Ferdynand Matysik nie żyje. Aktor miał 90 lat

Ferdynand Matysik nie żyje. Był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym - widzowie mogą kojarzyć go m.in. z filmów "Sami swoi" czy"Kogel-mogel". Grał także w serialach. Miał 90 lat.

Ferdynand Matysik zmarł 9 maja, zaledwie kilka dni po swoich dziewięćdziesiątych urodzinach.

Ferdynand Matysiak nie żyje. Był związany z wrocławskim teatrem przed ponad 40 lat

Informację o śmierci aktora podał na swojej stronie internetowej Teatr Polski we Wrocławiu, z którym Matysik był związany przez ponad 40 lat:

Z ogromnym żalem żegnamy Ferdynanda Matysika - wybitnego aktora filmowego i teatralnego, członka zespołu artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu w latach 1964-2007. Na zawsze pozostanie w naszych sercach. Rodzinie i bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia.

Ferdynand Matysik urodził się 21 kwietnia 1931 roku, w 1954 roku skończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Aktorską. Na początku kariery występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i Teatrze Ludowym w Krakowie (wtedy w Nowej Hucie). W latach 60. przeniósł się do Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym występował aż do zakończenia kariery aktorskiej w 2007 roku.

W jego filmografii znalazły się takie tytuły jak "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Potop" Jerzego Hoffmana" czy dwie pierwsze części "Kogla-mogla". Widzowie mogą go pamiętać z telewizyjnych produkcji "Daleko od szosy", "Stawka większa niż życie", "Fala zbrodni", "Pierwsza miłości" czy "Świat według Kiepskich". Występował też w kabarecie "Dreptak" Andrzeja Waligórskiego. W 1984 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (w 2006 roku). Jest ojcem aktora Grzegorza Matysika.