"Świat według Bundych" ma już ponad 30 lat. Jak później potoczyły się kariery serialowej rodzinki?

"Świat według Bundych" to jeden z kultowych seriali lat 90. W Polsce cieszył się ogromną popularnością. Aż 25 lat temu usłyszano na planie ostatni klaps. Jak przez ponad dwie dekady od zakończenia produkcji zmienili się aktorzy wcielający się w główne role?

Bez "Świata według Bundych" nigdy nie byłoby kultowego w Polsce "Świat według Kiepskich". Pierwszy odcinek amerykańskiego serialu wyemitowano piątego kwietnia 1987 roku i przez kolejne dziesięć lat flegmatyczny sprzedawca butów Al Bundy i jego rodzina z powodzeniem rozbawiali różne pokolenia widzów. Jak po 25 latach od zakończenia produkcji zmienili się aktorzy odgrywający główne postaci? 

 
Zobacz wideo Kubek w "Grze o tron" i ciężarówka w "Panu Wołodyjowskim", czyli najsłynniejsze ekranowe wpadki

Al Bundy - Ed O'Neill

Al Bundy to z pewnością jeden z najpopularniejszych na świecie sprzedawców butów. Aktor został nawet pod tym względem specjalnie wyróżniony. W 2011 roku na hollywoodzkiej Alei Sławy otrzymał własną gwiazdę, która pojawiła się naprzeciwko sklepu z obuwiem. Za rolę w serialu Ed O'Neill był dwukrotnie nominowany do Złotego Globu. Aktor dobrze wykorzystał swoje przysłowiowe "5 minut". Zagrał w takich serialach jak m.in. "Hiszpański więzień", czy "Kolekcjoner kości". Dziś kojarzony jest przede wszystkim ze "Współczesną rodziną".

 

Peggy Bundy - Katey Sagal

Katey Sagal w "Świecie według Bundych" stworzyła legendarną postać zabawnej żony Ala, Peggy. W serialu występowała prawie 10 lat. Co ciekawe, charakterystyczna burza rudych loków na głowie nie należała do aktorki. Na potrzeby serialu nosiła perukę, pod którą chowała krótko ściętą fryzurę. Aktorka za rolę Peggy Bundy była dwukrotnie nominowana do Złotych Globów. Po zakończeniu serialu z powodzeniem kontynuowała karierę w branży telewizyjnej. 

W życiu prywatnym doświadczyła ogromnej traumy. Aktorka długo starała się o upragnione dziecko. Kiedy wreszcie się udało, z radością poinformowała o tym scenarzystów "Świata według Bundych". Produkcja od razu dopisała Peggy ciążowy wątek, ale Sagal w siódmym miesiącu poroniła. W serialu pojawił się problem. Jak scenarzyści go rozwiązali? Materiały zmontowano tak, że ciąża Peggy okazała się jedynie snem Ala. Po tym wydarzeniu Sagal bardzo długo nie mogła dojść do siebie.

 

Kelly Bundy - Christina Applegate

W rolę niepokornej córki Ala Bundy'ego wcieliła się Christina Applegate. Aktorka zahaczyła też o inny kultowy serial lat 90., "Przyjaciele". Zagrała w nim irytującą Amy, siostrę uwielbianej przez publiczność Rachel (Jennifer Aniston). Z kolei znany z serialu Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) wystąpił w "Świecie według Bundych" w epizodycznej roli jej chłopaka. Występ w telewizji był dla niej przepustką do Hollywood. Na wielkim ekranie pojawiła się m.in. w filmie "Marsjanie atakują!" i "Goście, goście w Ameryce". Można ją też oglądać w serialu produkcji Netfliksa "Już nie żyjesz".

Aktorka w życiu prywatnym już od lat ma poważne problemy zdrowotne. W 2008 roku dowiedziała się, że choruje na złośliwy nowotwór piersi i poddała się podwójnej mastektomii. W 2001 roku, w dniu 50. urodzin podzieliła się z fanami kolejną diagnozą. Applegate cierpi na stwardnienie rozsiane. Choroba wpływa m.in. na jej poczucie równowagi i koordynację ruchową, dlatego musi poruszać się o lasce. W jednym z ostatnich wpisów na Twitterze pokazała ich imponującą kolekcję. 

Zbliża się bardzo ważna ceremonia. To będzie moje pierwsze wyjście, odkąd dowiedziałam się, że choruję na stwardnienie rozsiane. Laski ortopedyczne to teraz moja nowa normalność. Dziękuję za te piękności. Zostańcie ze mną, aby zobaczyć, którą z nich wybiorę na wyjście- napisała.
 

Bud Bundy - David Faustino

W przypadku Davida Faustino "Świat według Bundych" nie był jego pierwszą przygodą przed kamerą. Faustino zadebiutował, mając zaledwie trzy miesiące. Jego ojciec był Hollywoodzkim projektantem kostiumów i zatroszczył się oto, aby syn od małego obracał się w aktorskim światku. Faustino już jako kilkuletnie dziecko zagrał pierwszą ważną rolę w kultowym "Domku na prerii". Kiedy pojawił się na planie "Świata według Bundych" miał 13 lat i przez kolejne dziesięć dorastał razem z widzami. Jak się okazuje inspiracją do perypetii Buda, było życie dorastającego Faustino. 

Właściwie wszystko, co działo się w moim prawdziwym życiu, trafiało do scenariusza. Czy to walka z pryszczami, czy po prostu dojrzewanie, kłopoty nastolatka - powiedział.

Pomimo aspiracji nie udało mu osiągnąć spektakularnego sukcesu. Często problemem na castingach był jego niski wzrost, aktor ma zaledwie 160 cm, ale jak zapewniają go wierni fani: "to właśnie dzięki niskim kolesiom kręci się ten świat". Faustino próbował też sił w branży muzycznej jako raper D' Lil. Bez większych sukcesów.

Prywatnie aktor miał problemy z prawem. W 2007 roku został aresztowany na ulicy podczas kłótni z byłą żoną. Przy okazji zatrzymania policja znalazła w jego kieszeni marihuanę. 

 

Marcy Rhoardes-D’Arcy - Amanda Bearse

Amanda Bearse w "Świecie według Bundych" była sąsiadką serialowej rodzinki. Al Bundy reagował na nią alergicznie głównie przez jej feministyczne poglądy. Z aktorstwa Bearse szybko przerzuciła się na reżyserię. Jeszcze w trakcie trwania serialu spróbowała swoich sił po drugiej stronie kamery i wyreżyserowała aż 31 odcinków. W 1997. roku, kiedy "Świat według Bundych" przestał być kontynuowany, skupiła się na karierze reżyserki

Kiedy serial się skończył, rzuciłam aktorstwo. Zrobiłam to z premedytacją. Dzięki temu mogłam rozwijać się jako reżyserka w telewizji. Chciałam, żeby traktowano mnie poważnie w nowym fachu, a Hollywood jest pod tym względem dziwne. Mówią ci " albo robisz to, albo to", a ja przecież przez kilka lat obie rzeczy robiłam świetnie - wyznała w rozmowie z "The Fayetteville Observer".
 

Jefferson D’Arcy - Ted McGinley

Ted McGinley pojawił się dopiero w czwartym sezonie "Świata według Bundych". Na ekranie wcielił się w rolę drugiego męża Marcy. Wystąpił aż w 166. odcinkach. Po zakończeniu produkcji kontynuował przygodę z serialami. Prywatnie jest bardzo religijny i wiara pełni istotną funkcję w jego życiu. 

Szkoda mi ludzi pozbawionych wiary, ponieważ nie mają tego komfortu, jaki daje. Modlę się zawsze, zanim wyjdę na scenę, gdziekolwiek jestem - wyznał w jednym z wywiadów.

 

Więcej o: