Adam Słodowy nie żyje. Autor kultowego programu "Zrób to sam" i "Pomysłowego Dobromira" miał 96 lat

Adam Słodowy nie żyje - zmarł wczraj wieczorem w wieku 96 lat. Informację w rozmowie z RMF FM potwierdziła jego żona. Słodowy był znany był przede wszystkim jako prowadzący popularnego programu dla młodzieży o majsterkowaniu "Zrób to sam" oraz autor scenariuszy do "Pomysłowego Dobromira".

Adam Słodowy był wielkim popularyzatorem wiedzy technicznej i tajników majsterkowania. Jego żona Bożena powiedziała w rozmowie z dziennikarzem stacji, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i zaraz po tym trafił do szpitala, a wczoraj wieczorem zmarł. 

Adam Słodowy nie żyje. To on stworzył "Pomysłowego Dobromira", był Kawalerem Orderu Uśmiechu

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku, już jako przedszkolak - o czym pisała Helena Kowalik dla "Przeglądu" - wypytywał ojca, dlaczego promień słońca przechodzi przez szybę. W 1944 roku na ochotnika zgłosił się do wojska, gdy wojna się kończyła, był już oficerem artylerii w Szczecinie. Potem wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a później w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. 

W latach 1959–1983 prowadził w Telewizji Polskiej program "Zrób to sam". Pokazywał w nim jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe. Powstało 505 odcinków tego niezwykle popularnego programu. Jak w "Wysokich obcasach" pisała Małgorzata I. Niemczyńska, gdy w grudniu 1958 roku Słodowy pokazał w telewizji jak zbudować karmnik dla ptaków, po emisji programu przyszło 7,5 tysiąca listów do redakcji.

Napisał scenariusze do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Adam Słodowy był również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym wydanej w ponad 560 tysiącach egzemplarzy "Lubię majsterkować".

W 1976 roku odebrał Order Uśmiechu - to odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci. W 1983 roku otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Więcej o: