • "Czarownica" (2014), reż. Robert Stromberg;
 • "Za niebieskimi drzwiami" (2016), reż. Mariusz Palej;
 • "Most do Terabithii" (2007), reż. Gabor Csupo;
 • "Cudowny Chłopak" (2017), reż. Stephen Chbosky;
 • "Uwolnić orkę" (1993), reż. Simon Wincer;
 • "Był sobie pies" (2017), reż. Lasse Hallström.

Najlepsze filmy dla dzieci - animacje rysunkowe

Najlepsze filmy dla dzieci? Chyba nikt nie wątpi, że to właśnie animacje potrafią stworzyć magiczny klimat, utrzymując młodego odbiorcę przy ekranie. Choć obecnie prym wiodą widowiskowe produkcje, tworzone w technice komputerowej animacji 3D, to również klasyczne filmy rysunkowe wciąż budzą wiele emocji. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się przede wszystkim animacje Disneya, jednak kilka interesujących historii stworzyło również studio DreamWorks Animation. 

 • "Mustang z Dzikiej Doliny" (2002), reż. Lorna Cook i Kelly Asbury - pełna przygód opowieść o odwadze i walce o swą wolność, opowiedziana z perspektywy dzikiego mustanga, na długo zapada w pamięć. Młody koń, żyjący dotąd wolno wraz ze stadem, napotyka na swej drodze człowieka i trafia do niewoli. Mustang nie daje się jednak ujarzmić.
 • "Tajemniczy świat Arrietty" (2010), reż. Hiromasa Yonebayashi - Szukając czegoś ze świata anime, co spodoba się młodemu odbiorcy, warto zdecydować się na seans z "Tajemniczym światem Arrietty". Animowana opowieść, stworzona na podstawie powieści Mery Norton, prezentująca życie "Pożyczalskich", zauroczy każdego. Shao to chłopiec chorujący na serce. Przed planowaną operacją spędza czas w domu ciotki, mieszkającej w spokojnej okolicy, otoczonej zielenią. Pewnego razu dostrzega maleńką istotę - Arriettę. Miniaturowa dziewczynka mieszka wraz ze swoją rodziną w zakamarkach ludzkich domostw. Każdego dnia maleńkie ludziki "pożyczają" drobne rzeczy (takie jak ciasteczka, skrawki materiału czy cukier) od właścicieli zamieszkiwanych przez nich domostw. Shao zaprzyjaźnia się z dziewczyną.
 • "Mój brat niedźwiedź" (2003), reż. Aaron Blaise / Robert Walker - rysunkowe filmy Disneya, które zabiorą dzieci w wielką podróż, pełną niezwykłych przygód? Jednym z nich jest bez wątpienia "Mój brat niedźwiedź". Poruszająca opowieść przedstawia losy chłopaka o imieniu Kenai. Młodzieniec zgodnie z tradycją otrzymuje długo wyczekiwany totem, przedstawiający wizerunek niedźwiedzia. Niestety Kenai nienawidzi tych zwierząt, obwiniając je za śmierć brata. W ramach zemsty chłopak postanawia zabić niedźwiedzia - nie spodziewa się jednak, jakie konsekwencje wynikną z tego czynu.

Filmy rysunkowe, które również warto poznać:

 • "Anastazja" (1997), reż. Don Bluth, Gary Goldman;
 • "Droga do Eldorado" (2000), reż. Jeffrey Katzenberg, Bibo Bergeron;
 • "Aladyn" (1992), reż. John Musker, Ron Clements;
 • "Król Lew" (1994), reż. Rob Minkoff, Roger Allers;
 • "Księżniczka Mononoke" (1997), reż. Hayao Miyazaki;
 • "Sindbad: legenda siedmiu mórz" (2003) reż. Tim Johnson, Patrick Gilmore;
 • "Planeta skarbów" (2002), reż. John Musker, Ron Clements.

Fajne filmy dla dzieci - animacje 3D

Fajne filmy dla dzieci to głównie kinowe hity z ostatnich lat, choć i w przypadku animacji komputerowych, wykonanych w technice 3D, można odnaleźć kilka nieco starszych produkcji, wciąż budzących wielkie emocje. Wśród barwnych opowieści, pełnych magii, niebezpieczeństw, odwagi i momentów, dających okazję do śmiechu i wzruszeń - każdy dziesięciolatek znajdzie coś dla siebie. Oto lista dziesięciu filmów, które rozbudzą wyobraźnię Twojej pociechy, zapewniając przy tym fantastyczną rozrywkę.

 • "W głowie się nie mieści" (2015), reż. Pete Docter - to zabawna, a zarazem pouczająca opowieść, która w interesujący sposób opowiada o emocjach. Bohaterką tej historii jest dorastająca Riley. Dziewczynka przeżywa trudny okres, związany z przeprowadzką. Nastolatka musi odnaleźć się w nowym życiu i zaakceptować obecną sytuację. Nie jest jednak łatwo. Kłopoty okazują się nieuniknione, a wszystko przez uczucia, które dosłownie zamieszkują jej umysł. Radość, Strach, Odraza, Gniew i Smutek starają się, by każdy dzień dziewczynki był udany. Dotychczas to Radość rządziła życiem nastolatki, jednak wraz z przeprowadzką, górę zaczynają brać inne uczucia. Kłopoty mają jednak dopiero nadejść. Smutek i Radość muszą nauczyć się współpracować, by pomóc zagubionej Riley.
 • "Zwierzogród" (2016), reż. Byron Howard, Rich Moore - czy mały królik ma szansę wykazać się w policji, gdzie pracują znacznie silniejsze zwierzaki - drapieżniki? Ambitna Judy Hops zrobi wszystko, by udowodnić swoją wartość. W Zwierzogrodzie - niezwykłym mieście, zamieszkiwanym przez zwierzęta, zaczynają jednak dziać się dziwne rzeczy. Rozwiązanie kryminalnej zagadki może stać się prawdziwą szansą na awans dla Judy. W śledztwie pomaga jej sprytny lis Nick Bajer.
 • "Księga Życia" (2014), reż. Jorge R. Gutiérrez - pełna przygód opowieść o przyjaźni, miłości i odwadze. Już od dziecięcych lat Manolo i Joaquin konkurują o względy pięknej Marii. Dwójka władców, sprawujących rządy nad różnymi częściami zaświatów, postanawia wykorzystać ten fakt, zakładając się o to, który z nich pierwszy zdobędzie serce dziewczyny. Pan Krainy Zapomnianych jest jednak gotów zdecydować się na oszustwo, by przejąć szczęśliwą Krainę Zapamiętanych i odnieść zwycięstwo w zakładzie. W wyniku tego podstępu Manolo trafia do niezwykłego świata zmarłych.

Te filmy również zachwycą młodego widza:

 • "Jak wytresować smoka" (2010), reż. Dean DeBlois, Chris Sanders;
 • "Toy Story" (1995), reż. John Lasseter;
 • "Coco" (2017), reż. Lee Unkrich, Adrian Molina;
 • "Legendy Sowiego Królestwa: Strażnicy Ga’Hoole" (2010), reż. Zack Snyder;
 • "Odlot" (2009), reż. Pete Docter, Bob Peterson;
 • "Balerina" (2016), reż. Eric Summer, Éric Warin;
 • "Wall-E" (2008), reż. Andrew Stanton.
Więcej o: